Gyvenimas

2020.12.23 19:57

Valandai pritemo miestų kalėdinės dekoracijos – kviečia sustoti ir pagerbti COVID-19 aukas

LRT.lt2020.12.23 19:57

Kūčių išvakarėse šalies miestuose valandai užgeso žybsinčios žaliaskarės ir kalėdiniai papuošimai – taip buvo paminėta Nacionalinio savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ ir Lietuvos savivaldybių asociacijos rengta akcija „Tylos ir solidarumo valanda“. Šventinio šurmulio įkarštyje gyventojai buvo pakviesti sustoti ir išreikšti solidarumą su tais, kam pandemija tapo netekčių ar sunkių išbandymu laikotarpiu.

„Augantys infekcijos plitimo rodikliai, šiurpinanti mirčių statistika, viltį prarandančių medikų pagalbos šauksmas yra signalas, kad negalime likti abejingi. Tikroji realybė yra tokia, kad dabar jau tiesiog gyvybiškai svarbu sustoti.

Suvokimas, kad šiandien tai yra būtina ir privalu, prilygsta šalies, tėvynės gynybai, saugant ir gelbėjant bendrapiliečius, prisidedant prie juos gelbstinčių, savo pačių sveikata rizikuojančių medikų, pareigūnų, savanorių ir visų tų, kurie įvairiais būdais kovoja su pandemija“, – dar prieš akciją sakė Nacionalinio savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ iniciatorius, Šaulių sąjungos Pelėdų būrio vadas Edmundas Jakilaitis, cituojamas „Stiprūs kartu“ interneto puslapyje.

Akcijos iniciatorių sutarimu, kviečiant šalies gyventojus sustoti, gruodžio 23 d. 19–20 val. buvo užgesintos visų Lietuvos savivaldybių miestų centrinių kalėdinių eglių šviečiančios puošmenos ir savivaldybių iniciatyva sumontuotos šventinės gatvių šviesos. Vos pranešus apie akciją, tiek didžiųjų, tiek mažesnių Lieutuvos miestų savivaldybės pranešė prisijungsiančios prie sumanymo.

Trečiadienio rytą Klaipėdos miesto savivaldybė išplatintame pranešime žiniasklaidai pranešė, jog Klaipėda nuo 19 iki 20 valandos užgesins pagrindinę miesto Kalėdų eglę, Šiaurinę žvaigždę, kitas Teatro aikštės dekoracijas, Karlskronos ir Atgimimo aikščių, Liepų gatvės šventinį apšvietimą ir dekoracijas. Mero raginimai solidarizuotis ir jungtis prie akcijos buvo išsiųsti ir senamiesčio kavinėms, kitoms miesto įmonėms ir įstaigoms.

„Pasitikime didžiąsias žiemos šventes susikaupę ir linkėdami savo artimam tik gero. O meilę šiuo metu galime išreikšti tik nors ir trumpam sustoję, atsisakę šventinio bėgimo, skubėjimo, susibūrimų. Šį vakarą sustokime visi kartu ir nors mintimis išreikškime supratimą ir palaikymą tiems, kuriems šiuo metu sunku, kurie kovoja dėl sveikatos, gyvybių, o ypač tiems, kurie, deja, savo artimųjų jau neteko...

Tik bendromis jėgomis ir sutelkta vienybe įveiksime neeilinį mums visiems tekusį didžiulį išbandymą ir iššūkį. Tebūnie simbolinis šio vakaro stabtelėjimas bei šventinių puošmenų išjungimas palaikymo ženklas visiems nukentėjusiems ir nebylus paraginimas skeptikams dar kartą pagalvoti ir tiesiog susimąstyti, kokioje sudėtingoje ir pavojingoje situacijoje esame visi iki vieno, kokios rizikos ir kokie pavojai supa mus ir mūsų artimuosius.

Visi be išimties esame negailestingos ir žūtbūtinės kovos su galinga pandemija fronte ir ta stabtelėjimo valanda tebūnie ir proga visa tai suvokti ir susivokti“, – sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Kalėdinės dekoracijos valandai pritemo ir kituose šalies miestuose. Svarbus simbolinės tylos ir solidarumo valandos akcentas – pirmoji jos minutė, tapusi tylos minute, skirta pagerbti tiek nuo COVID-19 infekcijos mirusius žmones, tiek ir netiesiogines koronaviruso aukas – žmones, kurių didžiąja dalimi netekome todėl, kad dėl sveikatos sistemai kilusių iššūkių ar kitų pandemijos sukeltų aplinkybių jie laiku nesulaukė kokybiškos medicinos pagalbos arba ji buvo ribota.

Valandai kalėdinius papuošimus pritemdęs Vilnius – nuotraukų galerijoje.