Gyvenimas

2020.12.08 21:55

4 žingsniai, kaip atstatyti žarnyno veiklą be valymo

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.08 21:55

Žarnyno valymas tėra laikina gydymo priemonė – nuolat valant žarnyną išvalomi ne tik toksinai, bet ir gerosios bakterijos, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Anot jo, pirmiausia reikia susitvarkyti savo mitybą ir žarnyno valymo galbūt visai neprireiks.

„Nors žmonės žino, kad per dažnai valyti žarnyną klizmomis nėra gerai, vis tiek tai daro. Vieni tiki, kad tai padės padailinti kūno formas, kiti, kad iš žarnyno pašalins nesuvirškinto maisto likučius arba tai, kas susiformavo iš maisto ir ten liko, neva įvairius toksinus, treti tiki, kad tai stebuklingas būdas įvairiausioms ligoms gydyti, o tokių paslaugų teikėjai iš to pasipildo kapitalą“, – kalba medikas.

Išties būna situacijų, kai žarnyno valymas gali būti reikalingas, tačiau taip būna retai – dažnas žarnyno valymas gali būti itin žalingas.

Pirmą kartą žarnyno valymą laidos viešnia, rašytoja Eva Tombak pasidarė apie 2000-uosius metus. Nuo vaikystės problemų su tuštinimusi turėjusi moteris sako, kad ją ypač paveikė tėčio liga – tiesiosios žarnos vėžys, nuo kurio jis ir mirė.

Dažnas žarnyno valymas – ne panacėja: pakenkti gali tiek pat, kiek būti naudingas

„Mane apėmė paniška baimė, kad manęs laukia lygiai tas pats, ir aš tai siejau su tuštinimusi. Pradėjau nuolatos vartoti visokias priemones. Tai buvo visokie vaistai, o vėliau išgirdau apie nuostabų būdą, kuris padeda ir mesti svorį – žarnyno valymą didžiule klizma. Aišku, man buvo įdomu, kaip visa tai atrodys, ir aš atlikau 15 valymų“, – pamena ji.

Pagrindinis būdas – ne pradėti valyti žarnyną, o susitvarkyti savo mitybą. Mityba dažnu atveju ir padeda išspręsti daugelį sveikatos problemų, netgi, ko gero, visas.

Tačiau ir nuolatinis žarnyno valymas problemos neišsprendė – problema, su kuria E. Tombak gyveno 40 metų, išsisprendė tik tada, kai moteris atsisakė ir valymų, ir vaistų, leido organizmui susitvarkyti pačiam – ir jis susitvarkė.

Žarnyną valyti klizmomis galima keliais būdais: egzistuoja hidroterapija, kai vanduo įleidžiamas į tiesiąją žarną, suteka dar giliau ir po to viskas išplaunama, tarsi žarnyne palaikant vandens cirkuliaciją; taip pat egzistuoja vidurius laisvinančios žolelės, žarnynas dar gali būti valomas su klizma.

Valydami žarnyną per dažnai pašalinate elektrolitus ir gerąsias bakterijas

Žarnyno valymas bet kuriuo atveju yra laikina gydymo priemonė, o nuolat valant žarnyną išvalomi ne tik toksinai ir blogosios bakterijos, bet ir visi reikalingi mineralai bei gerosios bakterijos.

„Evoliuciškai gamta nėra numačiusi tokio mechanizmo, kad reikėtų iš apačios plauti žarnyną. Viskas turi vykti natūraliai. Mes išplauname ne tik gerąsias bakterijas – išplauname mineralus, vitaminus. Gerosios bakterijos mums pagamina vitaminų, hormonų, neleidžia įsigalėti blogosioms bakterijoms, be to, siunčia daugybę įvairių signalų į smegenis, imuninei sistemai – viskas susiję, o mes staiga sumąstome, kad reikia viską sunaikinti“, – pasakoja A. Unikauskas.

Jeigu jums jau trūksta elektrolitų, žarnyno valymas gali sukelti galvos svaigimą, net pakenkti širdžiai. Daugelis žmonių, kurie dažnai valo žarnyną, po to ne džiaugiasi pagerėjusia sveikata, o priešingai – skundžiasi vidurių užkietėjimu. Anot profesoriaus, žarnyną galima valyti tik tada, kai tai yra būtina pagalba.

„Jeigu yra tas tikrasis vidurių užkietėjimas, kurio paskutinė stadija yra, kai tenka išmatų mases išsikrapštyti rankomis, nes kitaip niekas neišeina, arba, pavyzdžiui, išsivysto žarnyno nepraeinamumas (sunkiais atvejais gali būti ir taip), kitos išeities nėra – reikia išplauti žarnyną, bet tai nėra mėnesį laiko trunkantis procesas. Tai yra tuo metu suteikiama pagalba.

Pagrindinis būdas – ne pradėti valyti žarnyną, o susitvarkyti savo mitybą. Mityba dažnu atveju ir padeda išspręsti daugelį sveikatos problemų, netgi, ko gero, visas. Vidurių užkietėjimo atveju įdomu tai, kad vienas iš būdų jo atsikratyti – kuriam laikui visiškai išimti iš mitybos skaidulas. Labai dažnai tiesiog valgant vien baltyminį maistą, mėsą, žuvį be daržovių, be skaidulų, vidurių užkietėjimas praeina. Paskui pamažu vėl galima įtraukti daržoves į mitybą“, – kalba A. Unikauskas.

Jei vis dėlto norite išsivalyti žarnyną, remkitės šiais daktaro patarimais – žarnyno sistemą atstatysite vien pakoregavę mitybą.

Yra žmonių, kurie vartoja per daug skaidulų turinčių produktų – tai gali pažeisti storąją žarną. Visada reikalingas saikas.

Kaip išsivalyti žarnyną per mitybą?

1. Laikykitės ketogeninės mitybos principų

Visų pirma, būtų gerai atsisakyti angliavandenių ir maitintis pagal ketogeninės mitybos principus: iš riebalų organizmo pagamintos ketoninės medžiagos slopina uždegimus, tuo tarpu angliavandeniai priešingai – uždegimus skatina.

„Kai sumažinamas jų vartojimas, uždegimų mažėja, savijauta gerėja“, – tikina laidos vedėjas.

2. Valgykite rečiau

„Mūsų organizmas nėra sukurtas dažnai valgyti. Valgydami dažnai jūs neleidžiate savo žarnynui išsivalyti“, – pažymi A. Unikauskas.

3. Vartokite skaidulų turinčius produktus

Daržovėse esančios maistinės medžiagos kovoja su vėžinėmis ląstelėmis ir slopina uždegimus, be to, valgydami daržoves gausite ir antioksidantų.

„Skaidulos maitina mūsų gerąsias bakterijas, padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tačiau yra žmonių, kurie vartoja per daug skaidulų turinčių produktų – tai vėlgi gali pažeisti storąją žarną. Visada reikalingas saikas. Tokiu atveju reikėtų valgyti mėsos produktus, kad uždegimas sumažėtų“, – situaciją apibūdina medikas.

4. Valgykite raugintas daržoves

Įtraukite jų į savo racioną: gausite skaidulų, probiotikų, o tai naudinga jūsų virškinimo sistemai.

„Viską reikia daryti protingai – tuomet nereikės kentėti įvairių, kartais – ir skaudžių pasekmių. Iš pradžių siūlau susitvarkyti savo mitybą ir žarnyno valymo galbūt visai neprireiks“, – svarsto daktaras.

Plačiau – gruodžio 2 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Dažnas žarnyno valymas – ne panacėja: pakenkti gali tiek pat, kiek būti naudingas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt