Gyvenimas

2020.12.09 18:42

Vaizdai tarsi pasakoje – Kalėdoms pasidabinęs Vilnius

LRT.lt2020.12.09 18:42

Šventiniu laikotarpiu Vilnius kasmet virsta miestu tarsi iš kalėdinės pasakos. Katedros aikštėje įžiebus vieną laukiamiausių šalies žaliaskarių, puoštis pradeda ir Vilniaus senamiesčio gatvelės, parduotuvių vitrinos, Bernardinų sodas. Kad šiemet sostinėje būtų dar jaukiau ir šventiškiau, puošti savo namų balkonus kviečiami ir vilniečiai.

Nors šiemet dėl pandemijos sostinėje, kaip ir kituose Lietuvos miestuose, atsisakyta šventinių renginių ir beveik visos pramogos persikėlė į internetinę erdvę, laukiant šių metų švenčių miestą papuošė daugiau nei įprasta dekoracijų – ir ne tik centrinėje miesto dalyje.

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė Katedros aikštėje suspindo paskutinį lapkričio šeštadienį. Nors paprastai minios smalsuolių suplūsdavo į Katedros aikštę savo akimis pamatyti kaip įžiebiama pagrindinė miesto elgė, dėl pandemijos buvo prašoma šventinį koncertą ir iškilmingą įžiebimo ceremoniją stebėti namuose, per savo televizorius ar internetu.

Savaite vėliau nei pagrindinė sostinės eglė įžiebta ir antroji žaliaskarė, papuošusi Vilniaus širdyje esančią Rotušės aikštę. Nors buvo skelbta, kad Rotušės aikštės žaliaskarė bus įžiebiama apie 17 val., tačiau šimtai lempučių ant eglės sužibo anksčiau. Kaip ir pagrindinė miesto eglė, Rotušės eglutė miestiečius džiugins per žiemos šventes, iki sausio 7 d.

Įspūdingos, iš tolo matomos kalėdinės dekoracijos nutūpė šalia prezidentūros.

Ištaigingai, tačiau kartu ir jaukiai papuoštos pačių vilniečių ir turistų pamėgtos Pilies ir Stiklių gatvės. Jas gaubia jūra švieselių, puikuojasi viena už kitą gražesnės parduotuvių ir restoranų vitrinos.

Kaip ir kasmet, Kalėdų dvasia sklando ir po Bernardinų sodą. Vasarą čia žydinčias ir kvepiančias gėles pakeitė šventinėmis lemputėmis nušvitęs fontanas, netoliese išdygo šviečiančios šachmatų figūros.

Kad mieste šiuo tamsiu ir nūriu metu būtų šviesiau ir šventiškiau, prie kalėdinės dvasios kūrimo mieste prisidėti siūloma ir vilniečiams. Jie kviečiami kalėdinėmis dekoracijomis puošti savo balkonus.

Tokia idėja kilo fotografui A. Vasiliauskui, pirmojo karantino metu išgarsėjusiam fotografijų ciklu „Karantino portretai“. Todėl Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ kartu su fotografu ir Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoja projektą „Įžiebk Kalėdas balkone“.

Projekto startą miesto meras Remigijus Šimašius paskelbė prie menininkės J. Vaitkutės instaliacijos, sukurtos senamiesčio balkone, pro kurio kraštus veržiasi namuose „užsisėdėjusi“ žaliaskarė.

„Net ir karantino metu šventinės emocijos ir Kalėdos nėra atšauktos – jos tiesiog kitokios. Galime susikurti šventę net šioje situacijoje, laikydamiesi saugumo taisyklių, bet nevaržydami kūrybiškumo. Taip pat norime skatinti bendrumo jausmą, įtraukti vilniečius į Kalėdų dekoracijų kūrimą viešose erdvėse, bet saugiu būdu, arčiau namų.

Tikime, kad sostinės gyventojai prisijungs prie šios akcijos, nestokos originalumo, o balkonų puošimas taps smagiu šeimos užsiėmimu ir advento laikotarpiu įkvėps šventinės nuotaikos“, – projekto organizatorių pranešime žiniasklaidai cituojamas Vilniaus miesto meras R. Šimašius.

Vilniečiai kviečiami originaliai dekoruoti savo balkonus ir jų nuotraukomis pasidalyti su projekto organizatoriais. Dalyvių registraciją ir kitą reikalingą informaciją galima rasti projekto svetainėje. Joje taip pat bus publikuojami įamžinti vilniečių balkonai, menininkų darbai ir patarimai, kaip puošti savo erdves, o patį įdomiausią balkoną rinks visi norintieji balsuodami portale LRT.lt.

Viešo internetinio balsavimo metu skaitytojai nuspręs, kuris balkonas gruodžio 29 d. bus pripažintas kaip įdomiausias, gražiausias ir šventiškiausias visame Vilniuje. Konkurso nugalėtojui atiteks nakvynė dviem asmenims viešbutyje „Pacai“ su pusryčiais didžiajame balkone.

Pasivaikščiojimas po šventėms pasidabinusį Vilnių – nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt