Gyvenimas

2021.02.26 07:28

Augalų žinovė patarė, kaip prižiūrėti egzotinius augalus, kad šie taptų namų akcentu, o ne liūdesiu

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.02.26 07:28

Plačialapės monsteros ar spalvingosios strelicijos – pastaruoju metu vis dažnesnės namų puošmenos. Daug laiko leisdami savo erdvėje padarome ją jaukesnę egzotiniais augalais, tačiau tikrai ne visuomet žinome, kaip jais pasirūpinti. Kad namai žaliuotų, ryškių formų žiedai taptų namų akcentu, o ne liūdesiu, augalų žinovė Oresta Dvarvytytė dalijasi patarimais.

Su gėlėmis ji atsibunda ir eina miegoti. Pomėgis prižiūrėti egzotinius ir Lietuvoje vešinčius augalus, perduoti patirtį kitiems Orestai tapo pajamų šaltiniu. Ir nors spalvingų gėlių ar sodinukų namuose turime kone kiekvienas, ji pastebi vis didėjantį susidomėjimą egzotiniais augalais – tais, kuriuos matome keliaudami ar naršydami socialiniuose tinkluose.

„Ko Lietuvoje žmonės visada ieško ir nori? Išskirčiau streliciją. Šitas augalas tikrai visada sužavi – ne tik savo lapais, kurie turi lengvai melsvą atspalvį, bet ir žiedais, kurie naudojami floristikoje: puokštėse, vestuvių dekoracijose. Dar viena kategorija augalų – palmės. Šaltą žiemą kambaryje auginama palmė nukelia į jaukesnius atostogų prisiminimus“, – pasakoja augalų žinovė.

Egzotiniai kambariniai augalai: kaip puoselėti džiungles namuose, pataria augalų žinovė

Ryškiaspalviai lapai, neįprastos tekstūros, įdomių formų žiedai dabar traukia lietuvių akis. Dar viena sparčiai populiarėjanti tendencija – margalapiai augalai, vadinami variagatiniais. Jie atrado tiek daug gerbėjų, kad dabar, pasak Orestos, pardavėjai kartais net specialiai užkrečia sodinukus arba lapus nudažo. Todėl prieš įsigyjant verta pasidomėti jų kilme.

„Raštas gali būti įvairus: nuo tiesiog juostelės iki kamufliažo ar net pusės balto lapo. Tai genetinė augalo mutacija, kuri augalus padaro tokius ypatingus. Pasaulis eina iš proto dėl variagatinių augalų“, – tikina laidos viešnia.

Šviesa, drėgmė, kambario temperatūra – pagrindiniai aspektai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis augalą. Dėl kai kurių kartais gali tekti ir labiau pasistengti.

„Jeigu į augalą žiūrite kaip į skintų gėlių puokštę, puiku, pirkite. Jeigu mes norime ilgai auginti augalą, reikėtų suprasti, kad įsigydami pelkių augalą, musgaudį, Viduržemio jūros klimato karalių alyvmedį turėsime jam sudaryti specialias sąlygas. Pavyzdžiui, turėsime pasirūpinti papildomu apšvietimu arba vėsesne patalpa žiemą. Tokiu atveju augalas gali išgyventi sėkmingai“, – aiškina Oresta.

Hamletas klausia, būti ar nebūti, o naminių augalų gerbėjai pasiskirstę į dvi stovyklas: purkšti ar nepurkšti? Ir čia teisingo atsakymo nėra, šypsodamasi pasakoja Oresta.

„Lietus tropiniuose kraštuose lyja dažnai, permerkia augalą, tai kodėl tada nepurkšti? Vienas svarbus veiksnys yra tai, kad tropiniame krašte labai gera oro cirkuliacija. Natūralus vėjas judina lapus, lietutis greitai išdžiūsta: taip, kaip greitai sušlapo, greitai ir išdžiūsta. Kai vanduo kambaryje ant augalo užsilaiko, augalas gali susirgti grybelinėmis infekcijomis, kas pasireiškia dėmėmis ant lapų“, – sako ji.

Taigi drėgmė pakeliama tik trumpam; purkšti gėles jų žinovė pataria nebent tada, kai tręšiama per lapus. Jei vis dėlto nutarėte palepinti savo augalą, pastatykite vėjelį – taip drėgmė ant lapų neužsiliks.

Svarbu ir tai, kada augalas įsigyjamas. Oresta pataria tuo užsiimti vėlyvą pavasarį ar vasaros pradžioje. Žiemą aplinkoje daugiau neigiamų faktorių, tad iš egzotinių sąlygų tokiam augalui bus sudėtingiau prisitaikyti. Oresta sako, egzotinių augalų bijoti nereikėtų – su dideliu noru ir šiek tiek laiko mūsų namus papuošti gali tai, apie ką svajojame.

Plačiau – vasario 24 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Egzotiniai kambariniai augalai: kaip puoselėti džiungles namuose, pataria augalų žinovė