Gyvenimas

2021.01.31 16:51

Gerbsite, kad jūsų vaikas kitoks nei jūs, užauginsite save ir kitus gerbiantį žmogų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.01.31 16:51

Vaiko amžius reikšmingai susijęs su psichosocialiniu vystymusi. Manoma, kad 7 metų vaikas turi visumą išugdytų protinių, fizinių, intelektinių bei socialinių gebėjimų, kurių pagrindu formuojasi esminiai charakterio bruožai, asmenybė, elgesio pagrindai. O kaip stiprinti vaiko savigarbą, pasakoja vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Mickevičiūtė.

Anot psichiatrės, tėvams susilaukus vaiko viskas ir prasideda. Svarbu, ar tėvai supranta, kad vaikas gali turėti kitokių norų, gali būti kitoks, negu yra tėvai.

„Kartais tenka išgirsti tokių pasakymų: aš nemėgstu brokolių, tai ir mano vaikas nemėgsta. Labai svarbu priimti tai, kad vaikas gali būti kitoks – nuo to ir prasideda pagarba. Žinoma, vaikui augant ji plečiasi ir į kitas sritis“, – kalba pašnekovė.

Jeigu atsižvelgiame į tai, ko vaikas nori, apie ką jis galvoja, kad gyvenime gali turėti kitokių planų nei tėvai, palaipsniui savigarba didėja. Tačiau D. Mickevičiūtė neneigia – ne visada lengva suprasti, kaip bendrauti su dar mažu žmogumi.

Labas rytas, Lietuva II d. Kaip vystosi vaikų savigarba ir kokiais būdais ją stiprinti?

„Normalu, kad visi tėvai daro klaidų. Svarbu laiku suprasti, kad galbūt reikia elgtis kitaip, ir pasitaisyti, žengti į priekį. Viską gyvenime įmanoma ištaisyti, kol tai neperaugo į didesnius sutrikimus“, – pažymi psichiatrė.

Ji sako, kad tėvams kartais norisi palinkėti „ne užsikonservuoti savo požiūryje“, o išdrįsti pasiremti specialistų teikiamais patarimais.

„Savigarba – kaip aš suprantu save, savo norus, poreikius. Galime įsivaizduoti: vaikas alkanas ar pavargęs, o tėvai norėtų, kad jis susitvarkytų savo žaisliukus. Nesakau, kad vaikas neturėtų klausyti, bet turėtų būti pagarba iš abiejų pusių – tėvai turėtų gerbti vaiko fiziologiją. Toks vaikas greičiausiai negerbs tėvų, pradės pykti, dažnai būna, kad krenta ant grindų, rėkia, spardosi. Turi būti abipusė sąveika“, – pasakoja psichiatrė.

Jei žmogus neišmoksta atpažinti savo poreikių arba jo poreikiai vaikystėje nebuvo gerbiami, jis vis tiek turi poreikių, tik jie būna užgniaužti. Jei tai įsišaknija, atsiranda emocinių ar elgesio sutrikimų.

„Tėvai – pats svarbiausias pavyzdys. Nuo to labiausiai ir priklauso, kaip vaikas formuos savo požiūrį į pasaulį, elgesį. Jeigu tėvai vienas kitą nepagarbiai vadina, apstumdo ar vyksta dar kas nors, natūralu, kad vaikas irgi turės tokį požiūrį – savaime suprantama, kad galima panašiai elgtis“, – tikina D. Mickevičiūtė.

Plačiau – sausio 27 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva II d. Kaip vystosi vaikų savigarba ir kokiais būdais ją stiprinti?