Gyvenimas

2021.01.13 21:25

Jei pilvas išsipūtė it balionas, jį lengvai susprogdinsite pasitelkę keletą produktų

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.01.13 21:25

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas tvirtina, kad nebūti išsipūtusiam kaip balionui gali padėti paprasti, bet labai vertingi patarimai. Pilvo pūtimo priežastimi gali tapti druskos perteklius, o tokiu atveju galima pavartoti natūralių diuretikų, kurie padėtų pašalinti vandenį, kurį pritraukia druska.

A. Unikauskas įsitikinęs – ši tema aktuali absoliučiai visiems: „Tikrai kiekvieną kartais aplanko nemalonus pojūtis, kai jaučiatės ištinęs, išsipūtęs, pilvas kaip balionas. Tikrai žinau, kad tokiais atvejais norisi, jog visa tai kuo greičiau praeitų. Tačiau ar žinote, kaip organizmą perkrauti ir subalansuoti?“

Pilvo pūtimas ir vandens kaupimasis yra bet kokio amžiaus ir bet kokios svorio kategorijos žmonių problema. Geroji žinia, kad norint atsikratyti skysčių pertekliaus tą galima padaryti labai greitai.

Kovoje su pilvo pūtimu gali padėti joga

Išties, pasak daktaro, joga – puikus būdas kovoti su išsipūtusiu pilvu, tačiau vien jogos greičiausiai nepakaks – geriausia ją derinti su tinkama mityba.

Nemalonus „išsipūtimo“ jausmas: daktaras atskleidžia, kaip „perkrauti“ ir subalansuoti organizmą

„Iš tikrųjų pats pirmas dalykas, nuo ko jūs turite pradėti, tai mityba. Tada gali viskas greitai susitvarkyti“, – tikina jis.

Kas vyksta organizme, kai jaučiamės išsipūtę kaip balionai, ir ar taip nutinka tik dėl mitybos? Laidos viešnia, biomedicinos mokslų daktarė, docentė, gydytoja gastroenterologė Goda Denapienė teigia, kad nebūtinai.

„Kiek žmonių, tiek pilvo pūtimo istorijų, ir tos istorijos būna labai skirtingos. Aišku, daugeliui žmonių aktuali mityba, pavyzdžiui, tam tikri maisto produktai. Jeigu žmogus prisivalgo labai daug angliavandenių turinčių produktų, saldumynų, prisivalgo sūriai arba labai gausiai, riebiai, sunkiai, gali būti pilvo pūtimas“, – pasakoja ji.

Tad laukite problemų, kai prarandate saiką. Pažymėtina, kad kai kurie produktai savaime gamina dujas.

„Juos mūsų žarnyno bakterijos perdirba taip, kad pasigamina daugiau dujų. Kai kuriems žmonėms tai labai aktualu, jie iš karto tą jaučia, o kai kuriems potencialiai pučiantys produktai susivirškina gan normaliai, neigiamų simptomų nebūna. Labai priklauso ir nuo maisto, ir nuo mūsų individualiai“, – aiškina G. Denapienė.

Pagerinti virškinimą gali padėti vanduo su citrina. Jeigu organizme yra vandens perteklius, galima pavartoti natūralių diuretikų, pavyzdžiui, petražolių, arbūzo, spanguolių.

Druskos pertekliui – griežtas „ne“

Druskos perteklius gali tapti pilvo pūtimo priežastimi. Svarbu pabrėžti, kad ne pati druska, bet jos perteklius gali lemti organizmo apsunkimą. Taip yra todėl, kad druska pritraukia vandenį.

Anot gastroenterologės, šiandieninis žmogus retai kada maistą nuo pradžios iki galo gaminasi pats, taupydamas laiką perka maistą, kuris galioja ilgai, o toks maistas – perdirbtas. Būtent perdirbtame maiste, tokiame kaip sūdyti, rūkyti produktai, padažai, gausu druskos.

A. Unikauskas primena, kad druskos per dieną turime suvartoti 4–6 gramus. Jokiu būdu ne daugiau 6 gramų, tačiau ir ne mažiau 4 gramų.

Kaip greitai sumažinti pilvo pūtimą?

„Ne visada viską galima pasiekti greitai. Turėtų būti tinkamas maistas, nerūkymas, sveikas gyvenimo būdas, judėjimas, tačiau iš tiesų simptomas yra čia ir dabar, ir kažkaip su juo reikia tvarkytis. Pagerinti virškinimą gali padėti vanduo su citrina. Jeigu organizme yra vandens perteklius, galima pavartoti natūralių diuretikų, pavyzdžiui, petražolių, arbūzo, spanguolių“, – vardija G. Denapienė.

Plokščiam pilvui:

– vanduo su citrina,

– žalioji arbata su petražolėmis.

Dar vienas būdas pagerinti žarnyno sveikatą – ryte suvartoti glotnutį iš braškių, bananų, avokadų ir kokosų vandens. Apskritai, biomedicinos mokslų daktarės teigimu, žarnynui padėti galime vartodami lengvai virškinamą maistą. Jeigu to nepakanka, į pagalbą galima pasikviesti tokias augalines priemones, kaip kuminą, pankolį, imbierą – visa tai gerina virškinimą ir mažina pilvo pūtimą.

„Paprasti ir labai vertingi patarimai, kaip atsikratyti nereikalingo vandens ir nebūti išsipūtusiam kaip balionui. Ne tik atrodysite, bet ir jausitės geriau“, – sako daktaras.

Plačiau – spalio 6 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Nemalonus „išsipūtimo“ jausmas: daktaras atskleidžia, kaip „perkrauti“ ir subalansuoti organizmą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt