Gyvenimas

2021.04.01 09:31

Užupio gimtadienis per karantiną – motorizuotos eitynės ir fotoparoda

Ieva Žigaitė, LRT.lt2021.04.01 09:31

Žmogus turi teisę gyventi šalia Vilnelės, o Vilnelė tekėti šalia žmogaus. Žmogus turi teisę būti nežymus ir nežinomas. Žmogus turi teisę rūpintis šunimi iki vieno iš jų gyvenimo pabaigos. Šie teiginiai – iš Užupio respublikos konstitucijos. Prieš 23 metus ją, kaip ir kitus būtinus „respublikos“ atributus, užupiečiai sukūrė bei paskelbė siekdami savo rajone saugesnės ir kūrybiškesnės atmosferos.

Balandžio 1-oji – Užupio neprigulmybės diena tapo didžiule kasmetine gyventojų ir jų bičiulių švente, tačiau dėl pandemijos jau antrą kartą ją teks minėti kiek kukliau, bet, kaip tikina Užupio respublikos piliečiai, – kūrybingai ir su džiaugsmu.

Labas rytas, Lietuva I d. Dvigubas gimtadienis sostinėje: Vilniaus universitetui sukanka 442 metai, Užupio respublikai – 23-eji

Ties tiltu per Vilnelę į Užupio gatvę pasitinka užrašas „Užupio respublika“ – ne tik lietuviškai, bet ir kitomis kalbomis, kuriomis istoriškai buvo kalbama Vilniuje – lenkų, rusų, vokiečių, jidiš. Tokia, pasak režisieriaus, prieš daugiau nei 20 metų su bendraminčiais ėmusio keisti buvusį Užupio veidą, Romo Lileikio, ir buvo idėja – kad šis rajonas būtų ir įvairialypis, ir įvairiapusis, ir tolerantiškas. „Žinote, koks baisiausias dalykas Užupyje?“, – klausia Romas ir iš karto atsako pats: „Ribotumas“. Menininkas pabrėžia – nors Užupį atskiria tekanti Vilnelė, bet krantus jungia tiltai – o jungtis esanti pati Užupio esmė.

Įveikti mirtį pasitelkė kūrybą

R.Lileikiui teko matyti Užupį gerokai kitokį nei daugelis regi šiandien kaip prestižinį su prabangiomis butų kainomis rajoną – prieš daugiau nei porą dešimtmečių pasivaikščioti sutemus čia buvo ne tik nejauku, bet ir nesaugu. Kad pakeistų tuo metu pavojingo reputaciją turėjusio rajono atmosferą, kaip pats R. Lileikis sako, reikėjo sukurti kosmosą: „Kai atsikėlėme į Užupį, čia buvo pakankamai pavojinga vieta ir ta „ulica smerti“ ( mirties gatvė, aut.past.), kuri čia laikas nuo laiko prisimenama, iš tikrųjų buvo realus dalykas. Pakankamai pavojinga ir pakankamai nyku čia buvo būti, vakaro metu ypatingai. Užupio universitetas buvo kalėjimas.

Dalis jaunimo dar sovietmečiu, atsimenu, eidavo į kariuomenę, o kita dalis eidavo į kalėjimą. Ir grįždavo, ir rotacija vykdavo taip. Reikėjo peržengti visa šitą, reikėjo visa šitą įveikti. O mirtį gali įveikti kas? Kūryba. Užtai reikėjo sukurti kosmosą.“

Respublika, kurioje privalu asmeniškumas

Riboženkliai, žemėlapis, konstitucija, himnas, vėliava, kalendorius, ministrų pareigybės – visai tai atsirado bendraminčiams ėmus kurti naujosios Užupio respublikos koncepciją. Ašimi, jungiančia žemę su dangumi, tapo ilgainiui čia atsiradusi Angelo skulptūra, jos pagrindu – vertybės, sugulusios į konstituciją iš 41 straipsnio. Ir konstitucija, ir visa kita, pasak R. Lileikio, gimė paradokso pagrindu, kaip ir pats Užupis esantis paradoksalus – čia žemiausia ir aukščiausia miesto vieta, čia gyvena turtingiausi ir vargingiausi, išmintingiausi ir kvailiausi – visi drauge.

O nuo pat respublikos įkūrimo, teigia jos prezidentas, užupiečiai mokėsi būti ne turtingi, ne protingi, ne laimingi, bet mokėsi būti drauge: „Čia nėra žodžio svetimas. Jis taip ir atsirado, kaip iššūkis anonimiškai būčiai, anonimiškiems miegamiesiems kvartalams. Čia privalus buvo asmeniškumas – labas, Jonai, ir žinai, kad sveikiniesi su kavinės šeimininku. Labas, Edmundai – sveikinies su vaisinės šeimininku ir taip toliau. Čia tu turi būti personalus ir atsakyti už savo buvimą.“

Gimtadienis per karantiną – motorizuotos eitynės ir fotoparoda

Šiemet balandžio 1-ąją Užupio respublika mini 23 gimtadienį. Tiesa, tokios šventės, kokia buvo įprasta, – su gyvos muzikos ir žygeivių eisena, užupiečių susibūrimu ir koncertu iki sutemų- šiemet nebus, tačiau vakare žadamos motorizuotos eitynės šventiškai papuoštais automobiliais, o šios respublikos prezidentas neabejoja – užupiečiai ras kaip paminėti, juk Užupio esmė – kūrybiškumas, išradingumas, gyvumas ir džiaugsmas.

Be to, nuo šiandien apsilankantys Užupyje ras nuotraukų parodą tiesiai virš Paupio gatvėje įkurdintos konstitucijos,beje, atspaustos jau 40 kalbų, o išverstos į dar daugiau. Parodoje – fotokonkurso „Užupio Respublikos Konstitucija nuotraukose“ darbai nugalėtojai.

Vienam fotokonkurso organizatoriui, senbuviui Užupio gyventojui Algimantui Lekevičiui idėja kilo savajame rajone pravedus ekskursiją Vilniaus fotoklubo nariams. Pats laisvalaikiu fotografuojantis ir filmuojantis vyras, projektui gavęs miesto savivaldybės finansavimą, kvietė visus norinčius Užupio konstitucijos straipsnius paversti vaizdu ir tikina – ne visus juos lengva vizualizuoti: „Turbūt linksmesni straipsniai surinko daugiau nuotraukų, o liūdnesni, kaip žmogus turi teisę verkti, jie gal mažiau surinko. Kaip pavaizduoti nuotrauka, pavyzdžiui, mūsų konstitucijos nuostabų punktą, kad žmogus privalo prisiminti savo vardą? Ne taip paprasta sugalvoti, kaip tai pateikti. Buvo nuo 7, man rodos, mažiausiai nuotraukų pateikta vienam straipsniui iki 40.“

Užupio negalima pasisavinti

Pašnekovai primena – būti Užupio piliečiu nebūtina gyventi šiame rajone, tad ir Užupio respublikos gimtadienį paminėti laisvi visi. Šiemet tai raginama daryti su šūkiu – už namus šiapus ir anapus.

Paskutinis romantizmo bastionas Vilniuje – taip Užupį apibūdina jo respublikos prezidentas ir taip pat atkreipia dėmesį į Užupio respublikos vėliavą – joje vaizduojamas delnas su apvalia skyle: „Ką reiškia skylė viduje – kad Užupyje galima gyventi, galima dirbti, Užupį galima mylėti, Užupį galima puoselėti, bet Užupio neįmanoma turėti. Tai reiškia, kad visa tai, kas atsiranda kiekvienais metais, tai yra kūrybos pamatu. Čia yra visa esmė. Kiekvieną kartą jis vis iš naujo. Man toks jis ir gražus, kad jis iš naujo, kad jis kitoks, kad jis visuomet kaip namai, kurie gimsta.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt