Gyvenimas

2021.02.01 18:45

Klausiate – atsakome. Kur keliauja į sunkvežimius sukrautas sniegas?

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.02.01 18:45

Kol žemę užklojusio snaigių patalo dar netirpdo pavasarinė saulė, sniego krūvomis tenka rūpintis patiems. Kiemų valymas atstoja gerą mankštą, o sukastos pusnys tampa pramogų vieta. Šiek tiek kitaip yra su Vilniaus miesto erdvėmis – jose sniego prikasama ne pusnimis, o priekabomis. Kad netrukdytų miestiečiams, sukastas sniegas vežamas į sniego sąvartyną. Vien sausį jo išvežta beveik tiek, kiek per keturis mėnesius 2018–2019 metais.

Pastaruoju metu ne vienas buvo priverstas atsikelti anksčiau ir nusikasti sniegą, o jei iš namų ir nereikėjo skubėti, tikėtina, jog pirmiau už žadintuvą teko išgirsti kaimyno kastuvo garsą. Už lango – tiek sniego, kad šalies gyventojams tenka sukti galvą, kur jį dėti. Regis, fantazijos netrūksta: kas buvo iškišę nosį į lauką, gali paliudyti, kad Lietuva pastarąją savaitę tapo tikrų tikriausiu sniego skulptūrų muziejumi po atviru dangumi.

Tvarkytis su šalį užklojusiu storu sniego patalu priversti ir miestai. Pavyzdžiui, sostinėje sniego šiuo metu tiek, kad savivaldybei tenka jį krauti į priekabas ir gabenti už miesto, kur netrukdytų miestiečiams.

Iš Vilniaus gatvių, aikščių ir kitų viešųjų erdvių sukastas sniegas vežamas į sniego sąvartyną užmiestyje. Tai išgirdę žmonės neretai pralinksmėja, tikina „Grindos“ Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus specialistė Vaida Daiginaitė.

„Vadinamasis sniego sąvartynas iš tiesų yra tiesiog grunto ir statybinių atliekų aikštelė prie Gariūnų“, – portalui LRT.lt sako V. Daiginaitė.

Sniegas iš miesto erdvių išvežamas ne šiaip sau. Jei būtų kaupiamas, miestiečiai, ko gero, imtų piktintis, svarsto „Grindos“ specialistė.

„Žmonių santykis su sniegu yra labai kintantis, t. y. vieną dieną jie džiūgauja dėl pasakiškos žiemos idilės, o kitą dieną, kai prisninga ypač daug, ima keiksnoti. Kita vertus, ne be priežasties, – sako V. Daiginaitė. – Didžiulės sniego krūvos susiaurina ar net užblokuoja kelią pėstiesiems. Sniego sankaupos taip pat trukdo automobiliams – kliūva apsisukant, blogina matomumą.“

Tiesa, sniego kupini sunkvežimiai į sąvartyną traukia ne kaskart, kai pasninga. „Paprastai kalbant, jei intensyviai sninga ir ilgai laikosi minusinė oro temperatūra, tai sniegas užsispiria ir nesitraukia iš savo vietos, todėl jį būtina išvežti. Jei sninga tik truputį ir termometrų stulpeliai nekrinta žemiau nulio, sniego vežti nebūtina – jis greitai ištirpsta“, – paaiškina „Grindos“ specialistė.

„Grindos“ duomenimis, 2018–2019 metais į sniego sąvartyną per keturis šaltojo sezono mėnesius buvo išvežta 8 027 kubiniai metrai sniego. Pernykštė žiema sniegu nelepino, tad ir į sąvartyną sniegas nebuvo gabenamas, o šiemet vien per sausį sąvartyne atsidūrė beveik 6 000 kubinių metrų sniego.

Vasarą sniego sąvartynas įgyja kitą paskirtį – į jį gabenamos po miesto infrastruktūros darbų likusios atliekos. „Vasarą į sąvartyną keliauja gruntas ir statybinės atliekos, susikaupusios atliekant gatvių remonto ir kitus miesto infrastruktūrai reikšmingus darbus“, – nurodo V. Daiginaitė.

Vilniuje už sniego išvežimą atsakinga „Grinda“, o už jo sukrovimą – kitos miesto priežiūros įmonės, t. y. UAB „Mano aplinka“ ir UAB „Stebulė“. „Sniegas išvežamas tik gavus užsakymą iš Vilniaus miesto savivaldybės, saviveikla užsiimti negalime“, – sako V. Daiginaitė.

Todėl atsiliepti į gyventojų pagalbos šauksmą ir į sąvartyną išvežti privačiuose kiemuose kylančių sniego kalnų be sostinės savivaldybės leidimo „Grinda“ tiesiog negali. „Išvežti sniegą galėtume su mielu noru, bet išversti į sąvartyną – ne. Leidimą versti sniegą į sąvartyną suteikti gali tik Vilniaus miesto savivaldybė“, – paaiškina „Grindos“ specialistė.

Kad sniegas keltų kuo mažiau problemų, „Grindos“ atstovė pataria nekrauti jo tose vietose, kuriose jis trukdytų. „O jei jau trukdo, tai perkelkite į vietą, kur mažiau erzintų, ir laukite pavasario, kol ims tirpti. Žinoma, jei situacija labai rimta, reikia kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę. Neabejojame, kad būtų rastas geriausias sprendimas“, – sako V. Daiginaitė.

Sniego kelias iš sostinės erdvių į sąvartyną – LRT.lt nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt