Gyvenimas

2021.02.28 14:59

Gauna centimetrus, išsiunčia suknią – Panevėžyje siuvėja siuva klientų nė karto nepamatavusi

Gailutė Kudirkienė, panskliautas.lt2021.02.28 14:59

Sunku patikėti, kad siuvėja pasiūtų dailiai gulintį apdarą nė karto jo nepamatavusi. Pasirodo, Panevėžyje yra tokia talentinga specialistė. Ji pati kuria modelius, siuva tiražuotus ir vienetinius drabužius, o juos klientės graibstyte graibsto. Gal mažas verslas išaugs į tikrus mados namus? Toks klausimas jau nebeatrodo iš fantastikos srities.

Nusiuntė centimetrus, gavo suknią

Laisvalaikio ir proginius drabužius kuriančiai bei siuvančiai 34 metų panevėžietei Ritai Vaitkutei karantino suvaržymai nė motais. Moteris užsakymų turi iki liepos vidurio.

Jos kūriniai klientus pasiekia paštu, keliauja į Švediją, Norvegiją, Airiją, Škotiją, Daniją ir kitur, kur gyvena lietuviai. Užsakovams iš mūsų šalies gatavų gaminių taip pat nereikia atvykti pasiimti, naujus apdarus jie gauna siuntomis.

Panevėžietės siuvėjos išskirtinumas tai, kad ji, priimdama užsakymą, su klientu dažnai nė nesusitinka, siuvamo drabužio nė karto nematuoja. Tiesa, kartais siuvėjai prireikia klientės nuotraukos.

Man apie jauną siuvėją papasakojusi moteris tikino, kad šiai adatos meistrei tiesiog nusiuntė savo kūno matmenis ir po kurio laiko gavo prašmatniai įpakuotą gatavą suknią. Rūbas gulėjo lyg nulietas.

Izoliacija norų nepakeitė

„Man net pačiai keista. Pati nežinau, kaip tai nutinka, bet man taip yra. Užtenka kartą pamatyti žmogų, ir mano atmintis nuskenuoja jo sudėjimą, figūros ypatumus. Iš karto matau, kas tiktų, kas ne, koks modelis slėptų trūkumus ir koks išryškintų privalumus“, – R.Vaitkutė patvirtina, kad siuva be matavimų.

Jei klientės nėra nė karto gyvai mačiusi, prieš kirpdama rūbą peržiūri šios feisbuko profilį, ten ir pamato viską, ko jai reikia: kaip moteris rengiasi, koks stilius jai artimas ir kokio sudėjimo yra.

R.Vaitkutei tas pats, prigludusį ar laisvo silueto drabužį siūti, visais kartais pataiko, netenka nei taisyti, nei persiūti.

Anot jos, socialinė izoliacija klienčių norų nepakoregavo. Kad ir draudžiami renginiai, beveik nėra kur išeiti, moterys iš anksto ruošiasi geresniems laikams ir užsisakinėja viską: puošnius sportinius kostiumus, progines suknias, stilingus paltukus, šiltas striukes.

Vienetiniams vaikų drabužiams paklausa kiaurus metus tokia pati.

Dabar ant bangos medvilninis veliūras, šiuo metu užsakovės ir pageidauja iš jo siuvinių.

Skylę nugaroje pastebėjo tik prieš balių

Įdomiausia, kad panevėžietė neturi jokio siuvėjos ar dizainerės diplomo, ji mokėsi verslo vadybos.

Sako, kad medžiagos ir siuvimas ją traukė vos ne nuo kūdikystės.

Iš kur toks potraukis, pati nė nenutuokia, giminėje siuvėjų nebuvo.

Siuvėjystės debiutas – ankstyvoje vaikystėje. Buvo vos trejų metų, kai sukarpė pirmą mamos suknią ir tomis skiautėmis papuošė lėles.

Iki dabar prisimena tą veliūrinę, gėlėmis muštą medžiagą, iš kurios buvo pasiūta mamos šventinė suknia. Pasiklojusi ant žemės iškirpo nugaroje skylę, o tada suknią pakabino atgal į spintą.

Skylę mama pastebėjo tik tada, kai ėmė rengtis į balių.

Žinoma, dukra gavo pylos, bet tai nuo noro siūti neatgrasė.

Viskas guli vaizduotėje

Yra buvę, kad senos siuvėjos klausia, kaip ji sugalvoja naują fasoną, kaip susimodeliuoja iškarpas, pasidaro lekalus, kuriuos paskui uždėjus ant medžiagos kerpamos rūbo dalys.

„Būna, šauna naktį mintis, šoku iš lovos, kerpu, bandau, kas pavyks. Tiesiog pamatau visą drabužį, nuo sukirpimo iki paskutinės siūlės. Man nereikia iš anksto ruoštis, viskas yra vaizduotėje“, – paaiškina ji.

R.Vaitkutė kuria ir siuva jau 6 metai. Per tiek laiko jos klientūros smarkiai padaugėjo, feisbuke ji turi 11 su puse tūkstančio sekėjų.

Jau kuris laikas kiekvienas paštu iškeliaujantis kūrinys turi etiketę „RV mados namai“.

„Klientai nori kokybės garantijų, žinoti, kas siuvo. Mano vardo etiketė nurodo, kad atsakau už kokybę“, – aiškina moteris.

Ji sako, kad renkasi kuo natūralesnes medžiagas, pirmiausia išbando pati. Jei siuvinys po išplovimo nutįsta, pumpuruojasi ar kitaip negražiai pakinta, į pasaulį toks neiškeliaus.

„Į audinių parduotuvę manęs geriau neįleist, visus pinigus galiu išleisti medžiagoms. Pamatau audinį ir jau žinau, kas iš jo bus, kokia moteris tokį rūbą turi vilkėti“, – kalba drabužių kūrėja.

Iš naujo į siuvimą pastūmėjo naujagimis

Pasak pašnekovės, šis verslas jos gyvenime atsirado ir įsibėgėjo neplanuotai ir netikėtai.

Visą paauglystę ji sau ką nors pasisiūdavo, bet siūti svetimiems ir iš to pragyventi nebuvo nė į galvą šovę.

Pomėgis naujai prasiveržė, kai prieš 8 metus gimė sūnus. Vaikelis buvo labai ramus, tad jauna mama turėjo sočiai laisvo laiko, išsitraukė medžiagas, žirkles ir adatas.

Berniukui vos ūgtelėjus, mama prisiuvo jam puošnių ir išskirtinių kostiumėlių, o jų nuotraukomis pasidalijo internete.

Sulaukė milžiniško susidomėjimo, jaunos mamos užpylė klausimais, iš kur gavo tokių grožybių. Kai pasakė, kad pati sugalvojo ir pasiuvo, užplūdo lavina prašymų pasiūti ir joms.

Padrąsinta dėmesio R.Vaitkutė vieną kitą kostiumą pasiuvo pažįstamų vaikams, paskui pažįstamų pažįstamiems.

Ne visi šeimynykščiai palaikė jos entuziazmą.

„Mano charakteris toks: jei ką pradėjau, nenumetu nebaigusi, darau iki galo“, – moteris neklausė replikų.

Juolab kad siūdama jautė save atradusi, su malonumu kirpo, modeliavo, bandė įvairius variantus.

„Patogių, bet stilingų rūbų prašė besilaukiančios, paskui prašė drabužėlių jau gimusiems savo kūdikiams. Tie lėliukai paaugo, tada jau reikėjo ir išeiginių, ir kiemo drabužėlių, apdarų gimtadieniams. Moterys nuotraukomis dalijosi internete, tad paklausa didėjo“, – pasakoja pati siuvėja.

Norą kurti ir siūti palaikė klienčių laiškai – jos pasakojo, kaip gerai jaučiasi tais patogiais drabužiais apsirengusios, kad vaikai, užsivilkę minkštutį kostiumą, nebenori jo nusivilkti, su juo net miega.

Suabejojo, ar patiktukai tikri

Moteriškų laisvalaikio kostiumų linija atsirado tarsi savaime.

R.Vaitkutė buvo pakviesta į gimtadienį kaimo turizmo sodyboje. Aplinka tokia, kad suknia nepasipuoši, reikėjo kažko patogaus, tačiau į paprastus treningus juk nelįsi.

Moteris turėjo gabalą puošnaus medvilninio veliūro ir per vakarą iš jo pasisiuvo stilingas kelnes bei palaidinę su gobtuvu. Ją dar papuošė originaliomis detalėmis.

Tokio stiliaus R.Vaitkutės sukurti laisvalaikio kostiumai dabar vieni populiariausių. Kiekvienai klientei siuvėja sukuria jį šiek tiek kitokį.

Kai į internetą paleido pirmuosius kūrinius, sulaukė tūkstančių patiktukų. Suabejojo, ar jie tikri, manė, gal koks programos sutrikimas.

„Esu savikritiška, toks dėmesys glumino“, – neslepia ji.

Kai pasipylė užsakymai, suprato, kad žmonių reakcija buvo tikra.

Gal gims tikri mados namai?

Kol kas moters verslas už namų sienų neišeina, viską daro viena, pati kuria, pati perka medžiagas, siuva ir išsiuntinėja užsakovams. Net reklama minimali, savo darbus fotografuoja pati mobiliuoju telefonu ir deda į feisbuką.

R.Vaitkutė yra liekna ir daili, nuolat sportuojanti, tad daugelį siuvinių užsivelka pati ir prieš veidrodį nusifotografuoja.

Kūrinių kaina nesikandžioja, už medžiagą ir pasiuvimą svyruoja nuo 45 iki 65 eurų.

Jei išsipildys svajonė ir spės padaryti ką užsimojusi, rudeniop viešai parodys pirmą savo kurtą kolekciją.

Gal etiketė „RV mados namai“ netrukus virs kai kuo daugiau nei tik dailiu popierėliu ant rūbo?

R.Vaitkutė atsakymo dar neturi, intensyviai dirba ir toli į ateitį negalvoja. Tačiau, jos nuomone, jei dirbi iš širdies, sėkmė ir laimė tave pati suranda.