Gyvenimas

2021.01.27 17:05

Mokos difuzija – nepelnytai primiršta keramikos dekoravimo technika

LRT.lt2021.01.27 17:05

Menas dažnai yra laikomas mokslo priešprieša. Tačiau tą galima paneigti pažvelgus į keramikos specialybę. Keramikui kuriant savo darbus neužtenka tik idėjos ar spalvų, proporcijos, formos išmanymo.

Jis taip pat turi išmanyti keramikos technologinius aspektus bei šiek tiek chemijos pagrindų. Kai kuriose technikose prieš sukuriant meno objektą reikia labai daug laiko paskirti atliekant laboratorinius tyrimus. Viena tokių technikų – mokos difuzija, rašoma knygos apie tai autorės pranešime.

Mokos difuzija – tai keramikos dekoravimo technika, kai pasitelkus chemines reakcijas ant darbo „išauginami“ medžių šakas primenantys raštai. Įspūdinga tai, kad ši reakcija trunka tik kelias sekundes, prieš akis išpaišydama delikačius dendritinius ornamentus, kurie niekada nepasikartos. Tai kiekvienam keramikos objekto dekorui suteikia unikalumo bei dinamikos.

Mokos difuzija buvo atrasta 18 a. Anglijoje ir naudojama kasdienių fabrikuose gaminamų indų dekoravimui. Mokos keramikos populiarumas išblėso į Europą atkeliavus porcelianui, nes visi pradėjo norėti kuo baltesnių ir plonesnių sienelių indų, ir jos masinė gamyba sustojo. Nepaisant to, kad dar liko pavienių keramikų, naudojančių šią techniką savo darbuose, ji buvo beveik užmiršta.

Situacijos nepagerino mokos difuzijos įamžinimo literatūroje stygius. Leidinius, kur ji būtų bent šiek tiek parašyta gauti yra ganėtinai sudėtinga. O lietuvių kalba ji iki šiol nebuvo aprašyta.

Siekiant išsaugoti šią įdomią keramikos dekoravimo techniką bei ją pristatyti Lietuvos gyventojams 2020 metų gruodžio mėnesį buvo išleista Neringos Akcijonaitytės knyga „Mokos difuzija“.

Joje apžvelgiama mokos difuzijos istorija. Taip pat įsigilinama į technologinius jos aspektus, aptariant kaip ir kodėl ji veikia, bei kokiais būdais galima išgauti geriausius rezultatus. Autorė atskleidžia savo magistrantūros studijų metu Vilniaus dailės akademijoje intensyviai darytų bandymų išvadas, atradimus bei dalinasi įgyta patirtimi.

Taip pat N. Akcijonaitytė suteikia galimybę pažvelgti į mokos difuzijos pritaikymą savo keramikos darbuose. Šia knyga autorė kviečia kitus keramikus išbandyti mokos difuziją savo darbuose bei daryti savo bandymus ir atradimus.

Knygą galima bus rasti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus ir Vilniaus dailės akademijos bibliotekose. Taip pat autorės tiklaraštyje www.juodakate.com.