Gyvenimas

2020.12.23 11:52

Mokslininkė apie gražiausių eglučių rinkimus: tai nėra tik Lietuvai būdingas reiškinys

LRT.lt2020.12.23 11:52

Vos prabėgus lapkričiui, įsisukame į žiemos švenčių sūkurį, kurio nesivaizduojame be margų švieselių, dekoracijų namuose ir, žinoma, šventinės miesto eglės. Nors šių neeilinių metų dėka švenčių nuotaika kiek pakito, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) lektorė Inga Audzevičiūtė-Liutkienė teigia, kad net paprastas šventinis dekoras atneša vilties ir ramybės jausmą permainų laikais.

Karantinui pakoregavus Kalėdų bei naujųjų metų planus, diskusijų diskursas apie miestuose įžiebtas Kalėdų egles taip pat pasikeitė – nemažai gyventojų nebemato prasmės puošti miestą, kai galimybių juo pasidžiaugti su artimaisiais nėra, rašoma KTU pranešime žiniasklaidai.

KTU MIDF mokslininkės teigimu, šiemet kaip niekad svarbu susikoncentruoti į tai, kas gražu, ir pamėginti šventėmis džiaugtis taip, kaip įprasta.

Tarnauja kaip vilties simbolis

Mokslininkė pastebi, kad karantino metu gali pasirodyti, kad puošti miesto egles neverta ir neprasminga, nes galimybės ja pasidžiaugti gyvai su šeimos nariais ar draugais beveik nėra. Tačiau, jos nuomone, nereiktų leisti tokiam požiūriui įsivyrauti.

„Žmonės visais laikais sunkmečio periodu ieškodavo būdų kaip praskaidrinti nuotaiką, pakelti ūpą ar nuvyti liūdnas mintis. Graži ir kūrybinga elgė miesto centre mums neleidžia pamiršti, jog artėja gražiausios metų šventės ir, jog nepaisant karantino, Kalėdos vis tiek ateis“, – pastebi I. Audzevičiūtė-Liutkienė.

Jos nuomone, šiuo laikotarpiu nėra svarbu kur ir kokia eglė papuošta, derėtų orientuotis į tai, kad šventes mėginama švęsti kiek įmanoma įprasčiau: „Tradiciškai susiklosčiusių reiškinių, kaip miesto eglių puošimas, teikia žmonėms vilties, gerokai labiau juntama šventinė dvasia, o kartu ir ateina suvokimas, kad susiklosčiusi karantino situacija – tik laikinas dalykas.“

Pasak lektorės, net eglučių reitingavimas, kaip savotiška prieššventinė tradicija, leidžia bent dalinai užmiršti apie vyraujančias permainas ir pasimėgauti švenčių teikiamu malonumu.

Atkreipti dėmesį į regionus prireiks laiko

Kalėdinių eglučių reitingavimas nėra tik Lietuvai unikalus reiškinys. European Best Destinations, kuriame šiemet triumfavo Vilnius, kasmet renka gražiausias Europos miestų žaliaskares. Anot I. Audzevičiūtės-Liutkienės, Lietuvoje tokios varžytuvės gajos tik apie dešimtmetį.

„Eglučių reitingavimo tradicija atsirado Jolantai Šmidtienei pradėjus kurti Kauno eglės meninius sprendimus. Sostinei siekiant nenusileisti originalumu, Vilnius ir Kaunas suformavo tokią prieššventinę tradiciją – miesto eglių varžytuves“, – pastebi ji.

I. Audzevičiūtės-Liutkienės įsitikinimu, visuomenė jau gana įpratusi koncentruotis į Vilniaus ir Kauno eglių kūrybinius sprendimus, o mažesniuose miestuose ir biudžetas, skiriamas kalėdiniam dekorui, mažesnis. „Didesniame mieste jis greičiausiai bus didesnis, tad ir dekoracijos, skirtos eglių puošybai, tikėtina, kad bus ištaigingesnės“. Pasak jos, svarbu nepamiršti ir to, kad žmonių koncentracija Kaune ir Vilniuje gerokai didesnė nei mažesniuose miestuose, kaip Širvintos ar Mažeikiai.

Lektorė teigia, kad būtent dėl to, kad didieji miestai yra šios tradicijos „pionieriai“, jie ir matomi kaip kalėdinio dekoro lyderiai. Tačiau, pasak jos, svarbu nepamiršti, kad Kaunas ir Vilnius ir be to dažniausiai yra dėmesio centre: „Šiuose miestuose buriasi didžiausios meno profesionalų ir mėgėjų bendruomenės, įsikūrę kultūros centrai, o didelė dalis jaunimo renkasi gyventi ar leisti laisvalaikį čia.“

Ji priduria, kad gyventojų kiekis daro įtaką ir susidomėjimo mastams: „Štai Mažeikių eglė greičiausia įdomi tik Mažeikiuose ir greta gyvenantiems bei kitiems pavieniams žmonėms, tuo tarpu apie Vilniaus eglę kalba visa Lietuva.“

Pasak I. Audzevičiūtės-Liutkienės, regionai jau neretai prisiveja didmiesčius, tačiau svarbus ir kolektyvinis požiūris į didmiesčių puošmenas – Vilniaus ar Kauno eglutės šiai dienai reprezentuoja nebe tik šiuos miestus, bet ir visą Lietuvą, todėl jų reitingavimas žmonėms bent dalinai leidžia pajusti šių miestų šventinę dvasią.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt