Gyvenimas

2021.03.02 12:26

Džiunglės namuose: kaip prie kambarinių gėlių populiarumo prisideda NASA

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.03.02 12:26

Namų džiunglės – gali skambėti egzotiškai, bet iš tiesų visa tai gali būti ir jūsų namuose. Kalbame apie kambarinius augalus – dažnuose namuose pastaruoju metu dėl karantino jie sulaukė daugiau dėmesio, o kai kurie namai gerokai pasipildė žaluma. Tačiau kuo čia dėtas gyvenimas mieste ir kaip prie kambarinių gėlių populiarumo prisideda NASA?

Daugiau nei septyniasdešimt augalų – tiek sudaro vilnietės komunikacijos specialistės Miglės Strempickės kolekciją. Kartu su tūkstančiais kitų žmonių įvairiausiuose pasaulio kampeliuose Miglė puoselėja tai, kas angliškai vadinama urban jungle (namų džiunglės).

Lengvai pametę galvą dėl augalų – taip Miglė vadina šio prieš 6–7 metus atsiradusio judėjimo narius ir tikina – atsigręžimas į kambarinius augalus įvyko ne be priežasties. Vis tankėjant miestams, žmogui trūksta ryšio su gamta ir namų augalai jį tarsi kompensuoja. Kita priežastis – išpopuliarėję socialiniai tinklai, ypač instagramas, tapo tarptautine platforma šiems žmonėms susitikti ir keistis patirtimi apie savo pomėgį.

Labas rytas, Lietuva I d. Namų džiunglės: augalai padeda kompensuoti prarastą ryšį su gamta mieste

„Sociologai sako, jog kambarinių augalų populiarumui įtaką padarė 25–40 m. amžiaus. žmonės. Jauni, aktyvūs, finansiškai pajėgūs ir gyvenantys dideliuose miestuose. Jie daug dirba, patiria stresą, tad namuose nori sukurti ramybės oazę. Jiems rūpi ekologija, tvarumas, gamtos išsaugojimas. Matyt, tai juos traukia prie žalumos“, – laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako M. Strempickė.

Nesvarbu, ar namuose augalai sudarys vadinamąją žalią sieną, ar bus išsklaidyti po visą erdvę – svarbiausia, pasak pašnekovės, kad jie teiktų džiaugsmą ir malonumą juos auginant.

Miglės kolekcionuoti pradėjo prieš šešerius metus, kai nuomojamam būstui norėjosi suteikti jaukumo – taip ant palangių atsirado pirmosios gėlės. Vėliau instragrame išvydo, kokia galinti būti jų įvairovė, kaip jie mėgstami visame pasaulyje ir užsikabino. Šiandien Miglės kolekcija – labai įvairi, o patarimais ji dalijasi savo „Instagram“ paskyroje miss_migla. Svajojantiems apie namų džiungles ji pataria pirmiausia rasti tai, kas patinka.

„Radus norimą augalą nesiūlau skubėti jo pirkti. Iš pradžių rekomenduoju skirti laiko ir paieškoti informacijos, pasidomėti, kokių sąlygų reikia, kad augalas sėkmingai augtų. Turint žinių, augalą galima ir įsigyti“, – sako pašnekovė, patarianti pradėti nuo mažiau lepių ir reiklių rūšių.

Miglė retesnius augalus siunčiasi iš svetur, ne visiems, sako, ištveria kelionę – ji augalams reiškia stresą. Kolekcininkams už kelis retesnės gėlės lapelius tenka mokėti nuo keliolikos iki keliasdešimties eurų, užsiauginti jau tenka patiems. Kasmet sudaromi madingiausių augalų sąrašai – šiemet tarp jų – klasikinės ir margalapės monsteros, paparčiai ir daugybė egzotinių gėlių.

„JAV tam tikrų kambarinių augalų populiarumą lemia NASA, skelbianti orą valančių augalų sąrašą“, – šypsosi M. Strempickė. Augalai žmogų, įsitikinusi pašnekovė, veikia skirtingai. Ne tik valo orą, bet padeda atsipalaiduoti, įkvepia ir gali prisidėti prie darbo produktyvumo. Be to, dar ir ugdo kantrybę.