Gyvenimas

2021.02.21 21:19

Kodėl reikia gydyti slogą ir 6 priemonės, pagelbėsiančios ją pamiršti be antibiotikų

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.02.21 21:19

Lėtiniu sinusitu serga labai daug žmonių, o tai itin blogina gyvenimo kokybę. Mokslininkai pastebėjo, kad dažnas pacientas, turintis lėtinį sinusitą, serga ir depresija, o apgydžius sinusitą depresija dingsta. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ – 6 patarimai, kaip gydyti slogą ar sinusitą natūralesnėmis priemonėmis nei antibiotikai, mat jie dažniausiai nereikalingi.

Karščiavimas, sekreto, netgi pūlingo, tekėjimas iš nosies, skausmas akiduobėse, kaktoje – nemaloni būsena, iš kurios norisi ištrūkti. Kaip sau padėti?

Pasak laidos viešnios, gydytojos otorinolaringologės Donatos Šukytės-Raubės, tiesa, kad užgulusi nosis yra šaltojo sezono problema, mat žiemą oras sausesnis, o kvėpuojant tokiu oru nosies gleivinė, kurios funkcija saugoti, išdžiūva.

„Taip virusai ir bakterijos žymiai lengviau gali sukelti slogą, peršalimą, viršutinių kvėpavimo takų infekciją“, – pasakoja ji.

Jeigu gleivių nosiaryklėje pakanka, jose virusas ar bakterija tiesiog įklimpsta. Gleivės sudaro tam tikrą sluoksnį iš dviejų dalių: vienas sluoksnis yra skystesnis, kitas – tirštesnis. Virusai, bakterijos, alergenai, dulkės klimpsta tose gleivėse ir dėl mukociliarinio klirenso būna nustumiami link nosiaryklės, nuryjami ir sunaikinami skrandyje.

Kas tas mukociliarinis klirensas? Įsivaizduokite: yra gleivinė su daug mažyčių ląstelių, kurios turi plaukelius. Virš tų plaukelių yra gleivių sluoksnis – tarsi kilimas, kuris juda.

Šaltuoju sezonu kankinanti sloga: 6 priemonės, padėsiančios pamiršti šią problemą

Taip pat žiemą būna šalta, o šaltis silpnina imunitetą. Kai imunitetas susilpnėja, dažniau susergame peršalimu. Atkreiptinas dėmesys, kad jei gyvenate mieste, centrinis šildymas patalpą išdžiovina labiau nei, pavyzdžiui, namo kūrenimas malkomis kaime. Tai reiškia, kad miestietis turi didesnę riziką susirgti sloga.

Kalbant apie slogą, dar labai svarbi nosies sandara. Anot D. Šukytės-Raubės, nosies pertvara gali būti iškrypusi, o taip nutinka dėl dviejų dalykų: tai gali būti įgimta, bet gali būti, kad nosies pertvara iškrypo gyvenant. Įtakos gali turėti ir traumos, bet kartais net ir neturėjus traumų nosies pertvara iškrypsta.

„Gali būti taip, kad nosies karkasas augo lėčiau negu nosies pertvara viduje. Pertvara tiesiog pati iškrypo“, – kalba laidos viešnia.

Negydomas ūminis sinusitas gali pereiti į lėtinį, o lėtinis sinusitas yra rimta bėda. Lėtiniu sinusitu serga labai daug žmonių, gali siekti 10–12 proc., o tai labai blogina gyvenimo kokybę.

Slogavimas ir paveldimumas – kaip tai susiję? „Galbūt pacientas turi įgimtą imunodeficitinę ligą arba sisteminę ligą, kaip cistinę fibrozę, kai sinusuose gaminasi labai tirštos gleivės, jos sunkiai išsivalo iš prienosinių ančių ir labai dažnai sukelia sinusitą. Būna lėtinis sinusitas. Arba pirminė ciliarinė diskinezija, kai plaukelių virpėjimas būna visiškai sutrikęs. Tai genetinės priežastys“, – teigia otorinolaringologė.

Kaip atsiranda sinusitas ir kodėl jį būtina gydyti?

Sinusai – tai tarsi ertmės veido ir kaukolės kauluose. Kai virusas sukelia peršalimą, sinusų gleivinė paburksta, sustorėja, virusinė infekcija taip pat sukelia mukociliarinio klirenso sutrikimą. Dėl paburkusios gleivinės labai susiaurėja arba išvis užsidaro natūralios sinusų angos, dėl ko sinusų viduje gleivės „užsirakina“. Galiausiai tai gali virsti pūliais, tada pajaučiame spaudimą, skausmą.

„Negydomas ūminis sinusitas gali pereiti į lėtinį, o lėtinis sinusitas yra rimta bėda. Lėtiniu sinusitu serga labai daug žmonių, gali siekti 10–12 proc., o tai labai blogina gyvenimo kokybę. Pacientai nuolat arba labai dažnai turi skundų, susijusių su nosimi: nosies užgulimas, tekėjimas iš nosies, yra bendrųjų simptomų, kaip irzlumas, dirglumas, neišsimiegojimas. Mokslininkai pastebėjo, kad dažnas pacientas, turintis lėtinį sinusitą, serga ir depresija, o apgydžius sinusitą depresija dingsta“, – pasakoja D. Šukytė-Raubė.

Kaip sau padėti, kai jums – sinusitas arba lėtinė sloga?

Pirmiausia – būtina įsivertinti, kokia to priežastis, o pagrindinės yra dvi – bakterija arba virusas. Laidos viešnios teigimu, dažniausiai ūminį sinusitą sukelia virusai, tik 10–15 proc. atvejų – bakterijos, o slogą gali sukelti labai daug įvairių priežasčių. Tai gali būti alerginė, infekcinė, neinfekcinė ir nealerginė sloga. Slogos grybeliai sukelti negali, bet gali sinusitą.

Atpažinti, jus kamuoja sinusitas ar sloga, gali padėti įsivertinimas, kiek laiko trunka liga. Paprastai virusinė sloga turėtų tęstis apie savaitę, per tą laiką gydant ar net negydant simptomai turėtų pradėti lengvėti.

„Jeigu susirgote sloga, po trijų penkių dienų sloga sunkėja, pradedate jaustis blogiau, kyla temperatūra, imate galvoti apie bakterinį sinusitą“, – kalba D. Šukytė-Raubė.

Esant sinusitui padės:

1. Natūralūs antibiotikai – raudonėlis ir česnakas

„Papildykite savo mitybą natūraliais antibiotikais – raudonėliu ir česnaku. Galite tiesiog pradėti daugiau jų naudoti maiste“, – pataria Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Tiesa, otorinolaringologė kišti česnako į nosį nerekomenduoja, nes česnakas – gana aštrus produktas ir gali chemiškai nudeginti gleivinę.

Gydykite slogą, kad ji nepereitų į sinusitą, o jeigu ir pereina į sinusitą, nepulkite iš karto gerti antibiotikų, jie dažniausiai nereikalingi.

„Yra geresnių metodų, kaip naudoti česnaką sinusito, viršutinių kvėpavimo takų ligų metu. Vienas iš būdų – galima sutrinti porą skiltelių česnako, įdėti į indą su karštu vandeniu ir pakvėpuoti garais, tik labai svarbu nenusideginti, šiek tiek palaukti, kad tas vanduo nebūtų verdantis. Tada uždengus pakvėpuoti. Arba tiesiog valgykite česnaką“, – pasakoja ji.

2. Cukraus, pieno, angliavandenių atsisakymas

3. Badavimas – 2 kartus per mėnesį po 48 val.

„Kartais kovoti su sinusitu ar nuolatine sloga siūloma taip – pabadauti porą kartų per mėnesį po 48 valandas. Kodėl taip siūloma? Po maždaug 18 valandų nevalgymo prasideda procesas, vadinamas autofagija. Tada organizmas pats pradeda pamažu išsikuopti, išsivalyti. Dvi paros nevalgymo beveik niekada nėra pavojinga“, – tikina laidos vedėjas.

4. Nosies plovimas

„Tai labai efektyvi priemonė ir nosį plauti nėra sudėtinga. Tinka įvairios priemonės: galima vaistinėje nusipirkti jūros vandens, galima naudoti specialius puodukus, plovimo sistemas. Tai natūrali ir efektyvi priemonė, moksliniais tyrimais įrodyta, kad plauti nosį, ypač kai turime slogą, sinusitą, tikrai labai naudinga“, – sako D. Šukytė-Raubė.

5. Cinkas

A. Unikauskas perspėja: cinko turi pakakti, nes ši medžiaga visada susijusi su imuninės sistemos subalansuota veikla. Cinko turinčių produktų prasidėjus sinusitui reikėtų valgyti daugiau: tai jūrų gėrybės, jautiena, aviena, riešutai, moliūgų ir saulėgrąžų sėklos, ankštinės daržovės, kiaušiniai, špinatai, avokadai.

6. Vitaminas D – 20 000 TV kasdien

Reziumuodama visus patarimus otorinolaringologė teigia: „Gydykite slogą, kad ji nepereitų į sinusitą, o jeigu ir pereina į sinusitą, nepulkite iš karto gerti antibiotikų, jie dažniausiai nereikalingi. Jeigu yra lengvas arba vidutinio sunkumo bakterinis sinusitas, jį galima išgydyti natūralesnėmis priemonėmis, ne tik antibiotikais. Sveikai gyvenkite, stiprinkite imunitetą, venkite alergenų, drėkinkite patalpas.“

Sinusitas ar nuolat užgulusi nosis išties trukdo kokybiškai gyventi, tad remkitės šiais patarimais, kad įkvėpti ir iškvėpti būtų lengviau.

Plačiau – vasario 1 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Šaltuoju sezonu kankinanti sloga: 6 priemonės, padėsiančios pamiršti šią problemą