Gyvenimas

2021.04.09 07:25

Lietuvos turtas – pažintiniai takai: vienoje vietoje net 20 pačių ilgiausių visoje šalyje

LRT.lt2021.04.09 07:25

Lietuva išties gali didžiuotis pažintinių takų gausa – interneto platybėse rašoma, kad jų čia vingiuoja daugiau nei 100! Vienas už kitą gražesni, ilgesni, labiau vingiuojantys, sudėtingesni ar lengvesni – net išrankiausias žygeivis ras, kur prasiblaškyti ir pasigrožėti pavasarėjančia Lietuvos gamta. LRT.lt siūlo susipažinti net su 20 Lietuvos pažintinių takų, pretenduojančių į ilgiausių maršrutų titulą.

1. Lūksto gintarų takas – 11 km, Telšių rajonas

Lūksto gintarų takas driekiasi Varnių regioninio parko teritorijoje, palei Lūksto ežerą. Takas pradeda vingiuoti Lūksto ežero paplūdimyje ir veda iki Gintarų įlankos. Čia galėsite ne tik pasigrožėti stulbinančia panorama – jei pasiseks, rasite ir tikrų tikriausių gintarų.

2. Maršrutas „Briedžių takais“ – 11 km, Zarasų rajonas

Gražutės regioninio parko pažiba – čia besidriekiantis maršrutas „Briedžių takais“. Kelionę šiuo taku geriausia pradėti nuo Salako Švč. Mergelės Sopulingosios bažnyčios, netoliese esančioje aikštelėje yra galimybė palikti automobilį. Žygiuodami aplankysite Ganiavos ežerą, Mergežerį, Giteniškės pilkapyną, senąsias žydų kapines.

3. Šventosios aukštupio pažintinė trasa – 10,5 km, Zarasų rajonas

Šventosios aukštupio pažintinėje trasoje ne tik atrasite, bet ir pažinsite Antalieptės marių hidrografinį draustinį ir jo gamtines bei kultūrines vertybes. Į žygį galite leistis ir pėsčiomis, ir dviračiais – jūsų kelionę lydės rodyklės-mitologiniai laiveliai, rasite ir 7 informacinius stendus su senovę menančiomis fotografijomis. Išvysite Antalieptės marias, senąsias Galminių, dar vadinamas „Laimingosiomis“, kapines, Blėkiškių kaimą ir kt.

4. Senųjų kaimų pažintinis takas – 10 km, Vilnius

Keliaudami šiuo taku aplankysite senuosius Vilniaus priemiesčio kaimus: Turniškes, Staviškes, Kremplius, Naujuosius Verkius ir Verkių Riešę. Be to, žygiuodami šiuo 10 kilometrų taku praeisite ir pro tarpukariu pradėtą, bet nebaigtą statyti Vilniaus hidroelektrinės vietą, sužinosite statybų eigą ir kodėl šis projektas nebuvo įgyvendintas. Takas yra žiedinis ir skirtas eiti pėsčiomis. Jis driekiasi siaurais miško takeliais, kalvotu Verkių regioninio parko reljefu.

5. Šereiklaukio miško takas – 9 km, Pagėgių rajonas

Rambyno regioninio parko teritorijoje driekiasi Šereiklaukio miško takas. Nuo Šereiklaukio, kur kadaise stovėjo dvaro rūmai, takas šimtamečių medžių alėja nuveda iki Koplyčkalnio, apžvalgos bokšto, Dalnitzo palivarko vietos. Tiek nuo Koplyčkalnio apžvalgos bokšto, tiek nuo Šereiklaukio piliakalnio galima pasigrožėti Rambyno regioninio parko kraštovaizdžiu.

6. Paliesiaus dvaro pažintinis sveikatingumo takas – 8 km, Ignalinos rajonas

Paliesiaus dvaro pažintinis sveikatingumo takas, esantis apie kilometrą nuo dvaro, vingiuoja ramiu, drėgnu mišku, kuris yra nusidriekęs šalia Milašiaus telmologinio draustinio, saugančio pelkių augmeniją ir augaliją. Galima pasirinkti trijų atstumų trasą – 2,3 km, 4,9 km ar 8 km. Trumpiausia trasa skirta žygeiviams, nemėgstantiems jokių netikėtumų, – čia keliausite nesušlapdami kojų. O štai ilgesnėse trasose daugiau išbandymų ir malonumų – miškas pilnas raistų, pelkučių, tankmių.

7. Mūšos tyrelio pažintinis takas – 7,3 km, Joniškio rajonas

Unikalus, žmogaus nepaliestas gamtos kampelis Žagarės regioniniame parke – Mūšos tyrelio pelkė. Mūšos tyrelio pažintinis takas, atidarytas 2015 m., yra ilgiausias žinomas pelkėse įrengtas lentų takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą. Takas įrengtas išskirtinėje vertingoje gamtinėje teritorijoje – Mūšos tyrelio telmologiniame draustinyje. Šis išskirtinis Šiaurės Lietuvos gamtinis kompleksas susideda iš kelių tipų pelkių, durpynų ir šlapių miškų. Pelke teka Mūšos ir Juodupio upės, telkšo natūralus Miknaičių ežeras ir daug mažų ežerėlių.

8. Plokščių pažintinis takas – 7 km, Šakių rajonas

Tautodailininko Zigmo Sederevičiaus medžio skulptūromis puoštas takas veda žemyn į Didžiupio upelio slėnį, į legendomis apipintą Šventaduobę, vingiuoja pro Plokščių-Vaiguviškių piliakalnį, šalia kurio teka mažas Vaiguvos upelis, miestelyje pereinantis į natūralią Vaiguvos upę-gatvę. Tai – unikali vieta. Vietos gyventojai savo namus pasiekia tik eidami ar važiuodami upelio vaga. Į Vaiguvą suteka keletas šaltinių, todėl vanduo čia visada švarus ir šaltas, o dugnas nusėtas akmenukų.

9. Kazlų rūdos pažintinis miško takas – 6,5 km, Kazlų rūda

Kazlų rūdos miško take įrengti stendai, informacinės rodyklės, ženklai, apžvalgos aikštelės, pavėsinės, lauko baldai, skulptūros. Šis takas pritaikytas tiek pėstiesiems, tiek dviratininkams. Ties apžvalgos aikštele „Rezistencija“ takas šakojasi, viena jo atkarpa, 1 km vedanti iki apžvalgos bokštelio, skirta pėstiesiems. Toliau trasos vėl susijungia. Atstumas žygiuojant tik pėstiesiems skirta trasa – 4 km, dviratininkų – 6,5 km.

10. Kulautuvos pėsčiųjų sveikatingumo takas – 6,3 km, Kauno rajonas

Kulautuva – kadaise buvęs itin populiarus kurortas miškų apsuptyje. Čia atnaujintais pėsčiųjų takais galima žingsniuoti arba važiuoti dviračiu viena iš šešių skirtingų trasų – nuo 2,6 km iki 6 km ilgio.

Visi takai yra žiediniai – kur kelionę pradėsite, ten ir baigsite. Žygeivių laukia Dievų ir deivių slėnis su keturiomis įrengtomis poilsiavietėmis, jaukus Karnavės kaimas ant Nemuno kranto. Visas maršrutas kalvotas, vingiuoja smėlėtais pušynais, puikiai matosi Nemuno lankos.

11. Grybiškių ąžuolo pėsčiųjų maršrutas – 6,2 km, Šalčininkų rajonas

Dieveniškių istoriniame regioniniame parke besidriekiantis Grybiškių ąžuolo pėsčiųjų maršrutas turtingas lankomų objektų. Pakeliui galite pailsėti, jei sušilote – išsimaudyti Poškonių tvenkinyje, apžiūrėti Poškonių pilkapyną, sudarytą iš 24 pilkapių. Bekeliaudami miško keliuku prieisite įspūdingos formos Grybiškių pušį, o vos už 60 metrų nuo jos pušynėlyje aptiksite Grybiškių ąžuolą.

12. Šaltinių takas – 6 km, Kauno rajonas

Šaltinių takas driekiasi pro vaizdingas Kačerginės miško apžvalgos aikšteles, atokesnius kampelius su įdomesne augmenija, įspūdingais triukšmaujančių paukščių jauniklių garsais, judriais, medžiais liuoksinčių voverių šuoliais. Atvykę poilsiautojai transporto priemones gali palikti Kačerginės miestelyje esančioje nemokamoje automobilių stovėjimo aikštelėje, kur atvykusiuosius pasitinka informacinis stendas.

13. Ribiškių pažintinis takas – 6 km, Vilnius

Ribiškių pažintinis takas driekiasi sostinėje esančiame Pavilnių regioniniame parke. Šis regioninis parkas – pats mažiausias Lietuvoje, tačiau išties įspūdingas, išsiskiriantis panoraminiais reginiais. Ribiškių pėsčiųjų trasa po Ribiškių erozinį kalvyną veda ir pažindina su ypatingai kalvotu Vilniaus apylinkių kraštovaizdžiu. Dalis trasos tinka ir sporto entuziastams – žiemą čia galima sutikti net slidininkų!

14. Sapieginės pažintinis poilsinis takas – 6 km, Vilnius

Atsikvėpti nuo miesto šurmulio neišvykus iš miesto – tai padaryti įmanoma Sapieginės pažintiniame poilsiniame take, kuris driekiasi sostinės Pavilnių regioniniame parke. Keliaudami juo susipažinsite su Sapieginės ir Šveicarijos erozinių raguvynų kraštovaizdžiu, atsikvėpsite trumpo poilsio aikštelėse, pasigrožėsite gamtos reginiais ir pasimėgausite jos teikiama ramybe.

15. Šilėnų pažintinis takas – 6 km, Vilniaus rajonas

Keliaudami Šilėnų pažintiniu taku susipažinsite su unikaliu Šilėnų kaimu ir miškingomis jo apylinkėmis. Kelionę patogiausia pradėti nuo bažnyčios aikštės Šilėnuose. Čia, palikę automobilius, galėsite toliau pėsčiomis keliauti maždaug 6 km ilgio maršrutu.

Pirmoje jo dalyje iki Naujosios Rėvos piliakalnio rasite nemažai objektų ir informacinių stendų, o antroji dalis nuo piliakalnio iki Šilėnų kaimo vingiuos paprastu miško keliuku. Visame maršrute užtruksite apie 3 val. Nors maršrutas pritaikytas pėstiesiems, juo važiuoti galite ir dviračiais.

16. Karmazinų pažintinis pėsčiųjų takas – 6 km, Vilniaus rajonas

Karmazinų pažintinis pėsčiųjų takas vingiuoja Vilniaus rajone esančiame Neries regioniniame parke. Čia stūkso didžiausias Vilniaus apylinkėse pilkapynas, Neris išsilieja į plačiausią savo vagą parko teritorijoje, stūkso aukščiausias skardis su daugiausia laiptelių į jo viršūnę ir galima rasti daugiausia vietų išsikepti kepsnį bei pasidžiaugti miško ir upės darna! Jų šiame pažintiniame take – net penkios. Kiekvienoje iš jų įrengti stalai, suolai, laužavietės ir pavėsinės – pasislėpti nuo permainingo ir ne visada draugiško lietuviško oro.

17. Pūčkorių pažintinis istorinis takas – 5,3 km, Vilnius

Einant Pūčkorių pažintiniu taku galite pasirinkti vieną iš trijų maršrutų – 2,8 km, 3,7 km ir 5,3 km ilgio. Takas yra žiedinis, todėl lengvai grįšite į tą pačią vietą, kur ir pradėsite. Ką pamatysite? Kelis istorinius Pūčkorių palivarko pastatus, tarp jų – ir vardą vietovei davusią patrankų liejyklą, taip pat atrasite kerintį Vilnios slėnio grožį. Pati įspūdingiausia – 65 m aukščio Pūčkorių atodanga, kerinčiai atrodanti tiek iš viršaus, tiek iš apačios.

18. Salako pažintinis takas – 5 km, Zarasų rajonas

Salako pažintinis takas – tai istorinį Salako miestelį ir jo apylinkes reprezentuojantis žiedinis maršrutas. Pažintinio tako rodyklės palydės mediniu taku Luodžio ežero pakrante, apžvalgos bokštelio link. Nuo bokštelio galėsite grožėtis Luodžio ežero panorama, patogiai stebėti vandens ir miško paukščius.

Pažintinio tako informaciniuose stenduose atrasite Luodžio ežero istoriją, susipažinsite su aliuviniu mišku ir jo ekosistema, vandens ir miško paukščiais. Pažintinio tako maršrute – ir šeimų pamėgtas Gražutės regioninio parko lankytojų centras, kuriame laukia Vidos Žilinskienės „Jūrų muziejus“, interaktyvi regioninio parko gamtos ir Salako krašto etnografinė ekspozicijos.

19. Dūkštos pažintinis takas – 5 km, Vilniaus rajonas

Dūkštos pažintinis takas – tai vienas sudėtingiausių, daug fizinių jėgų reikalaujantis, tačiau pats įdomiausias Neries regioninio parko maršrutas, kuriuo tikrai verta keliauti. Prieš daugybę metų Lietuvoje tirpstantys ledynmečio vandenys giliai pragraužė žemę, sukurdami nepakartojamo grožio lietuvišką kanjoną – Dūkštos upelio slėnį.

Čia, miškingame ir vingiuotame slėnyje, namus rado ne tik retosios augalų ir gyvūnų rūšys, bet ir unikalūs praeities liudytojai – Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai bei piramidę primenantis Karmazinų alkakalnis. Keliaudami taku galėsite aplankyti ne tik juos, bet ir užkopti į dvi aukštas atodangas, išvysti storiausią apylinkėse Šventąjį Daubų ąžuolą bei pasigrožėti puikia Neries slėnio panorama, atsiveriančia nuo Ąžuolų kalno regyklos.

20. Lekėčių pažintinis takas – 4,2 km, Šakių rajonas

Šis kiek daugiau nei 4 km besidriekiantis takas prasideda ir baigiasi šalia Lekėčių girininkijos. Žygiuodami juo vasarą, galėsite raškyti mėlynes, tačiau ir be jų čia yra, ką pamatyti: Didįjį šaltinį, partizanų kapus ir siaurojo geležinkelio atkarpą. Pailsėti galėsite ant įrengtų suoliukų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt