Gyvenimas

2021.03.30 12:21

Naujas traukos taškas Lietuvoje – Šeškinės draustinyje siūloma įkurti Mamuto parką

LRT.lt2021.03.30 12:21

Nors Vilnius – vienintelė Europos sostinė, įsikūrusi ties pačia paskutiniojo apledėjimo riba, geologinis miesto unikalumas dar nėra atskleistas jokiame parke, tad tai galėtų būti įgyvendinta įkūrus Mamuto parką, rašoma Šeškinės geomorfologinio draustinio architektūrinės-urbanistinės idėjos konkursą laimėjusios „Bauland“ komandos pranešime žiniasklaidai.

Vilniaus miesto centrinėje dalyje, tarp Žvėryno, Šeškinės ir Šnipiškių rajonų esantis Šeškinės geomorfologinis draustinis įsteigtas siekiant išsaugoti Neries slėnio šlaite esančiam raguvynui, yra unikalus gamtos objektas, kuris nėra plačiai žinomas visuomenėje, o ir miestiečių nėra dažnai lankomas.

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą teritorijos vizijos sukūrimui. Konkursą laimėjusios MB „Bauland“ (D.Baltrušaitis, A. Dailidaitė, P. Kliučininkas, J. Šerpetauskytė) architektų, urbanistų bei kraštovaizdžio architektų komandos vizija yra kurti sveikus, darnius sumanius ir atsparius klimato kaitai miestus.

„Mamuto“ parko koncepcija – pritaikyti draustinį lankymui ir sukurti nacionalinės svarbos parką su pažintine edukacine funkcija. Nors Vilnius – vienintelė Europos sostinė, įsikūrusi ties pačia
paskutiniojo apledėjimo riba, geologinis miesto unikalumas dar nėra atskleistas jokiame parke ar muziejuje. Šios temos pristatymas suteikia galimybę sukurti nacionalinės svarbos
ir traukos centrą Lietuvoje – Mamuto parką.

Parkas supažindintų su mamutų radiniais, ledynmečio išplitimo riba ir raiškiomis poledynmečio reljefo formomis. Augmenija bei Šeškinės šlaitai – tinkama vieta nuosekliai atskleisti visos Vilniaus teritorijos reljefo ir bendrai kraštovaizdžio formavimosi ypatumus poledynmetyje. Taip pat supažindinti visuomenę, kaip šis kraštovaizdis sąlygojo miesto atsiradimą, sostinės formavimąsi lėmė jo augimą.

Parką sudarytų: edukacinis visiems prieinamas „Mamuto“ takas, alternatyvūs „Mamutukų“ takai, trys vaizdingos kraštovaizdžio regyklos, pakylančios iki esamų medžių viršūnių ir savo forma atkartojančios Neries upės vingius, mamutų ganyklomis vadinamos vaikų žaidimų ir poilsio aikštelės, botanikos sodas ir skirtingas parko dalis jungiantis kabantis tiltas.

Šalia buvusių amunicijos sandėlių, šlaito papėdėje funkcinę programą papildo pažintinis „Amunicijos“ takas.

Aplinkiniai pėsčiųjų ir dviračių takai yra integruojami į bendrą parko takų tinklą. Dabartinė draustinio teritorija yra apsupta itin intensyviai naudojamų miesto gatvių. Siekiant, kad
parkas būtų pastebimas, o patekimas lengvai surandamas, pasiūlyta visuomeninio transporto stotelių, „Statyk ir eik“ aikštelių bei planuojamų pėsčiųjų viadukų sistema.

Siūlomas ir ekoduktas – viadukas, skirtas gyvūnų migracijai, kurio vieta numatyta virš Ozo gatvės. Projekte taip pat yra siūlomi įvairūs ekologinio pobūdžio sprendimai, pavyzdžiui, energiją taupantis ir minimaliai faunos gyvenimą trikdantis naktinis parko apšvietimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt