Gyvenimas

2021.02.23 19:22

Tokio džiaugsmo gali greitai nebūti – gamtininkas Paltanavičius kviečia spėti pasidžiaugti žiema

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.02.23 19:22

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius abejoja, ar šiemet sulauksime didelių potvynių: viskas priklausys nuo to, kaip ateinanti šiluma tirpins ledą. Jis ragina kuo daugiau džiaugtis žiema: „Nežinau, kas jums galėtų pažadėti, kada vėl ji bus tokia.“

Nors lauke šiuo metu laikosi teigiama temperatūra, žvejai toliau drąsiai lipa ant ledo, kad ir upės. Pasak S. Paltanavičiaus, nors rytai gali būti žiemiški, reikia suprasti: tekanti srovė iš apačios graužia ledą, taip pat daugiau vandens atiteka iš pašalių, o tai ledą iš lėto kelia.

„Kol kas iki potvynio toli, jeigu toks bus, bet upė visada gyva. Net ir ežero ledas yra iš lėto keliamas, trūkinėja. Dieną, jeigu saulutė gerokai atgaivina ledą, sniegą, naktį įvyksta fizikinių procesų, kai šyla, šąla... Ledas turbūt pati nepatvariausia būsena. Jis labai lengvai įveikiamas“, – kalba gamtininkas.

Selemonas Paltanavičius ragina pasidžiaugti paskutinėmis žiemos dienomis: tokios žiemos jau gali ir nebūti

Iš šios žiemos laukiame daug vandens, sako jis. Dvejus trejus metus Lietuvos gamta gyveno be vandens, viskas džiūvo, ežerai ir upės nuseko, šuliniai ištuštėjo.

„Sudėjome viltis į žiemą, tikimės, kad iš to sniego bus begalė vandens. Aš taip pat visiems sakau, kad bus vandens, bet kad jo bus labai daug... Vakar visą dieną braidžiau po sniegą, jis suslūgęs, jo nėra jau tiek daug. Įdomiausia tai, kad viskas priklausys, kaip ta ateinanti šiluma tirpins ledą: jeigu iš ledo ir be lietaus, ledas ir sniegas sutirps akyse, didžiojo potvynio gali ir nebūti“, – aiškina S. Paltanavičius.

Žemė, anot jo, nėra įšalusi, tad drėgmė gali į ją susigerti. Gamtininkas ragina kol kas kuo daugiau džiaugtis žiema: „Nežinau, kas jums galėtų pažadėti, kada vėl ji bus tokia. Turėjome visai neprastą žiemą – dar ją tebeturime, bet ji iš lėto ruošiasi išeiti. Džiaukimės, matykime jos kuo daugiau, o vaikai – kuo daugiau prisilipdykite sniego žmogiukų. Tokio džiaugsmo gali greitai nebūti.“

Plačiau – vasario 23 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Selemonas Paltanavičius ragina pasidžiaugti paskutinėmis žiemos dienomis: tokios žiemos jau gali ir nebūti