Gyvenimas

2020.12.20 20:36

Jei mintys sklando rūke ir lydi nuovargis, gali būti, kad smegenims ir širdžiai nepakanka kalio

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.20 20:36

Pritrūkę kalio jūs pasineriate į užmarštį, nes kalio stoka blogina atmintį, tačiau šis elementas be galo svarbus ir širdžiai, kad negreitėtų jos plakimas, ir raumenims, kad šie galėtų atsipalaiduoti. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorė Jurgita Plisienė sako, kad dažnai žmonės nežino, iš kokių produktų gauti kalio, tad pateikė jų sąrašą.

Kalis gyvybiškai svarbus visam mūsų organizmui, pažymi J. Plisienė. Daugelis nežino, iš kokių maisto produktų galima gauti šio mineralo, dėl to jo trūkumu skundžiasi kone kas antras, o tada geria tabletes, kad padidintų kalio kiekį.

Pirmiausia įsidėmėkite, kurie organai labiausiai kenčia dėl kalio trūkumo:

– smegenys,

– širdis,

– raumenų skaidulos.

Kalio trūkumas sukelia atminties problemų

„Kai smegenims pakanka kalio, jos veikia puikiai, tačiau pritrūkę kalio jūs pasineriate į užmarštį, pamirštate sakinio pabaigą ir mintys sklando kaip rūke. Kalio trūkumas sukelia atminties pablogėjimą, nuotaikų svyravimą. Daugelis šių simptomų, aišku, gali būti susiję ir su stresu, bet iš tiesų juos sukelia būtent kalio trūkumas“, – tikina kardiologė.

Nuolatinis nuovargis gali būti kalio trūkumo simptomas: labiausiai kenčia trys organai

Širdies ritmo sutrikimai – dar vienas požymis, kad jums trūksta kalio

Jeigu trūksta kalio, žmogus labai dažnai jaučia širdies permušimus. Taip pat kalio trūkumas gali sukelti dažną širdies plakimą, kai širdis pradeda plakti dažnai ir neaišku, dėl ko. Jeigu organizme kalio tikrai mažai, ne tik atsiranda dažnas širdies plakimas – dažnai plakant širdžiai žmogus jaučia nuovargį.

„Jis labai svarbus pacientams, kurie serga aukšto kraujospūdžio liga: pasirodo, kalis labai svarbus mažinant kraujospūdį, gerinant širdies darbą ir apsisaugant nuo ritmo sutrikimų. Taip pat kalis reguliuoja skysčių balansą ir yra ypač svarbus, jeigu jūs dėl ligos vartojate diuretikus, šlapimą varančius vaistus. Kartais tokiems pacientams reikalinga dieta, kuri padidina kalio kiekį“, – pasakoja J. Plisienė.

Daugiau kalio reikia atletams, gausiau prakaituojantiems, tiems, kurių padidėjęs kraujo spaudimas. Atsargiai reikėtų vartoti, jeigu yra inkstų funkcijos nepakankamumas arba vartojate vaistus, kurie kaupia kalį.

Trūkstant kalio prasidės raumenų spazmai, mėšlungis

„Kalis labai svarbus raumenims. Jeigu raumuo funkcionuoja normaliai, jis išsitempia, susitraukia. Jeigu trūksta kalio, raumuo išsitempia, bet sutrinka jo atsipalaidavimo fazė, jis lieka įtemptas ir dėl to atsiranda spazmai, mėšlungis ir t. t.“, – aiškina gydytoja.

Apie 98 proc. kalio mūsų organizme yra ląstelių viduje, o didžiausias jo kiekis, apie 80 proc., yra būtent raumenų ląstelėse.

Tad kalis išties labai svarbus mūsų smegenims, širdžiai ir raumenims. Per dieną organizmas turėtų gauti nuo 3,5 iki 4,7 gramo kalio, tačiau bėda ta, kad daugelis mūsų gauna vos pusę reikiamo kalio kiekio, nes paprasčiausiai nežino, iš kur jo gauti.

„Daugiau kalio reikia atletams, gausiau prakaituojantiems, tiems, kurių padidėjęs kraujo spaudimas. Atsargiai reikėtų vartoti, jeigu yra inkstų funkcijos nepakankamumas arba vartojate vaistus, kurie kaupia kalį“, – priduria profesorė.

Maisto produktai, kuriuose gausu kalio

– Bananai

– Saldžiosios bulvės (batatai)

– Apelsinai

– Šakninės daržovės

– Kryžmažiedės daržovės: brokoliai, kalafiorai, kopūstai

– Džiovinti vaisiai

– Pupelės

– Riebi žuvis

– Baltyminiai produktai

„Maistas yra vaistas, – primena laidos vedėja. – Noriu palinkėti, kad kuo dažniau vartotumėte kalio turinčius produktus, nes šio paprasto mineralo trūkumas gali sukelti tikrą audrą mūsų organizme. Bet kokiu atveju pasitarkite su savo gydytoju.“

Laidoje virtuvės šefas Rokas Galvonas parodė, kaip pasigaminti citrusinių vaisių kokteilį ir burokėlių bei batatų kotletukus su silke. Žiūrėkite gruodžio 2 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Nuolatinis nuovargis gali būti kalio trūkumo simptomas: labiausiai kenčia trys organai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt