Gyvenimas

2021.03.23 11:36

Pora keliauja po pasaulį, renka sėklas ir iš jų daro papuošalus, o pritrūkę įvairovės išveda naujų veislių

nuotraukų galerija
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.03.23 11:36

Panevėžio rajone gyvenanti pora papuošalus kuria iš įvairių gamtos gėrybių, o tiksliau – iš sėklų, kurių turi visą kolekciją, sukauptą iš įvairiausių pasaulio vietų. Ieškodami spalvingesnių sėklų sutuoktiniai netgi patys išveda naujų veislių.

Spalvingos kukurūzų sėklos Antano ir Reginos Slučkų namuose keliauja ne ant pietų stalo, o virsta įspūdingais papuošalais. Dažnas juos išvydęs neretai sutrinka, kad čia paprasčiausias kukurūzas, o ne gintaras. Visgi sėklų kolekcija ir papuošalų gamyba iš jų prasidėjo nuo Reginos pirmojo vėrinio, kurį pasigamino iš pupų.

„Pupelės iki šiol liko nepakitusios, jos pasidarė kietos kaip akmenėliai. Vėliau pamatydavau kokius riešutus, man irgi gražu, susiverdavau sau vėrinukų. Yra keletas, kuriems jau beveik 50 metų“, – pasakoja Regina Slučkienė.

Antanas ir Regina – gamtininkai, todėl tokios kolekcijos traukia abu. Susipažinusi su vyru Regina sužinojo, kad jis kolekcionuoja pupas, išvydusi jas moteris ėmė dar daugiau verti vėrinių ir iš šių sėklų.

Panevėžio rajone gyvenanti pora papuošalus kuria iš sėklų: ieškodami spalvingesnių, sutuoktiniai išveda ir naujas veisles

„Man taip gražu, tiek įvairių spalvų, kiek jis iš kažkur gauna, išaugina, hibridina ir taip toliau. Pradėjome keliauti ir keliaudami įvairiuose kraštuose vėl aptikdavome įvairių sėklų. O tos sėklos irgi tokios visos gražios, spalvingos – nei lakuota, nei dažyta, natūralios spalvos“, – tikina Regina.

Pasak Slučkų, kelionės itin praturtina papuošalų gamybai tinkamų medžiagų asortimentą, o išvykoje abu jaučiasi tarsi išsiruošę į medžioklę. Visgi užsienyje rastas įvairias gamtos gėrybes ne taip paprasta parvežti.

„Pavyzdžiui, kai buvome Floridoje, tai žinojome, kad tikrai pavojinga vežti. Aš ten gaminausi tokius vėrinius, pasidariau ir vežėme, o smulkias kokias – tai į kišenėles, tarp drabužėlių“, – sako moteris.

Nemažai egzotinių sėklų Reginos vyras bando auginti savo namuose, kad žmona niekada nepritrūktų medžiagų papuošalų gamybai.

„Mano pareiga buvo aprūpinti ją žaliava, – šypsosi Antanas Slučka. – Pradėjau rinkti įvairiausių augalų sėklas. Kai kurios sėklos išties nepaprastai egzotiškos, spalvingos, su jomis tikrai yra ką padaryti. Rezultatas per daug metų tikrai išėjo labai geras. Daugelį sėklų tenka užsiauginti pačiam.“

Augina daugiausia pupas. Antanas sako, kad šios sėklos ypač įdomios ir tinkamos papuošalų gamybai. Vyras juokauja, kad sunkiausia dilema, kur tas pupeles talpinti, mat kiekviena spalva turi turėti atskirą indą.

„Ir mūsų lietuviškos pupelės spalvingos, jų įvairovė be galo didelė. Pradedi vykdyti selekciją, pasižiūri, kad ir vienos veislės pupelės, vis dėlto skiriasi. Selekcijos būdu atsiranda naujos spalvos, visiškai neįprastos. Jau kolekcija pasidarė tikrai didžiulė, man net pasidarė sunku jas visas pasėti – apie 80 skirtingų spalvų pupelių“, – pasakoja Antanas.

Anot jo, itin ryškių spalvų sėklų gausu egzotiniuose kraštuose. Neretai ir patys nežino, ką parsiveža, tad tenka domėtis ir ieškoti informacijos.

„Čia yra toks vijoklinis augaliukas, tokia nedidelė liana. Ankštelėse – gausybė sėkliukių. Jos primena boružes, raudonos su juodu taškeliu. Mes jas taip ir vadinome, paskui pasižiūrėjome, ir lotyniškai asocijuojasi su boruže.

Jų parvežęs bandžiau pasėti, du metus išbuvo žemėje ir radau tokias pat, nė kiek nepakitusias. Tik tada, kai su švitriniu popieriumi nugramdžiau išorinį sluoksnį, per kelias dienas sudygo“, – apie vieną kolekcijos eksponatų kalba Antanas.

Slučkai nekantriai laukia, kada vėl galės laisvai keliauti po pasaulį. Ir nors sėklų įvairovė kolekcijoje jau dabar įspūdinga, sutuoktiniai tikisi dar papildyti ją retomis, spalvingomis sėklomis.

Plačiau – kovo 22 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Panevėžio rajone gyvenanti pora papuošalus kuria iš sėklų: ieškodami spalvingesnių, sutuoktiniai išveda ir naujas veisles
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt