Gyvenimas

2021.01.04 21:42

Skausmas, maudimas, spazmai – apie kokių medžiagų trūkumą organizme mums pasakoja raumenys?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.01.04 21:42

Jeigu raumenyse jaučiate nemalonius pojūčius – nenumokite ranka, nes tai gali būti ženklas, jog jums trūksta tam tikrų vitaminų ar mineralų. Pasak LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo prof. Alvydo Unikausko, staigus skausmingas mėšlungis – labai svarbus ženklas, kad jums gali trūkti net trijų mineralų: kalio, natrio, magnio.

Ar kada susimąstėte, kad raumenys, jų skausmas gali išduoti, kokių maistinių medžiagų jums trūksta? Jeigu jaučiate raumenų skausmą ar mėšlungį, nevalingus susitraukimus ar kitus nemalonius raumenų pojūčius, paprasti patarimai padės vėl jaustis puikiai.

Raumenų skausmas arba uždegimas – vitamino D trūkumas

„Apie kokio vitamino trūkumą įspėja raumenų skausmas? Ypač jeigu būna juosmens skausmas, tai gali sufleruoti apie vitamino D trūkumą. Vitaminas D slopina uždegimus ir raumenų skausmus“, – tikina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius.

Raumenų skausmas, maudimas ir mėšlungis – apie kokių vitaminų ar mineralų trūkumą jis mums sako?

Raumenys lėtai atsistato po fizinio krūvio – omega-3 riebalų rūgščių trūkumas

Jeigu jūsų raumenys atsistato lėtai, ypač po fizinio krūvio, jums gali trūkti omega-3 riebalų rūgščių. Šių rūgščių yra begalėje maisto produktų: vartokite žuvų taukus, menkių kepenų aliejų, dumblius, apskritai riebią žuvį, pataria daktaras.

Raumenų deginimas ir neramių kojų sindromas – vitamino B1 trūkumas

„Atsiguli naktį į lovą miegoti ir vietoje to, kad miegotum, visą laiką mali kojomis, toks jausmas, kad neturi, kur jų padėti. Pojūčiai kojose tokie, kad ieškai padėties, kaipgi jas padėti. Ir jos niekaip negali atsipalaiduoti. Galiausiai kojose gali atsirasti net deginimo jausmas. Kodėl taip yra? Pirmiausia priežastis, be abejo, vitamino B1 trūkumas“, – pasakoja A. Unikauskas.

Pasak laidos vedėjo, iš tiesų vitamino B1 trūkumo priežastis dažniausiai labai paprasta – taip nutinka, kai valgoma per daug paprastųjų angliavandenių ar kai jie valgomi nuolatos. Kai valgome tinkamą maistą, gauname vitamino B1, o kai valgome bandeles, organizmas tam, kad tas bandeles suvirškintų, priverstas iš savo atsargų imti vitaminą B1. Užuot gavę vitamino, jį eikvojame. Išvengti šio vitamino trūkumo gali padėti maistinės mielės.

Nevalingi raumenų traukuliai byloja apie kalcio trūkumą

„Nevalingi raumenų traukuliai, arba tetanija, stambesnių raumenų grupių trūkčiojimai, gali būti požymis, kad trūksta kalcio“, – teigia medikas.

Dar viena labai svarbi ypatybė, kai kalbame apie tai, kad turime gauti pakankamai mineralų, – geras skrandžio rūgštingumas. Jeigu jis per mažas, mineralai iš maisto neišlaisvinami.

Raumenų mėšlungis – kalio, magnio arba natrio trūkumas

Staigus skausmingas mėšlungis – labai svarbus ženklas, kad jums gali trūkti net trijų mineralų: kalio, natrio, magnio.

„Jeigu trūksta natrio, gali padėti druska, o kai kalbame apie kalio ir magnio trūkumą – daržovės. Visą laiką turime valgyti daržovių, kad gautume šių mineralų. Dar viena labai svarbi ypatybė, kai kalbame apie tai, kad turime gauti pakankamai mineralų, – geras skrandžio rūgštingumas. Jeigu jis per mažas, mineralai iš maisto neišlaisvinami“, – pasakoja A. Unikauskas.

Raumenų silpnumas – vitamino E trūkumas

Jei jaučiate, kad jūsų raumenys nusilpę, tai gali būti dėl vitamino E stygiaus. Vitaminas E sudarytas iš dviejų dalių: tokoferolio, kurio lengva gauti su maistu, ir tokotrienolio, jo su maistu gauti sunkiau, bet įmanoma.

„Maistas turi būti kokybiškas. Tokoferolių gausu augaliniuose aliejuose: sojų, žemės riešutų, alyvuogių; augaliniuose produktuose: salotose, kopūstuose, grūduose. Tokotrienolių natūraliai randama miežiuose, rugiuose, avižose bei juoduosiuose ryžiuose“, – vardija laidos vedėjas.

Tad jeigu raumenyse jaučiate nemalonius pojūčius – nenumokite ranka. Tai gali būti ženklas, jog jums tiesiog trūksta tam tikrų vitaminų ar mineralų.

Plačiau – lapkričio 12 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Raumenų skausmas, maudimas ir mėšlungis – apie kokių vitaminų ar mineralų trūkumą jis mums sako?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt