Gyvenimas

2020.12.16 22:01

Atsakymai apie COVID-19: ar vakcina gali paveikti libido ir ką daryti po ligos norint grįžti prie sporto?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.16 22:01

Ar persirgus COVID-19 prieš grįžtant prie sporto reikia atlikti kokius nors širdies tyrimus, klausimas aktualus, atkreipia dėmesį LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėja prof. Jurgita Plisienė. Anot jos, jeigu ligos eiga buvo sunki, prieš pradedant vėl sportuoti vis dėlto reikėtų atlikti tam tikrus tyrimus, o ir persirgus lengva ligos forma svarbu stebėti savo būseną.

Laidos „Klauskite daktaro“ komanda rūpinasi, kad geriausi specialistai atsakytų į rūpimus klausimus, susijusius su COVID-19.

Mes su vyru sunkiai persirgome COVID-19, gulėjome reanimacijoje, galvojome, kad neišgyvensime. Ar atsiradus vakcinai mums bus suteikta pirmenybė skiepytis? Jeigu persirgau COVID-19, ar man yra prasmės skiepytis nuo šios ligos?

Gydytojas pediatras, habilituotas medicinos mokslų daktaras, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto Vaikų ligų klinikos profesorius Vytautas Usonis pažymi: jeigu liga buvo sunki, kliniškai išreikšta, imuninės reakcijos tikimybė ir apsaugos po ligos trukmė yra didesnė, palyginti su asmenimis, kurie sirgo besimptome arba labai lengva ligos forma.

„Ar apskritai reikėtų skiepytis, į šį klausimą turbūt dar neturime atsakymo dėl paprastos priežasties, kad yra mažiau nei metai, kaip mes pažįstame šitą infekciją, reikia daugiau laiko, kad matytume, kiek trunka apsauga persirgus ir kokio pobūdžio apsauga susidaro pasiskiepijus.

Vargu ar būsite tarp pirmųjų, kuriems rekomenduojama skiepytis, bet, kita vertus, šita situacija mokslininkams yra žinoma, ji yra analizuojama, apie ją diskutuojama“, – kalba V. Usonis.

Geriu vaistus nuo aukšto kraujospūdžio. Ar tiesa, kad šie vaistai padidina tikimybę susirgti COVID-19?

Būta pasvarstymų, kad tam tikri vaistai nuo kraujospūdžio gali padidinti tam tikrų receptorių kiekį, kurie – lyg vartai į ląstelę virusui patekti, o kuo daugiau tų receptorių, tuo daugiau atsiveriančių vartų. Vis dėlto, kaip tikina J. Plisienė, tokie svarstymai nepasitvirtino.

Tiek Europos kardiologų draugija, tiek Pasaulio kardiologų draugija sako, kad vaistus nuo kraujospūdžio būtina vartoti ir toliau, jei jau juos vartojate. Lygiai taip pat reikėtų nenutraukti vaistų nuo cholesterolio vartojimo. „Jie tikrai nekenkia, nepadidina tikimybės užsikrėsti virusu. Vaistus būtina gerti toliau“, – ramina kardiologė.

Jeigu ligos eiga buvo sunki, užsitęsė daugiau negu 14 dienų, prieš pradedant sportuoti reikėtų bent jau elektrokardiogramos, elektrokardioskopijos.

Gydytojai atsako į klausimus apie COVID-19: koks ryšys tarp širdies ir kraujagyslių ligų bei koronaviruso infekcijos?

Skaičiau, kad vakcina nuo COVID-19 gali pakenkti vyrų libido. Labai bijau, kad santykiai su vyru miegamajame gali pasikeisti. Kokia yra tikimybė, kad tai tiesa?

„Vyrai dažnai atsisako anestezijos nuo pusės, nes sako: vaikščioti greičiausiai vaikščiosiu, bet su visa kita bus bėda. Turiu padrąsinti, kad kaip tik ne bėda, o dar net ir geriau. Lygiai taip pat, tikiuosi, bus ir su vakcina. Kartais mes turime keistų tikėjimų.

Žinoma, kad vakcina yra ne šiaip vandenėlis, ji turi tam tikrus šalutinius poveikius, bet dauguma jų turi ypač retą dažnį. Manau, kad libido klausimas nebus vienas tarp dažnesnių, jis tikrai bus gana retas“, – atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. Andrius Macas.

Esu nėščia, greitai gimdysiu. Skaičiau, kad neseniai koronavirusas buvo nustatytas naujagimiui. Ar tai iš tiesų įmanoma ir kaip apsisaugoti, kad ir mano vaikui taip nenutiktų?

Pasak V. Usonio, nėra daugiau siūlomų apsisaugojimo priemonių, nei skelbiamos viešai. Akušeriai, ginekologai puikiai žino, kaip turėtų gimdyti infekuotos gimdyvės. Apie vertikalųjį infekcijos plitimo kelią, kai nėščia moteris per placentą užkrečia vaisių, diskutuojama ir vieningos nuomonės nėra. Kalbant apie kitas infekcines ligas, pavyzdžiui, vėjaraupius ar tymus, apie kurias turima kur kas daugiau informacijos, žinoma, kad artėjant gimdymo terminui rizika užkrėsti vaisių susirgus gimdyvei mažėja.

Sirgau COVID-19, noriu grįžti prie sporto. Ar reikia širdies tyrimų?

J. Plisienė atkreipia dėmesį, kad tai labai aktualus klausimas, ypač profesionaliems sportininkams. Pirmiausia skiriasi taisyklės priklausomai nuo to, norite grįžti į mėgėjišką sportą ar profesionalų.

„Jeigu buvo lengva viruso forma, beveik besimptomė, 10 dienų nuo susirgimo sportuoti nerekomenduojama, po to galima sportuoti pasitarus su šeimos gydytoju, jeigu sporto metu neatsiranda kokių nors ritmo sutrikimų, silpnumo, blogos savijautos. Tada kokių nors specifinių širdies tyrimų nereikia. Jeigu ligos eiga buvo sunki, užsitęsė daugiau negu 14 dienų, tada prieš pradedant sportuoti reikėtų bent jau elektrokardiogramos, elektrokardioskopijos.

Na, o profesionaliems sportininkams galioja kiti kriterijai. Sporto gydytojas turi bendradarbiauti su kardiologu, yra netgi specialūs algoritmai ir schemos, kada profesionaliam sportininkui reikia leisti grįžti atgal į sportą. Tai priklauso nuo to, kokio sunkumo buvo COVID-19 forma“, – aiškina kardiologė.

Plačiau – gruodžio 14 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Gydytojai atsako į klausimus apie COVID-19: koks ryšys tarp širdies ir kraujagyslių ligų bei koronaviruso infekcijos?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt