Gyvenimas

2021.03.20 15:45

Britas apie karališkosios šeimos peripetijas: tai ne į gera nei Britanijai, nei pačiam Harry su Meghan

LRT RADIJO laida „Tuzinas“, LRT.lt2021.03.20 15:45

Kiekvienam karaliui reikalinga palaikymo komanda – šeima ir turi atlikti šią funkciją, tačiau karalienei Elžbietai II ne visai pasisekė su šeimos nariais, mano Lietuvoje gyvenantis britas Chrisas Butleris. LRT RADIJO laidoje „Tuzinas“ jis dalijasi britų požiūriu į monarchiją ir karališkąją šeimą, nors, kaip pats sako, yra 68 mln. britų ir turbūt tiek pat nuomonių apie karalienę.

Nerimstant diskusijoms apie asmenines peripetijas britų karališkojoje šeimoje LRT RADIJO laidos „Tuzinas“ vedėja Guoda Pečiulytė kalbėjosi su Lietuvoje gyvenančiu britu Ch. Butleriu apie britų požiūrį į monarchiją ir jos įtaką kasdieniame šalies gyvenime.


Karalienės Elžbietos II vaidmuo

Yra 68 mln. britų ir turbūt tiek pat nuomonių apie karalienę ir jos vaidmenį, pokalbį pradeda pašnekovas. Jam asmeniškai monarchas (ne konkrečiai karalienė Elžbieta II) yra tarsi valstybės įkūnijimas.

„Įsivaizduokite, kad monarchija sėdi valdžios struktūros viršūnėje. Pavyzdžiui, daug institucijų veikia monarchijos vardu: Jos Didenybės Vyriausybė, Jos Didenybės ambasadorius, netgi Jos Didenybės kalėjimai. Vadinasi, monarchija ne tik sėdi virš visos sistemos, bet ir realiai turi savo vaidmenį.

Jeigu būčiau karys, tarnaučiau karalienei, o ne Vyriausybei ar premjerui. Aš tame matau pliusą kasdienybėje: neturiu tarnauti politikui, su kuriuo nesutinku politiškai. Tas apolitiškumas man gana svarbus dalykas“, – mintimis dalijasi Ch. Butleris.

Politika ir monarchas

Kiek monarchui leidžiama pasisakyti politiniais ar vertybiniais klausimais? Pasak pašnekovo, karalienė turi būti virš vykdomos politikos, apolitiška. Tai labai svarbu konstitucinei monarchijai.

„Yra tokia knyga, parašyta 19 a. Walteris Bagehotas buvo žurnalistas, verslininkas, eseistas, knygoje „The English Constitution“ iš esmės jis pasakė, kad mūsų konstitucija turi dvi dalis: viena dalis – puošti, kita – vykdyti. Karalienė, aišku, puošia.

Kokias teises karalienė turi? Jis pasakė: yra teisė patarti, padrąsinti ar paskatinti ir įspėti. Daugiau lyg neturi. Kalbant apie popiežių ar anglikonų bažnyčios vadovą, jie yra ne tik dvasininkai, bet ir vykdantieji. Karalienė to neturi, jos šeima yra pakviesta būti monarchais. O kas pakvietė? Parlamentas“, – komentuoja jis.

Verta nepamiršti, kad patarimas, paskatinimas ar įspėjimas neretai būna susijęs ir su premjero pozicija, bet kartais karalienė pasisako ir pati. Ch. Butlerio nuomone, tai gerai: karalienė turi karaliauti ir būti virš politikos.

Karališkosios šeimos kiti nariai

Kiekvienam karaliui reikalinga palaikymo komanda – šeima ir turi atlikti šią funkciją. Bet daug kas priklauso nuo žmonių charakterių, tad laidos svečias sako: karalienei ne visai pasisekė su šeimos nariais, bet gal taip visose šeimose.

Pavyzdžiui, princesė Anne – nepriekaištingos reputacijos, spauda nieko blogo apie ją nerašo, nes ji išties darbšti, puikiai atlieka savo funkciją. Kita vertus, princas Andrew vertinamas kaip tinginys, mėgstantis pompastiką, o dabar turi rimtų nemalonumų – yra kaltinamas dėl bendravimo su Jeffrey`iu Epsteinu.

„Aš tikrai nesu piktas, kad princas Harry su žmona Meghan priėmė sprendimą pasitraukti. Kiekvienas žmogus turi teisę tą padaryti. Aišku, būna nusivylimo, kai parinkta tokia piarinė strategija, nes tai tikrai ne į gera nei Britanijai, nei pačiam Harry su Meghan“, – svarsto Lietuvoje gyvenantis britas.

Visada yra klausimas, ar garsinimas Didžiajai Britanijai į naudą. Akivaizdu, kad bendrai tai yra pliusas dėl turizmo, prestižo, dėmesio šaliai. Bet dabar Amerikoje turbūt visai kitoks požiūris į mūsų monarchiją. Lazda turi du galus.

Žymiausia monarchų šeima pasaulyje

Ar tokia taktika pasirinkta sąmoningai? O gal užsienyje apie Jungtinės Karalystės karališkąją šeimą kalbama žymiai daugiau nei pačioje Jungtinėje Karalystėje? Į pastarąjį klausimą Ch. Butleris atsako negalvodamas – taip tikrai nėra, mat Jungtinės Karalystės spauda mirga nuo informacijos apie karališkąją šeimą, dabar ypač apie Harry su Meghan.

Tačiau kodėl? Tiesiog dėl to, kad maždaug nuo 18 a. iki 20 a. pradžios Jungtinė Karalystė buvo galingiausia valstybė pasaulyje, taip teigia pašnekovas. Per tą laiką susidarė įspūdis, kad Britanijos karalius ir karalienė yra žinomiausi, stipriausi pasaulyje. Yra ir kitų karališkųjų šeimų, bet būta daug praradimų, tad tai, kad Anglijos karalienė atstovauja nenutrūkstančiai tradicijai nuo Viljamo Užkariautojo, reiškia daug.

Finansai

Šis dalykas skaldo britų visuomenę: vieni tampa monarchistais, kiti – antimonarchistais. Kai kurie britai nesupranta, kodėl tokia didelė mokesčių mokėtojų pajamų dalis skiriama šiai sistemai išlaikyti.

Ch. Butleris klausia: ar išlaikyti monarchiją kainuoja brangiau nei prezidentūros instituciją? Jis mano, kad ne ir kad kaina nėra esminė. Visgi nė vieno prezidento sūnaus ar dukros vestuvių valstybė neapmoka.

„Anglijoje yra tokia institucija, finansuojanti monarchiją, – The Crown Estate. Tai iš esmės fondas, iš kurio ateina pajamos, kuriomis finansuojama monarchijos institucija. Kaip buvo finansuotos princo Harry vestuvės? Lyg finansuoja The Crown Estate. Šiaip ar taip, tai valstybės reprezentacinė dalis. Kaip kitaip nukreiptume pinigus tam, kad turėtume reprezentacinę įtaką?“ – pasakoja pašnekovas.

Nauda šaliai dėl monarchijos žinomumo

„Visada yra klausimas, ar garsinimas Didžiajai Britanijai į naudą. Akivaizdu, kad bendrai tai yra pliusas dėl turizmo, prestižo, dėmesio šaliai. Be abejo, monarchijos vaidmuo prisideda, bet dabar Amerikoje turbūt visai kitoks požiūris į mūsų monarchiją. Lazda turi du galus“, – mintimis dalijasi Ch. Butleris.

Plačiau – kovo 15 d. laidos „Tuzinas“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt