Maršrutas bohemiškojo Vilniaus Užupio gatvėmis: neatrastos vietos ir negirdėtos istorijos

LRT.lt
2021.01.09 07:49
Užupis, Vilnius

Pandemijos pakoreguotam turizmui persikėlus į virtualią erdvę arba erdvę po atviru dangumi, portalas LRT.lt skaitytojams parengė išsamų Vilniuje esančio Užupio rajono lankytinų vietų gidą – vilniečiai gali pasinaudoti dar neatrastų vietų sąrašu, o šiuo metu negalintieji atvykti į sostinę bohemiškuoju Užupiu gali pasigrožėti nuotraukose.

LRT.lt primena, kad iki sausio 31 d. Lietuvoje įvestas karantinas. Šiuo metu ribojamas judėjimas šalies viduje. Palikti gyvenamąją vietą galima tik esant būtinybei, vykstant į darbą ar darbo reikalais; į prekybos vietą; į nuosavą nekilnojamojo turto objektą; laidotuves bei vykstant prižiūrėti sergančių ar savimi negalinčių pasirūpinti asmenų.

Taip pat vykstant dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų, o pasivaikščioti atvirose erdvėse leidžiama ne daugiau kaip dviem žmonėms arba vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams.

Bendravimas karantino metu galimas tik tarp vienos šeimos ar vieno namų ūkio. Negalimi daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio artimi kontaktai. Atviroje vietoje lauke susitikti gali ne daugiau kaip du žmonės arba būti žmonės iš vienos šeimos. Daugiau apie karantino apribojimus skaitykite čia.

Užupis, Vilnius
Užupis, Vilnius / D. Umbraso/LRT nuotr.

Užupis – mažiausias, vos kiek daugiau nei 0,5 kv. km ploto Vilniaus rajonas, nuo miesto širdies – senamiesčio – atskirtas vinguriuojančios Vilnelės upės. Nors ir mažas, Užupis turtingas įvairių istorijų, menininkų kaimynystės ir po rajoną sklandančios laisvės dvasios.

Bohemiškąjį Užupį pamėgo ne tik patys vilniečiai, bet ir miesto svečiai, turistai iš užsienio. Beje, 1997 m. balandžio 1 d. užupiečiai juokais paskelbė savo nepriklausomybę – nuo tada Užupis pasivadino nepriklausoma Respublika, turinčia savo konstituciją, himną ir ne tik. Užupis kartais lyginamas su Paryžiaus Monmartro rajonu arba Kopenhagos Kristianija.

Užupis, Vilnius
Užupis, Vilnius / D. Umbraso/LRT nuotr.

Užupis – vienas seniausių Vilniaus rajonų, istoriniuose šaltiniuose minimas jau 16 amžiuje. Tiesa, senovėje vaizdas Užupyje buvo visai kitoks: čia sparnais mojo daugybė malūnų, o Užupis buvo vargingųjų priemiestis, kur daugiausia gyveno amatininkai, vienu metu netoliese buvo įsikūręs ir viešnamių kvartalas. Šiuo metu Užupis – vienas prestižiškiausių ir brangiausių Vilniaus rajonų.

Užupio konstitucija
Užupio konstitucija / D. Umbraso/LRT nuotr.

1. Altanos kalva

Ko gero, daugelis vilniečių žino, kad nuo Gedimino ar Trijų kryžių kalno atsiveria nuostabi miesto panorama. O ar girdėjote apie vieną aukščiausių Vilniuje Altanos kalvą, kuri nuo smalsuolių akies slepiasi Užupio respublikoje? Nuo jos taip pat atsiveria nuostabi Vilniaus panorama su vaizdu į Gedimino pilies bokštą ar vakarėjantį miestą.

Altanos kalnas yra dešinėje Vilnios pusėje ir į pietryčius nuo Bekešo ir Trijų kryžių kalnų. Tiesa, manoma, jog kalnas slepia tragišką istoriją.

1989 m. vykdant archeologinius kasinėjimus, pietiniame kalvos pakraštyje archeologė Daiva Luchtanienė aptiko žmonių laidojimo vietą. Archeologė mano, kad toje vietoje iki 17 a. vidurio veikė kapinės, o masinė kapavietė atsirado 1655 m. į Vilnių įsiveržus rusų kariuomenei. Miestiečiai buvo masiškai žudomi, siautė įvairios ligos. Mirę ir nužudyti žmonės buvo netvarkingai užkasti šioje kalvoje.

Vaizdas nuo Altano kalvos
Vaizdas nuo Altano kalvos / D. Umbraso/LRT nuotr.
Altanos kalva
Altanos kalva / D. Umbraso/LRT nuotr.

2. Užupio tiltas ir pasienio punktas

Kaip ir priklauso nepriklausomai respublikai, Užupis turi savo pasienio punktą. Pagrindinis įėjimas į Užupį veda per Užupio tiltą. Kaip rašoma „Go Vilnius“ interneto puslapyje, kasmet balandžio 1-ąją švenčiant nepriklausomybės dieną čia įsikuria muitinė, tad galite papuošti pasą ypatingu antspaudu.

Visus likusius metus tilto turėklai liudija priklausomybę nuo meilės – įsimylėjėliai spynomis pasižada amžinybei kartu. Ant Užupio tilto kabo ir sūpynės. Tiesa, norintiesiems ant jų prisėsti, dažniausiai tenka nusiauti batus ir iki jų bristi Vilnelės vandeniu.

Užupio pasienio punktas
Užupio pasienio punktas / D. Umbraso/LRT nuotr.
Užupio tilto sūpynės
Užupio tilto sūpynės / D. Umbraso/LRT nuotr.

3. Užupio meno inkubatorius

Viena ikoniškiausių ir fotogeniškiausių erdvių Užupyje – Užupio meno inkubatorius ir jį supanti aplinka. 1996 m. viename name prie Vilnelės grupė Vilniaus dailės akademijos studentų įkūrė meno bendruomenę. Iniciatyva sulaukė daug palaikymo, todėl 2002 m. menininkai sutarė su Vilniaus miesto savivaldybe ir įkūrė Užupio meno inkubatorių (UMI). Nuo šiol čia vyksta įvairūs renginiai ir susibūrimai.

Ši vieta garsėja netikėtomis ir vis besikeičiančiomis skulptūromis ir instaliacijomis. Ko gero, esate girdėję apie įžymųjį Vilnelėje riogsnatį seną pianiną. Jo, kaip ir kitų išradingų instaliacijų vieta, – šalia Užupio meno inkubatoriaus.

Užupio meno inkubatorius
Užupio meno inkubatorius / D. Umbraso/LRT nuotr.
Užupis, Vilnius
Užupis, Vilnius / D. Umbraso/LRT nuotr.

4. Užupio angelas

Dar vienas neatsiejamas Užupio simbolis – Užupio angelas. Kaip rašo „Go Vilnius“, sklando legenda, kad Angelo vietą pasiūlė Dalai Lama vieno savo vizito į Vilnių metu. Tačiau tikroji istorija taip pat labai graži – užupiečiai ieškojo vietos, kur galėtų įamžinti Užupio angelą sargą Zenoną Šteinį, menininką ir aktyvų bendruomenės narį. Tai jis padėjo paversti kadaise ne patį gražiausią ir ramiausią rajoną tokiu Užupiu, kokį matome šiandien.

Užupis, Vilnius
Užupis, Vilnius / D. Umbraso/LRT nuotr.

5. Užupio undinėlė

Be ištikimojo Užupio angelo, rajoną sergsti ir Užupio undinėlė. 2002 m. skulptoriaus Romo Vilčiausko sukurta bronzinė skulptūra „Užupio undinėlė“, dar kitaip vadinama Užupio mergele, sėdi Vilnelės upės krantinėje įrengtoje nišoje, priešais „Užupio kavinės“ terasą. Išsidraikiusiais plaukais, žuvies uodega ir mąsliu žvilgsniu kiekvieną nulydinti „Undinėlės“ skulptūra yra maža, paprasta, tačiau tuo pačiu tokia ypatinga.

2004 m. pakilęs Vilnelės vanduo buvo nuplukdęs „Undinę“, bet narai ją pavijo ir sugrąžino atgal. Kalbama, kad Užupiui be jos ateitų liūdnos dienos, mat undinėlė čia vilioja žmones iš viso pasaulio. Tie, kurie neatsispiria jos kerams, pasilieka Užupyje amžinai.

Užupio undinėlė
Užupio undinėlė / D. Umbraso/LRT nuotr.

6. Užupio katinas

Ant Polocko gatvės 2 numeriu paženklinto namo tvoros tupi žmonių svajones pildantis ir baimes naikinantis katinas. Juvelyrės Viktorijos Orkinės iniciatyva menininko Jono Gelčio sukurta linksma katino skulptūra yra raginimas geriau pažinti Užupį, miesto menininkų ir amatininkų erdvę, pritraukti dar daugiau lankytojų ir plėtoti savitą Užupio rajono legendą.

„Pakasyk man ausį – baimės nebejausi“, – šnabžda Vilniaus Užupio rajono skvere ant tvoros įsikūręs interaktyvus auskaruotas katinas. „Katė neprivalo mylėti savo šeimininko, bet sunkią minutę turi jam padėti”, – skelbia 13-asis Užupio Konstitucijos straipsnis. Todėl katino pažadas kiekvienam, išdrįsusiam paliesti jo ausį, numarinti baimės jausmą ir išpildyti stipriausius troškimus, atrodo labai tikroviškas.

Užupio katinas
Užupio katinas / D. Umbraso/LRT nuotr.

Beje, jei pasiseks, vaikščiodami po Užupį sutiksite ir daugiau katinų.

Užupis, Vilnius
Užupis, Vilnius / D. Umbraso/LRT nuotr.

7. Bernardinų kapinės

Užupyje, Vilnios dešiniajame krante, esančios Bernardinų kapinės skaičiuoja jau daugiau nei 200 metų istoriją. Įsteigtos 1810 m., Bernardinų kapinės – antrosios pagal senumą Vilniaus kapinės. Taip pat tai vienas gražiausių 19 amžių menančių istorinių-kultūrinių objektų, kuriems būdingi klasicizmo bruožai. 1969 m. kapinės buvo paskelbtos respublikinės reikšmės istorijos paminklu.

Bernardinų kapinės
Bernardinų kapinės / D. Umbraso/LRT nuotr.
Bernardinų kapinės
Bernardinų kapinės / D. Umbraso/LRT nuotr.

8. Šv. Baltramiejaus bažnyčia

Mažytė šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčia Užupyje stovi jau nuo 1824 m., tačiau ją surasti iš pirmo žvilgsnio ne taip lengva – ji beveik visiškai susilieja su greta esančiais namais. Visgi jei pavyks surasti bažnytėlę, nepasigailėsite – jūsų lauks ypatingi nuo kalvos atsiveriantys vaizdai.

Sovietiniu laikotarpiu bažnyčioje buvo įrengtos skulptorių dirbtuvės. Šiandien šv. Baltramiejaus bažnyčia priklauso nedidelei Vilniaus baltarusių katalikų bendruomenei, o mišios čia laikomos baltarusių ir lenkų kalbomis.

Šv. Baltramiejaus bažnyčia
Šv. Baltramiejaus bažnyčia / D. Umbraso/LRT nuotr.
Šv. Baltramiejaus bažnyčia
Šv. Baltramiejaus bažnyčia / D. Umbraso/LRT nuotr.

9. Užupio sinagoga

Vietoje ant Vilnelės kranto skardžio, kur dabar stovi Užupio sinagoga, iki 1840 m. stovėjo medinė sinagoga, o priešais ją aikštėje veikė Užupio turgus. 1841 m. toje pačioje vietoje buvo pastatyta nauja mūrinė vienaukštė sinagoga, kurioje 1915 m. buvo įvesta elektra.

Tiesa, naciams okupavus Lietuvą, 1941 m. sinagoga buvo uždaryta, 1942 m. stipriai apgriauta, o sovietmečiu perstatyta ir paversta daugiabučiu. 2012 m. buvo vykdyti archeologiniai sklypo tyrinėjimai, 2003–2016 m. atlikta sinagogos rekonstrukcija.

Užupio sinagoga
Užupio sinagoga / D. Umbraso/LRT nuotr.

10. Vilniaus arklinis tramvajus

1893–1925 m. Vilniuje veikė vadinamoji konkė – arklinis tramvajus arba kitaip – arklių traukiamas vagonėlis ant bėgių. Šis tramvajus Vilniuje kursavo net trimis maršutais. Kaip atrodė arklinis tramvajus, taip pat galite išvysti Užupyje.

Vilniaus arklinis tramvajus
Vilniaus arklinis tramvajus / D. Umbraso/LRT nuotr.

11. Paminklas šešiolikmečiui berniukui

Maironio gatvėje, netoli tilto į Užupį, stovi paminklas, skirtas šešiolikmečiui Mečislavui Dordzikui. Sykį per potvynį patvinusioje Vilnelėje jis gelbėjo žydų mažą berniuką. Deja, nė vienas iš dviejų berniukų neišgyveno.

Paminklas Mečislavui Dordzikui
Paminklas Mečislavui Dordzikui / D. Umbraso/LRT nuotr.

12. Vivulskio milinė

Prie Užupio g. 5 namo 2019 m., minint 100-tąsias architekto, skulptoriaus ir savanorio Antano Vivulskio mirties metines, buvo atidengtas simbolinis Milinės atminimo ženklas. Kalbama, jog 1919 m. sausio 3 d. šaltą žiemos naktį, kapituliuojant vokiečiams ir iš rytų artėjant Raudonajai bolševikų armijai, šioje vietoje sargybą ėjo savanoris Antanas Vivulskis.

Vedamas patriotinių nuostatų, jis paliko savo didžiausią gyvenimo darbą – Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios statybą ir stojo savanoriu į vietinės savigynos būrį ginti Vilniaus. Tą naktį A.Vivulskis kitam sušalusiam savanoriui atidavė savo milinę. Tai padaręs, stipriai persišaldė ir po kelių dienų 1919 m. sausio 10 d. mirė nuo ūmaus plaučių uždegimo.

Vivulskio milinė
Vivulskio milinė / D. Umbraso/LRT nuotr.

13. Slėptuvė Užupyje

Užupyje galima aptikti ne vieną sovietmetį menančią vietą. Viena tokių – iki šių dienų išlikusi slėptuvė samanomis užžėlusiu stogu ir piešiniais išpuoštomis sienomis.

Slėptuvė Užupyje
Slėptuvė Užupyje / D. Umbraso/LRT nuotr.

14. Užupio pasienio medis

Palyginti neseniai, atslūgus pirmajam karantinui, išdygo ir Užupio pasienio medis. Tiesa, ne žemėje, kaip įprasta, o ant pastato sienos. O jo atsiradimo istorija išties įdomi.

Vieną naktį vienas „menininkas“ paslapčia pasirašė ant sienos. Kitą dieną kitas menininkas pabandė šį piktadario reikalą ištaisyti, tačiau ant sienų paišantį menininką sustabdė į vietą atvykę pareigūnai. Piešinys liko neužbaigtas, todėl teko ieškoti būdų, kaip išplėtoti pirminę idėją.

Taip nutiko, kad galutinis piešinys buvo pabaigtas ant popieriaus lapo, nuskenuotas, o iš jo buvo sukurta ir į internetą įkelta animacija. Jei norite pamatyti galutinę piešinio versiją, turite atsisiųsti programėlę ir nuskenuoti šalia piešinio esantį QR kodą.

Užupio pasienio medis
Užupio pasienio medis / D. Umbraso/LRT nuotr.

15. Žvirgždyno gatvė

Net ir be įvairiausių ir išradingiausių skulptūrų ir instaliacijų, verta pasivaikščioti tiesiog po Užupio gatves. Štai iš Polocko gatvės išsišakoja 16 namų turinti Žvirgždyno gatvė, atsiremianti į Bernardinų kapinių vartus ir užsibaigianti į kalną kylančiu akligatviu. Žvirgždyno gatvė grįsta akmeniniu grindiniu, joje stūkso senus laikus menančios medinės trobelės.

Žvirgždyno gatvė Užupyje
Žvirgždyno gatvė Užupyje / D. Umbraso/LRT nuotr.
Žvirgždyno gatvė Užupyje
Žvirgždyno gatvė Užupyje / D. Umbraso/LRT nuotr.

Daugiau vaizdų iš užburiančio Užupio – LRT.lt nuotraukų galerijoje.

Taip pat skaitykite