Gyvenimas

2021.01.22 18:40

Žiemą skautai veiklos nestabdo: skautavimas – ne mokykla ar būrelis, o gyvenimo būdas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.01.22 18:40

Popiežius Jonas Paulius II, Valdas Adamkus, Paulas McCartney`is, Stevenas Spielbergas, 11 iš 12 amerikiečių astronautų, kurie buvo išsilaipinę Mėnulyje, – visi jie buvo skautai. Skautas, išvertus iš anglų kalbos, reiškia žvalgą. O kaip skautaujama žiemą?

Vasarą gamtoje palapines statantys, virš laužo maistą ruošiantys, po atviru dangumi patriotines dainas dainuojantys skautai – įprastas vaizdas. Tačiau šis 31 milijoną žmonių visame pasaulyje vienijantis judėjimas turi veiklos ir žiemą.

„Aktyviausias mūsų metas vasarą, bet mūsų veikla nenutrunka. Mes turime tradicinių renginių, kurie vyksta ir rudenį, žiemą, toliau aktyviai skautaujame“, – tikina skautas Kasparas Vaičelis.

Pasak jo, šaltasis laikotarpis labai tinka įgyti teorinių žinių. Bet kokiu atveju skautiškas mokymosi metodas – „mokykis darydamas“.

Skautavimas: žiemą įgytos žinios – įprasminamos vasarą

„Yra istorinių aspektų, gal ideologinių dalykų, kurių mokome vaikus ir jaunimą. Tai puikiausias metas, o vasarą metas patikrinti savo praktines žinias“, – pasakoja pašnekovas.

Nuo metų laiko priklauso tik skautavimo pobūdis. Dar vaikystėje skautų veikla susižavėjęs Kasparas sako, kad tai gyvenimo būdas. „Kai turi hobį, veiklą, tai tavo gyvenimo būdas, jo nenutrauki. Tai ne mokykla, ne būrelis. Mes veiklą vykdome nenutrūkstamai“, – kalba jis.

Žiemą skautai prisideda prie savanoriškų iniciatyvų, dalyvauja „Maisto banko“ akcijose, kas savaitę organizuojamos sueigos, tik dabar jos vyksta nuotoliniu būdu. Minimos ir valstybei reikšmingos datos.

„Turime tradicinį žygį Vasario 16 dienai paminėti. Šita proga žygiuojame kiekvienais metais ir stengiamės žygį pradėti ar užbaigti miesto ceremonijoje, kurioje keliama vėliava. Taip pat turime regionines atrankas, nacionalinį konkursą „Gražių dainelių daug girdėjau“, kur vaikai dainuoja tam tikras dainas, nebūtinai skautiškas“, – teigia jis.

Kasmet visame pasaulyje vasario 22 dieną minima skautų judėjimo įkūrėjo lordo Badeno-Powellio diena. Šia proga žiemą organizuojama stovykla miške. Veiklos ir žaidimai – panašūs kaip vasarą, tik kiek judresni.

„Bendradarbiaudami su vietine savanorių rinktine ir Krašto apsaugos ministerija gauname palapinių. Palapinės karinės, šildomos. Tai reiškia, kad ir kokio amžiaus vaikas, iš principo jis gali išbūti naktį miške. Visos veiklos vyksta lauke, priklausomai nuo oro sąlygų. Tikrai nesušąlame. Prieš porą metų devynmetė pasakė, kad renginys buvo labai vykęs, tačiau buvo per šilta miegoti“, – pasakoja Kasparas.

Pasak jo, Lietuvoje ir visame pasaulyje neformalus ugdymas vis populiarėja, todėl gausėja ir skautų gretos. „Kai pereini į kitą amžiaus grupę, gauni kitos spalvos kaklaraištį. Vaikas, įgijęs tam tikrą įgūdį, gauna tam tikrą to įgūdžio ženklinimą. Tu duodi žmogui atsakomybę, jis save įprasmina, nesvarbu, ar jam 6-eri, ar 60-imt“, – mintimis dalijasi skautas.

„Dievui, tėvynei, artimui“ – toks skautų šūkis, anot Kasparo, ir yra bendruomeniškumo pamatas.

Plačiau – sausio 18 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Skautavimas: žiemą įgytos žinios – įprasminamos vasarą