Gyvenimas

2020.12.22 13:48

Čekijos pasididžiavimas – unikalūs žaisliukai iš tuščiavidurių karoliukų, rankomis kuriami net kelias valandas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.12.22 13:48

Manoma, kad pirmoji Kalėdų eglutė buvo papuošta prieš daugiau nei 500 metų, ją dabino popieriniai žaislai. Tradicija puošti eglutes populiarėjo gana lėtai. Prireikė daugiau nei 300 metų, kad Čekijoje būtų pradėti gaminti išskirtiniai stikliniai žaisliukai, kurių gamyba šiemet buvo įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Tuščiaviduriai stiklo karoliukai dirbti įgudusiose rankose neilgai trukus tampa išskirtiniu kalėdiniu papuošimu.

„Mūsų krašte stiklo karoliukų gaminimo tradicijos – itin senos. Pirmieji karoliukai čia pradėti gaminti prieš 150 metų. Gamykla buvo perkelta iš Jabloneco į Poniklos miestelį, iš kurio tuščiavidurius stiklo karoliukus imta gabenti į Indiją, kitas Azijos šalis. Ten jie buvo naudojami drabužiams puošti“, – sako žaisliukų dirbtuvių savininkė Barbora Kulhava.

Į UNECO įtraukti Čekijoje gaminami stikliniai žaisliukai: viskas daroma rankomis

Libereco regionas Čekijoje nuo seno garsėja stiklo pūtimo tradicijomis. Šiemet šios vietovės kalėdinių papuošimų iš stiklo karoliukų gamyba buvo įtraukta ir į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Ponikla yra vienintelė vieta pasaulyje, kur kalėdiniai žaisliukai gaminami iš tuščiavidurių stiklo karoliukų. Tai – tradicija, perduota iš kartos į kartą, o stiklo pūtimo ir papuošalų gaminimo būdas nuo jo atsiradimo mažai keitėsi.

„Tai, ką dabar matome, tik paskutiniai, baigiamieji kūrybiniai žingsniai per ilgą kalėdinių žaisliukų kūrimo procesą. Surinkti vieną žaisliuką gali trukti nuo 20 minučių iki pustrečios valandos. Tačiau prieš tai dar reikia paruošti stiklą: išpūsti jį vamzdeliu, nuspalvinti, supjaustyti, papuošti ir tik tada medžiagą galima montuoti“, – apie procesą pasakoja B. Kulhava.

Viskas daroma vietinių žmonių rankomis. Kiekvienas kūrinys reikalauja kruopštumo, detalumo, todėl prilygsta meno kūriniui. Dirbtuvių savininkė pastebi, kad kurį laiką buvę užmiršti, stikliniai kalėdiniai žaisliukai pastaruoju metu išgyvena renesansą.

Iš kūrybinių dirbtuvių žaisliukai keliauja į įvairias pasaulio valstybes. Tokius rankų darbo kūrinius ypač pamėgę vokiečiai, skandinavai bei amerikiečiai.

Kalėdinių papuošimų iš stiklo karoliukų gamyba – septintasis Čekijos Respublikai priklausantis elementas, įtrauktas į UNESCO nematerialaus pasaulio paveldo sąrašą.

Plačiau apie tai, kaip atrodo iki šiol Čekijoje gaminami papuošimai – reportaže.

Į UNECO įtraukti Čekijoje gaminami stikliniai žaisliukai: viskas daroma rankomis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt