Černobylio avarijos ir vaiduoklių miestu virtusios Pripetės istorija – autentiškose fotografijose

LRT.lt
2021.01.11 18:45
Buvęs vaikų darželis Černobylije

LRT TELEVIZIJA sekmadieniais, 21 val. pradėjo rodyti istorinį mini serialą „Černobylis“. Didžioji dalis serialo scenų nufilmuotos Lietuvoje. Tiesa, didžiulio pasisekimo visame pasaulyje sulaukęs serialas ne tik garsiau paskleidė žinią apie Lietuvą, bet ir paskatino tamsųjį turizmą po Černobylio zoną ir netoliese esančią Pripetę. Ukrainoje 2019 m. birželį lankėsi ir portalo LRT.lt žurnalistai.

Pateikiame galeriją autentiškų LRT.lt kadrų iš Černobylio zonos, kurioje 1986 m. įvyko avarija, ir netoliese esančio dabar jau apleisto Pripetės miesto.

Kai portalui LRT.lt 2019 m. vasaros pradžioje sakė ekskursijas po Černobylį vedantis Oleksandras, į Pripetę vilioti turistus pastaruoju metu sekasi gerai be didesnių pastangų – prie to prisidėjo HBO ir „Sky“ televizijų serialas, pasirodęs pavasarį. Buvo skaičiuojama, kad tais metais turistų skaičius galėjo net padvigubėti ir pasiekti apie 150 tūkst.

Turistai Černobylyje
Turistai Černobylyje / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Turistai Černobylyje
Turistai Černobylyje / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Parduotuvė Černobylije
Parduotuvė Černobylije / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Iki šiol turai po Černobylio zoną vyko tik su gidais, tačiau kai kuriuos tamsiojo turizmo gerbėjus masina adrenalino jausmas, o jo, žinoma, atsiranda daugiau keliaujant nelegaliai, t. y. be gidų palydos. Be jos į Černobylio zoną patekti draudžiama, bet įmanoma. Tačiau didžiausia rizika yra ne piniginei, mat baudos vadinamiesiems stalkeriams siekia keliasdešimt eurų, o sveikatai.

Prieš porą metų čia netgi žuvo baltarusis, bandęs užsiropšti ant „Duga“ radaro – 150 metrų aukščio ir beveik 700 metrų ilgio įrenginio, kuriuo sovietai siekė apsisaugoti nuo netikėto Jungtinių Valstijų balistinių raketų antpuolio. Vieta ši buvo įslaptinta ir prašalaičiams neprieinama.

Černobylio atominė elektrinė
Černobylio atominė elektrinė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylis
Černobylis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Pripetė
Pripetė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Taip pat skaitykite

Kaip ir visi į Černobylį nuklydę turistai, LRT.lt komanda apsilankė ir Pripetėje. Seriale „Černobylis“ Pripete virto Vilniuje esantis Fabijoniškių raonas.

Iki 1986-ųjų balandžio 26 d. tai buvo didelių ambicijų ir galimybių miestas, kuriame atlyginimų vidurkis kelis kartus viršijo standartinę SSRS algą, o statistinio gyventojo amžius siekė 26-erius metus. Kultūros namai, atrakcionų parkas, sporto salės, dešimtys kavinių ir parduotuvių – kurios, kitaip nei didžiojoje SSRS dalyje, galėjo pasiūlyti ir daugiau nei pustuštes lentynas.

„Savo apšvietimu Pripetė galėjo lygintis Niujorku, tai buvo šviesų miestas“, – nurodė ekskursijos po tragedijos vietą gidas Oleksandras.

Pripetė
Pripetė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Buvusi mokykla Pripetėje
Buvusi mokykla Pripetėje / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Pripetė
Pripetė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Buvusi mokykla Pripetėje
Buvusi mokykla Pripetėje / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Pripetė
Pripetė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Sprogus Černobylio atominės elektrinės branduoliniam reaktoriui, žmonės buvo evakuojami iš visai šalia esančios Pripetės. „Avarija įvyko naktį iš penktadienio į šeštadienį, o žmonės iš Pripetės buvo evakuoti kitą dieną, sekmadienį. Surasti visus, informuoti, išgabenti – tai, kad viskas vyko savaitgalį, uždavinius tik apsunkino“, – LRT.lt 2019 m. pasakojo gidas Oleksandras.

Kai kurie palikti namus buvo priversti be galimybės pasiimti net būtiniausius daiktus. Netrukus Pripetė virto bemaž vaiduoklių miestu – čia liko dabar jau apleista buvusi mokykla, parduotuvė, gyvenamieji žmonių namai, atrakcionų parkai ir t. t.

Apžvalgos ratas Pripetėje. Planuotas atidaryti 1986-ųjų gegužės 1-ąją, kelios dienos iki sprogimo Černobylio AE
Apžvalgos ratas Pripetėje. Planuotas atidaryti 1986-ųjų gegužės 1-ąją, kelios dienos iki sprogimo Černobylio AE / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylis
Černobylis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Pripetė
Pripetė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Paprastai turistai po Černobylio zoną vaikšto su radiaciją matuojančiais Geigerio skaitikliais, tačiau ne visi supranta, jog jie reikalingi ne šiaip. „Atsimenu, kai pamačiau švedų grupelę, kuri skynė ir valgė obuolius šalia apžvalgos rato (Pripetėje – red. past.), o tai yra viena iš labiausiai užterštų vietų, nes šalia, toje aikštelėje, buvo plaunami sunkvežimiai ir mašinos, naudoti nelaimės likvidatorių“, – prisiminimais dalijosi ekskursijos gidas Oleksandras.

Viena iš apleistų gyvenviečių Černobylije
Viena iš apleistų gyvenviečių Černobylije / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylietis
Černobylietis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Kadaise 46 tūkst. gyventojų mieste, dabar atkariautame gamtos, apsilanko ne tik turistai. Praėjusiais metais mokslininkai radiologai Pripetėje atliko mokymus, pagal kurių scenarijų, šioje teritorijoje įvyksta branduolinis incidentas.

Gera pratybų vieta tai ir Ukrainos saugumo struktūroms, sako mūsų gidas. „Antiteroristinė „Alfa“ grupė treniravosi Pripetėje, o Nacionalinė gvardija vykdė pratybas visoje teritorijoje. Galbūt viena prieš kitą treniravosi, nežinau, tai įslaptinta“, – kalbėjo gidas Oleksandras.

Kariški batai Černobylio žemę trypę ir anksčiau. Šaltojo karo metais Černobylio teritorijoje veikė slapta karinė bazė, kurios svarbiausiu objektu buvo radaras „Duga“ – 150 metrų aukščio ir beveik 700 metrų ilgio gigantiška konstrukcija, pradėta statyti 1972-aisiais.

„Duga“ radaras
„Duga“ radaras / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylis
Černobylis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylis
Černobylis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Taip pat skaitykite

Oficialiai visa ši uždara bazės teritorija buvo pionierių stovykla, o miško tankmėje esančio statinio konstrukcijos paskirtis laikyta paslaptyje ir po sprogimo elektrinėje. Pavyzdžiui, pirmasis po avarijos Černobylyje apsilankęs Vakarų žurnalistas Philas Donahue išgirdo, kad tai, ką jis mato tolumoje, yra nebaigtas statyti viešbutis.

Tačiau kad pastebėti net ir tokio dydžio įrenginį nėra taip lengva, įsitikiname patys: važiavimas siauru keliu, kuriame du automobiliai prasilenkia sunkiai, užtrunka apie dešimt minučių, o dėl miškingo reljefo „Duga“ pasimato ne iškart.

„Raketa iš kontinentinės JAV dalies pasiekti Sovietų Sąjungą galėjo per 30 minučių, o „Duga“ sistema galėjo užfiksuoti jos judėjimą per 3 minutes nuo paleidimo. Taigi, lieka 26 minutės reagavimui, visai neblogai“, – sakė kelionių po Černobylį vadovas Oleksandras.

„Duga“ radaras
„Duga“ radaras / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylis
Černobylis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Pripetė
Pripetė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Autobusas Černobylije
Autobusas Černobylije / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Černobylio vaizdai
Černobylio vaizdai / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Serialas „Černobylis“ – sekmadieniais, 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Apie lietuvių indėlį į pasaulinės sėkmės sulaukusį serialą skaitykite čia. Žmonių, išgyvenusių Černobylio avariją, prisiminimus ir pasakojimus rasite čia. Daugiau LRT.lt nuotraukų iš Černobylio avarijos zonos ir Pripetės rasite čia ir čia.

Taip pat skaitykite