Gyvenimas

2021.04.01 19:00

Užupis švenčia karantininį gimtadienį – kiek kukliau, bet ne mažiau kūrybingai

LRT.lt2021.04.01 19:00

Balandžio 1-ąją bohemiškasis Vilniaus Užupio mikrorajonas švenčia 23-ąjį gimtadienį. Užupio neprigulmybės diena tapo kasmetine gyventojų ir jų bičiulių švente, tačiau dėl pandemijos jau antrą kartą ją tenka minėti kiek kukliau. Tiesa, ne mažiau kūrybiškai.

Lygiai prieš 23 metus entuziastingų menininkų dėka Vilniaus Užupis buvo paskelbtas Nepriklausoma Užupio respublika su sava konstitucija ir himnu.

Žmogus turi teisę gyventi šalia Vilnelės, o Vilnelė tekėti šalia žmogaus. Žmogus turi teisę būti nežymus ir nežinomas. Žmogus turi teisę rūpintis šunimi iki vieno iš jų gyvenimo pabaigos. Šie teiginiai – iš Užupio respublikos konstitucijos.

Pasak režisieriaus Romo Lileikio, prieš daugiau nei 20 metų su bendraminčiais įkūrusio Užupio respubliką, idėjos tikslas buvo toks, kad šis rajonas būtų ir įvairialypis, ir įvairiapusis, ir tolerantiškas. „Žinote, koks baisiausias dalykas Užupyje? – klausia Romas ir iš karto atsako pats: – Ribotumas“.

Nuo pat respublikos įkūrimo, teigia jos prezidentas, užupiečiai mokėsi būti ne turtingi, ne protingi, ne laimingi, bet mokėsi būti drauge: „Čia nėra žodžio svetimas. Jis taip ir atsirado, kaip iššūkis anonimiškai būčiai, anonimiškiems miegamiesiems kvartalams.

Čia privalus buvo asmeniškumas. „Labas, Jonai“, – ir žinai, kad sveikiniesi su kavinės šeimininku. „Labas, Edmundai“, – sveikinies su vaistinės šeimininku ir taip toliau. Čia tu turi būti personalus ir atsakyti už savo buvimą.“

Šiemet balandžio 1-ąją Užupio respublika mini 23 gimtadienį. Tiesa, tokios šventės, kokia buvo įprasta, – su gyva muzika ir žygeivių eisena, užupiečių susibūrimu ir koncertu iki sutemų, – šiemet nebuvo. Koją pakišo pandemija.

Visgi užupiečiai nebūtų užupiečiai – kad ir kokios aplinkybės, jie moka švęsti ir linksmai, ir kūrybiškai. Balandžio 1-ąją Užupyje vyko motorizuotos eitynės – gatvėmis riedėjo šventiškai papuošti automobiliai.

Beje, nuo šiol Užupio lankytojus pasitiks tiesiai virš Paupio gatvėje įkurdintos konstitucijos įrengta nuotraukų paroda. Joje – fotokonkurso „Užupio Respublikos Konstitucija nuotraukose“ darbai nugalėtojai.

Balandžio 1 d. gimtadienį švenčiantis Užupis sulaukė dovanos ir iš pačios gamtos – čia esančias Bernardinų kapines nuklojo smulkių mėlynžiedžių gėlių jūra. Pasigrožėti pavasariniais žiedais galite čia.

Daugiau apie Užupio istoriją – laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Užupio respublikai – 23-eji! Jos prezidentas sako – keičiant pavojingą rajono atmosferą teko „sukurti kosmosą“

Virtualų LRT.lt maršrutą Užupio takais rasite čia. Užupio gimtadienio akimirkos – LRT.lt nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt