Gyvenimas

2020.12.22 21:53

3 priežastys, dėl ko nekrenta svoris, nors ir stengiatės

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.22 21:53

Labiau norime sulieknėti, nei keisti mitybos įpročius, bet negalime kovoti su pasekmėmis – turime naikinti priežastis, teigia prof. Alvydas Unikauskas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ jis sako, kad viena priežasčių, lemiančių svorio augimą, gali būti kūne vykstantys uždegimai, kurių net nejaučiate, tad pirmiausia įtraukite į mitybą uždegimą mažinančius produktus.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas atviras – jo moterys tiesiog gatvėje klausia, ką daryti, jei nekrenta svoris. Gal ir jūs sveikai maitinatės, sportuojate, bet norimų rezultatų niekaip nepasiekiate? O gal tik retkarčiais suvalgote kažką ne tokio sveiko, bet iškart pučiatės?

„Reikalas toks, kad labiau norime sulieknėti, nei keisti mitybos įpročius. Reikia atsižvelgti į priežastis, kodėl sunku numesti svorio. Mes visi žinome – negalime kovoti su pasekmėmis, turime naikinti priežastis“, – pažymi daktaras.

Trys priežastys, kodėl storėjame ir ką daryti, kad svoris išliktų toks, kokio norime

Priežastys, dėl ko storėjame

1. Uždegimai

Priežastis, lemianti svorio augimą, gali būti įvairiose kūno vietose vykstantys uždegimai, kurių mes galbūt net nejaučiame. Jie gali būti ne tik kliūtis svoriui kristi, bet ir priežastis, kodėl svoris toliau auga.

„Turime išsiaiškinti, kodėl kūne kyla uždegimas. Būtina kreiptis į daktarą, bet vis tik pirmiausia patarčiau bent jau pamėginti įtraukti į mitybą uždegimą mažinančius, skysčius varančius produktus: spanguoles, petražoles, ridikus“, – pataria A. Unikauskas.

2. Virškinimo sutrikimai

Antroji priežastis, kodėl storėjame – virškinimo sutrikimai. Jei svoris nekrenta dėl virškinimo sutrikimų, būtina gerinti virškinimą. Anot profesoriaus, virškinimą pagerinti gali kokteilis iš obuolių, citrinos, moliūgų sėklų, bazilikų, agurkų ir šalavijų sėklų. Viską tereikia suplakti kokteilinėje.

„Žali obuoliai ir agurkai skatina virškinimą, o moliūgų sėklos turi antiparazitinių savybių. Bazilikas padeda kepenims skaidyti fermentus. Pradėję dieną su tokiu kokteiliu susitvarkysite su virškinimo problemomis“, – tikina laidos vedėjas.

Jeigu mūsų kepenys suriebėja, jos nebegali neutralizuoti estrogenų pertekliaus. Tai gali savaime tapti mūsų svorio augimo priežastimi, ypač pilvo.

3. Hormonai

„Paskutinė, bet ne mažiau opi problema, kodėl jums sunku atsikratyti antsvorio, yra hormonai“, – pažymi A. Unikauskas.

Hormonų balansas gali sutrikti, pavyzdžiui, dėl nėštumo, bet tai gali lemti ir menopauzė ar priešmenopauzinis periodas.

Hormonų balansui atstatyti – sveikieji riebalai ir kiaulpienių arbata

Dėl minėtų priežasčių dažnai sulėtėja medžiagų apykaita, o siekiant atstatyti hormonų pusiausvyrą patariama valgyti sveikuosius riebalus. „Sveikieji riebalai, tai, pavyzdžiui, kokosų aliejus. Jį galite maišyti su greipfrutais, kurie padeda kepenims skaidyti riebalus“, – kalba A. Unikauskas.

Dar viena nuostabi priemonė hormonų pusiausvyrai subalansuoti – kiaulpienių arbata. Tokia arbata tonizuoja kepenis, o kai kalbame apie svorį, gera kepenų veikla nepaprastai svarbi.

„Ši arbata tonizuoja kepenis, o jos padės skaidyti hormonus. Kaip ir riebalų ląstelės, riebios kepenys tampa estrogenų pertekliaus priežastimi. Jeigu mūsų kepenys suriebėja, jos nebegali neutralizuoti estrogenų pertekliaus. Tai gali savaime tapti mūsų svorio augimo priežastimi, ypač pilvo“, – aiškina daktaras.

Kepenys padeda iš organizmo pašalinti ir blogąsias medžiagas, toksinus, subalansuoja tai, kas mums naudinga. Šis balansas suteikia energijos ir padeda miegui.

Laidoje virtuvės šefas Rokas Galvonas parodė, kaip pasigaminti šaltą ridikų sriubą su graikiniais riešutais ir muskatu, batatų sriubą su imbieru ir karališkuoju kariu. Žiūrėkite spalio 8 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Trys priežastys, kodėl storėjame ir ką daryti, kad svoris išliktų toks, kokio norime
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt