Gyvenimas

2020.12.13 21:18

Lėtai augantys plaukai ir strijos byloja apie cinko – gyvybiškai svarbaus dalyko kovoje su COVID-19 – trūkumą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.13 21:18

COVID-19 fone nevalia pamiršti cinko – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas teigia, jog dėl šio elemento trūkumo užsikrėtus naujuoju koronavirusu gali prasidėti citokinų audra, kuri baigiasi sunkiu plaučių uždegimu. Cinko kūnas nekaupia, tad jo reikia gauti kasdien, tačiau atsargiai – jo ne taip sunku ir perdozuoti.

„Beveik metus išgyvendami pandemiją ir stebėdami itin sparčiai didėjančius naujų COVID-19 atvejų skaičius daugelis iš mūsų supranta ir vis dažniau susimąsto apie tai, kad kaukės ar dezinfekcinio skysčio nepakanka, nors tai labai svarbu. Labai svarbu palaikyti ir imunitetą, ruošti savo organizmą atremti bet kokius virusus, net ir koronavirusą“, – kalba A. Unikauskas.

Kalbant apie imuniteto stiprinimą ir pačius būtiniausius elementus nuolat pabrėžiama vitaminų C ir D svarba, tačiau nevalia pamiršti ir cinko – jis kovojant su COVID-19 gyvybiškai svarbus, pabrėžia profesorius.

Cinkas gali būti raktas į COVID-19 gydymą ir ypač prevenciją, ar dar svarbiau – norint išvengti citokinų audrų. Ši cinko savybė pastebėta, kai 2010 metais paaiškėjo, kad cinko ir cinko jonoforų kombinacija slopina SARS koronavirusą.

Strijos, aknė ar net padidėjęs kraujospūdis – apie cinko trūkumą perspėjantys ženklai

Anot jo, skaičiuojama, kad cinko trūksta kas trečiam. Kartais apie cinko trūkumą organizmas praneša keistais ženklais – įsidėmėkite, kokiais.

Apie cinko trūkumą perspėjantys ženklai

– Odos problemos, aknė

– Skonio ir kvapo dingimas (ne kaip COVID-19, bet cinko stokos pasekmė)

– Padidėjęs kraujo spaudimas

– Lėtas plaukų ir nagų augimas, žaizdų gijimas

– Klausos nusilpimas

– Baltos dėmės ant nagų

– Strijos

„Kai kurie tyrimai rodo, kad cinkas gali būti raktas į COVID-19 gydymą ir ypač prevenciją, ar dar svarbiau – norint išvengti citokinų audrų. Aš kalbu ne tik apie pastarųjų metų tyrimus – ši cinko savybė kovoti su kitais koronavirusais pastebėta, kai 2010 metais paaiškėjo, kad cinko ir cinko jonoforų kombinacija slopina SARS koronavirusą. Ši kombinacija sutrukdė virusui organizme daugintis vos per keletą minučių“, – teigia medikas.

Dar vienas neseniai atliktas tyrimas parodė, kad COVID-19 pacientai, kurių kraujyje cinko buvo mažiau nei 50 mikrogramų viename decilitre, turėjo daugiau nei dvigubai didesnę mirties riziką, palyginti su ligoniais, kurių organizmuose cinko buvo pakankamai. Galiausiai studijos taip pat parodė, kad COVID-19 pacientų, palyginti su sveikų žmonių, organizmuose dažniau trūko cinko.

Ką padaro cinkas?

Įsivaizduokite, kad prasidėjo uždegimas – susirgote COVID-19. Vyksta uždegiminė reakcija – imuninės sistemos kova su koronavirusu, kuris sukėlė ligą. Visą laiką vyksta kova, bet kažkuriuo metu imuninė sistema laimi – dažniausiai laimi.

Yra mechanizmas, kuris imuninei sistemai praneša, kad kovo baigta, reikia slopinti visų cheminių medžiagų, kurios imuninės sistemos išskiriamos siekiant susitvarkyti su koronavirusu, gamybą. Kai trūksta cinko, šita žinia neateina – imuninė sistema kuo toliau, tuo labiau pasiunta ir prasideda citokinų audra, kuri baigiasi sunkiu plaučių uždegimu.

Štai viena iš priežasčių, kodėl jums neturėtų pritrūkti cinko, o kad taip nenutiktų, gydytojas dietologas Edvardas Grišinas aiškina, kiek cinko per dieną reikia suvartoti.

Įmanoma cinko perdozuoti, bet tai dažniausiai įvyksta, kai žmonės vartoja maisto papildus ir nepažiūri, kad ir ten, ir ten gali būti cinko, suvalgo mėsos, žuvies, pieno produktų – jau cinko kiekis gali būti pernelyg didelis.

„Pagal bendras rekomendacijas, vyrai per dieną turėtų gauti apie 10–11 miligramų cinko, moterys – 8 miligramus. Įmanoma cinko perdozuoti, bet tai dažniausiai įvyksta, kai žmonės vartoja maisto papildus ir nepažiūri, kad ir ten, ir ten gali būti cinko, suvalgo mėsos, žuvies, pieno produktų – jau cinko kiekis gali būti pernelyg didelis, kas gali pasireikšti galvos, pilvo skausmais, dirglumu, pykinimu, vėmimu“, – pasakoja jis.

A. Unikauskas tikina – reikalingą cinko kiekį galite gauti kasdien maitindamiesi tinkamai. Vos truputis cinko jūsų kūnui padaro daug gera. Deja, organizmas cinko natūraliai nekaupia, tad štai, kas svarbu – visą laiką privalome jo gauti su maistu.

Cinko turintys produktai

– Mėsa ir paukštiena. Suvalgę porciją vištienos, kiaulienos arba jautienos gausite net pusę dienos normos.

– Pupelės ir kitos ankštinės daržovės. Jei esate vegetaras arba veganas, nesijaudinkite – cinko galite gauti iš pupelių ar avinžirnių, kurie tinka prie bet kokio patiekalo.

– Riešutai. Jie gausūs sveikųjų riebalų, taip pat ir cinko. Jei nemėgstate užkandžiauti vienais riešutais, įmeskite jų į salotas.

– Moliūgų sėklos.

– Midijos, austrės, kitos jūrų gėrybės. Suvalgę 6 vidutinio dydžio austres gausite net 500 proc. reikalingos dienos cinko dozės.

„Būtina visada sekti cinko kiekį savo organizme. Šiuo neramiu laikotarpiu cinkas gali būti gyvybiškai svarbus norint padidinti organizmo atsparumą, o net ir užsikrėtus koronavirusu – padėti organizmui lengviau jį įveikti“, – pažymi gydytojas.

Plačiau – gruodžio 1 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Strijos, aknė ar net padidėjęs kraujospūdis – apie cinko trūkumą perspėjantys ženklai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt