Gyvenimas

2021.03.30 21:50

Pasitikrinkite, ar gyvenimo negadina klausos sutrikimas – trečia pagal dažnumą sveikatos problema pasaulyje

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.03.30 21:50

Viena dažniausių klausos prastėjimo priežasčių – triukšmas aplinkoje, taip pat ausinių naudojimas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pateikiami kontroliniai klausimai, į kuriuos atsakę sužinosite, kokia jūsų klausos būklė. Ar jums sunku suprasti pokalbius triukšmingose aplinkose, kyla sunkumų, jei pokalbis vyksta žmonių grupėje, o gal seniai išmokote skaityti iš lūpų?

Kai esate jaunas, gera klausa savaime suprantama, tačiau senstant ji ima prastėti, perspėja profesorė Jurgita Plisienė. Garsai aplinkui tyla, kol galiausiai suprantate, kad beveik nieko nebegirdite. Iš tiesų klausos sutrikimai – trečia dažniausia sveikatos problema pasaulyje.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas otorinolaringologas, otochirurgas Giedrius Gylys pažymi – kaip senstant prastėja rega, taip ir klausa, o kadangi viskas vyksta palaipsniui, dažnai to nė nepastebime. Dažniausios priežastys – triukšmas aplinkoje, taip pat ausinių naudojimas, genetinės ar persirgtos ligos, kurios lemia kurių nors ląstelių pažeidimą arba žūtį.

„Yra daug genetinių ligų, kurios lemia, kad vis ankstesniame amžiuje blogėja klausa. Visiems atrodo, kad ausų ligomis serga tik vaikai, tačiau vaikystėje persirgtos ligos lemia tai, kad vis anksčiau nesulaukę senatvės blogai girdime. Kiekvienas iš mūsų esame slogos metu pastebėję, jog neprigirdime. Tai paprasčiausias pavyzdys, kai kaupiasi skysčiai, tačiau esame aktyvūs, išsikvėpuojame, išsispjaudome ir tie skysčiai išsivaikšto. Vyresniame amžiuje dėl mažesnio fizinio aktyvumo, prastesnės cirkuliacijos tiems skysčiams kartais nepavyksta „evakuotis“ iš ausų, turime ausų užgulimą.

Klausos sutrikimai – trečia dažniausia sveikatos problema pasaulyje: sužinokite, kokie simptomai išduoda problemas

Dar viena iš priežasčių – sieros kamščiai. Stresas. Kodėl? Turbūt ne vienam iš mūsų yra buvę: susinervinai ir ėmė spengti ausyse. Klausa blogėja todėl, kad klausos nervas „perdirginamas“, sutrinka ūžesio slopinimo mechanizmai ir mes girdime savo ūžesį“, – pasakoja otorinolaringologas.

Priežastys, dėl kurių senstant prastėja klausa

– Triukšmas

– Skysčių kaupimasis

– Stresas

– Genetinės ligos

– Persirgtos ligos

Pasak gydytojo, paprasčiausias buitinis būdas nustatyti klausos sutrikimą yra aplinkinių reakcija: jeigu artimieji sako, kad negirdite, jei jiems informaciją tenka kartoti keletą kartų, reikėtų suklusti.

Deja, smarkiai sutrikus klausai tablečių, kurios grąžintų klausą, vaistinėse nerasite. Būdai atstatyti sutrikusią klausą – klausos aparatai arba operacijos.

„Kalbant apie operacijas, iš visų pacientų dėl klausos netekimo chirurgiškai galima padėti kokiems 10–15 proc., o kitai grupei žmonių reikėtų klausos aparatų. Klausos aparatas yra neinvazinis, neskausmingas metodas, tik varginantis, o Lietuvoje – stigmatizuotas. Lietuvoje klausos aparatas kol kas kažkokia gėda“, – mintimis dalijasi G. Gylys.

Patariama nepirkti klausos aparatų iš interneto, parduotuvių, kurios pardavinėja viską. Tai ne klausos aparatai, tai garso stiprintuvai.

Laidoje klausos protezavimo specialistas Mindaugas Jonaitis pasakoja, kaip per paskutinius 20 metų pasikeitė klausos aparatai.

„Pažanga yra milžiniška, atsirado mažai pastebimas ar nematomas, visiškai landoje pasislepiantis klausos aparatas. Jis sumažėjo kokius 2–3 kartus. Dabar vos ne pusę klausos aparato dydžio užima maitinimo elementas. Garso prasme jie nesiskiria.

Didžioji dalis žmonių atsargūs, klausosi specialisto patarimų, konsultacijų. Patariama nepirkti klausos aparatų iš interneto, kažkokių parduotuvių, kurios pardavinėja viską. Tai iš tikrųjų ne klausos aparatai, tai garso stiprintuvai. Pataikyti nusipirkti, kad jis būtų labai geras, tikimybė labai maža. Žmonės dažniausiai sako: aš girdžiu gerai, bet nesuprantu, ką kalba žmonės. Jie tikisi, kad pagarsinę garsą supras žmogų ir viskas išsispręs, bet jie pagarsina ne tik žmogų, bet ir visa kita, kas yra aplinkoje, triukšmą“, – kalba pašnekovas.

Dažnai minima, kad yra klausos aparatas, bet iš tiesų reikia dviejų klausos aparatų, nes ausys yra dvi ir norint gero rezultato girdėjimo sistemą reikia kompensuoti iš abiejų pusių. Tikrų klausos aparatų kainos svyruoja nuo 200–300 eurų iki 2000–2500 eurų už vieną klausos aparatą, bet atminkite, kad ši investicija ilgalaikė. Individualūs klausos aparatai, kurie įstatomi į ausies landą, visuomet bus brangesni, nes juos reikia gaminti individualiai pagal kiekvieno žmogaus kairę ir dešinę ausį, priduria M. Jonaitis.

Pasitikrinkite, ar jūsų klausa nesutrikusi

Kokie pirmieji simptomai gali parodyti, kad klausa sutrikusi? Jei abejojate savo klausa, yra keletas kontrolinių klausimų, į kuriuos atsakę sužinosite, kokia jūsų klausos būklė.

1. Ar jums sunku suprasti pokalbius triukšmingose aplinkose?

Pasak G. Gylio, tai labai rimtas signalas, kad kažkas negerai. Šis simptomas dažniausiai būna turint genetinį sutrikimą.

„Dažniau šiuo klausimu jautresnės yra moterys, jos kreipiasi ir sako: man darbe per posėdį neišeina nieko suprasti, aš turiu sėdėti prie direktoriaus ir žiūrėti jam į lūpas. Tai jau rimtas skambutis, kad yra problemų su klausa“, – perspėja jis.

2. Ar jums sunku suprasti pokalbį didesnėje grupėje žmonių?

Jei kalba keli skirtingi žmonės, sunku sukoncentruoti regą, kitaip sakant, mūsų klausai rega nebepadeda, belieka remtis tik klausa. Žmogus girdi, bet nebesuvokia žodžių prasmės.

3. Ar dažnai tenka prašyti pašnekovo pakartoti, ką sakė?

4. Ar teko stebėti pašnekovo lūpas jam kalbant, t. y. bandyti skaityti iš lūpų?

Otorinolaringologas teigia, jog jei jau mokate skaityti iš lūpų, tai reiškia, kad jau praleidote laiką kreiptis į gydytojus, galbūt jau reikia kreiptis į kitus specialistus.

5. Ar vengiate anksčiau mėgtų susitikimų, veiklų, nes bijote, kad blogai girdėsite?

„Tikrai ne vienas pacientas yra sakęs: aš nustojau vaikščioti į teatrą, ten nebeinu, nes nebegirdžiu“, – sako G. Gylys.

6. Ar pasigarsinate televizorių ar radijo imtuvą?

Koks klausos aparatas bus pasiūlytas pacientui, priklauso nuo keleto priežasčių: ar pacientas gimė negirdėdamas, ar yra girdėjęs, koks pažeidimo tipas, kokio aparato žmogus pats nori, priklauso ir nuo to, žmogus jaunas ar vyresnio amžiaus. Aparatai skirstomi pagal savo buvimo vietą: gali būti ausies landoje, užausinis, yra implantuojamos sistemos. Otochirurgas tvirtina, kad aparato implantavimo operacija paprasta ir neskausminga.

„Operacija yra paprasta. Taikome bendrinę nejautrą, ligonis atsibunda po pusės valandos ar 45 minučių ir teoriškai tą pačią dieną galėtų važiuoti namo. Tai neskausminga – nei pooperacinė priežiūra, nei pačios operacijos metu skausmo nebūna“, – pasakoja laidos svečias.

Klausos aparatai išsigelbėjimas ne vien vyresnio amžiaus žmonėms. Gydytojas G. Gylys pirmasis Lietuvoje atliko unikalią operaciją. Jo pacientas buvo ne garbaus amžiaus senolis, o keturiolikmetis berniukas iš Kretingos rajono.

„Noriu tikėti, kad ši epopėja baigėsi ir Gvidas „atšoks“ nuo mūsų, o mes nuo jo, jis galės gyventi savo gyvenimą, mums nebereikės jo kankinti. Visada norisi matyti pacientą laimingą, norisi pasakoti sėkmės istorijas. Aš tikiu, kad šita istorija yra sėkmės istorija. Girdėjimas abiem ausimis Gvidui yra pateiktas, dabar lieka naudotis“, – mintimis dalijasi otorinolaringologas.

Pasak jo, implantas su magnetu vaikinui suteikia visas galimybes – jis galės gyventi visavertį gyvenimą: maudytis jūroje, žaisti krepšinį ar futbolą. „Nusiima procesorių – maudosi, šokinėja, ką nori, tą daro. Nori girdėti, užsideda ir vėl girdi, nėra jokio per odą išlindusio svetimkūnio, kuris gali supūliuoti“, – tikina jis.

Nepamirškite rūpintis savo klausa, nes tai – vienas svarbiausių mūsų pojūčių.

Plačiau – kovo 24 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Klausos sutrikimai – trečia dažniausia sveikatos problema pasaulyje: sužinokite, kokie simptomai išduoda problemas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt