Gyvenimas

2020.12.20 09:00

Maudynės šaltame vandenyje suteikia neginčijamos naudos organizmui, bet svarbios kelios taisyklės

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.12.20 09:00

Imuniteto stiprinimas neatsiejamas nuo grūdinimosi. Socialinėje erdvėje pastaruoju metu plinta įrašai apie maudynes vandens telkiniuose bet kokiu oru, tačiau netinkamai ir per greitai pradėję grūdintis galime sau ir pakenkti.

Įprastai vasarą prie Kupiškio marių – minios poilsiautojų. Dabar, kai oro temperatūra tėra –1, poilsiautojų tik du, bet jie bet kokiu oru, bet kokiomis sąlygomis brenda į šaltas Kupiškio marias.

Tai – kupiškėnai Sonata ir Aidas Navickai, kuriems maudynės šaltame vandenyje tapo kasdienybe. Daugybę metų moteris rytą pradėdavo kontrastiniu dušu, tačiau vieną dieną nusprendė, kad to nebepakanka, ir pasirinko maudymąsi Kupiškio mariose.

„Tas išlipimo jausmas taip patiko, kad atsitiko taip, jog net būdamas darbe lauki, kad galėtum nusimaudyti, išlipti ir pajausti tą jausmą. Labai atsigauni, iš tikrųjų labai gera. Kalbuosi su savo kūnu, tariuosi, visada klausau savo kūno, kaip jis jaučiasi, reaguoju. Kol kas viskas puikiai, jis man sako – eik“, – teigia pašnekovė.

Populiarėjančios maudynės šaltame vandenyje – tik pagal taisykles: ekspertas pataria pradėti nuo šalto dušo

Pirmoji tokioms maudynėms ryžosi Sonata. Vyras, kurį laiką stebėjęs žmonos drąsą ir vis didėjančią energiją, nusprendė prisijungti. „Aš tik krante stovėdavau ir nutariau pabandyti. Mačiau naudą, efektą. Pasidariau ne toks jautrus šalčiui, žvalesnis, aktyvesnis“, – pasakoja jis.

Šeima neslepia sulaukianti įvairių aplinkinių reakcijų: vieni pagrūmoja pirštu, kiti giria už drąsą ir žada pasekti jų pavyzdžiu.

„Tai vienas iš grūdinimosi būdų. Visada stiprinu imunitetą, stengiamės sveikai maitintis, nesame kažkokie supersveikuoliai, bet tiesiog tai patinka, yra gyvenimo būdas. Galvoju, kad reikėtų pasigrūdinti. Negalima – sugalvojau ir viskas. Reikėtų būti tam pasiruošusiems“, – įsitikinusi Sonata.

Kupiškėnei pritaria ir pasaulio ultratriatlono čempionas Vidmantas Urbonas. Anot jo, staiga sugalvojus bristi į ledinį vandenį galima labai pakenkti sveikatai. Geriausia pradėti nuo šalto dušo arba maudynėmis kasdien nuo vasaros pabaigos ir tai tęsti kitais metų laikais.

Pagrindinė klaida – įsitempimas. Kai žmogus labai įsitempęs, ima skęsti, o kai sutraukia visus raumenis būdamas šaltame vandenyje, priešinasi šaltam vandeniui. „Reikia ateiti labai ramiai, atsitūpti tame vandenyje, pabūti, išlipti“, – pataria V. Urbonas.

Dar viena klaida, kurią dažnai daro nusprendę grūdintis, anot sportininko, tai, kad į vandenį įlipa tik vieną kartą, o išlipę puola rengtis. Norint pasiekti rezultatą, būtina pakartoti procesą.

„Antrą kartą tas grūdinimasis pats svarbiausias, nes pirmą kartą organizmas nelabai supranta, kur jis atsidūrė. Įsijungia apsauginis refleksas, saugoma širdis, gyvybiškai svarbūs organai, o kai įlendi antrą kartą – tai tikrasis grūdinimasis, organizmas pradeda suprasti, kas darosi“, – aiškina ultratriatlonininkas.

Vidmantas yra perplaukęs giliausią pasaulyje Baikalo ežerą, kur didžiausia kliūtis buvo šaltas vanduo. Sportininkas neslepia, kad šiame žygyje jam labiausiai padėjo būtent teisingas grūdinimasis prieš tai.

„Baikale vandens temperatūra buvo 4 laipsniai, tokiame vandenyje teko išbūti beveik 18 valandų. Paskutinis plaukimas vyko Nepale, kur vandens temperatūra buvo 1,9 laipsnio, ten – 4 valandos vandenyje.

Taip, kad prie visko galima priprasti. Tai nėra privalomas dalykas, tai nereiškia, kad tai yra mada ir visi pradėsime lįsti į tą vandenį – jeigu tau yra malonu, gera, tai puiku“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Žmonėms, norintiems išbandyti maudynes lediniame vandenyje, tačiau abejojantiems dėl savo sveikatos būklės, būtina pasikonsultuoti su specialistais. Nors šis ekstremalus grūdinimasis ir suteikia neginčijamos naudos organizmui, išskirtiniais atvejais tokia pramoga gali būti nepatartina.

Plačiau – gruodžio 14 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Populiarėjančios maudynės šaltame vandenyje – tik pagal taisykles: ekspertas pataria pradėti nuo šalto dušo