Gyvenimas

2020.12.07 21:50

Jei pastebite lėtai gyjančias žaizdas, metas išjudinti makrofagus, o tai padarys 3 elementai

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.07 21:50

Makrofagai – gerosios imuninės sistemos ląstelės, kurios naikina visą blogį jūsų organizme. Jei jie neaktyvūs, pasak LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo prof. Alvydo Unikausko, galite pastebėti lėtai ar visai negyjančias žaizdas, be makrofagų organizmas sunkiau tvarkosi ir su bet kokiu lėtiniu uždegimu.

„Pandemijos akivaizdoje ir nebūtinai vien dėl pandemijos – juk dabar peršalimo ir virusų sezonas – būtina daug kalbėti apie imuninę sistemą ir jos palaikymą. Mes paprastai sakome, kad imunitetas kovoja su ligomis, žudo vėžines ląsteles, bet ar žinote, ką dar gali mūsų imunitetas?“ – kalba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas.

Dvi imuninės sistemos funkcijos turbūt visiems puikiai žinomos. Pirmiausia žmogaus imuninė sistema geba kovoti su ligos sukėlėjais, antra – naikinti vėžines ląsteles, tačiau be to, kad kovoja su infekcijomis ir kitais priešais, imunitetas atlieka ir trečią funkciją – padeda greičiau užgydyti žaizdas.

Imuniteto funkcijos

– Kovoja su ligos sukėlėjais

– Naikina vėžines ląsteles

– Padeda greičiau užgydyti žaizdas

Šaltuoju sezonu būtina pasirūpinti imunine sistema: efektyvų veikimą užtikrins trys elementai

Yra tokios didelės ląstelės, kurios vadinamos makrofagais. Žodžio dalis „fagas“ kilusi nuo žodžio „valgyti“, tad makrofagai – ląstelės, gebančios daug praryti.

„Šios ląstelės labai mėgsta valgyti. Tai imuninės sistemos ląstelės, praryjančios į organizmą patekusius svetimkūnius, negyvas, pažeistas ląsteles, mikrobus. Makrofagai yra kaip sargybiniai, kurie laukia, kol kas nors įsibraus į organizmą, ir sunaikina įsibrovėlį“, – pasakoja profesorius.

Anot A. Unikausko, makrofagai ypač naudingi kovojant su lėtiniais uždegimais, nes yra atsakingi ir už ląstelių regeneraciją. Makrofagai suvalgo pažeistus audinius, tad jei pastebėjote, kad, pavyzdžiui, jūsų žaizdos gyja lėtai ir sunkiai, būtina aktyvinti makrofagus.

Cinkas itin aktyviai stimuliuoja makrofagus, o tai reiškia, kad žaizdos gyja greičiau ir imuninė sistema yra tvirtesnė.

Stimuliuoti gerąsias imuninės sistemos ląsteles, kurios naikina visą blogį jūsų organizme, gali padėti trys būtini elementai.

Makrofagus stimuliuoja:

1. Cinkas

Cinko trūkumą organizme pirmiausia išduoda negyjančios ar lėtai gyjančios žaizdos, taip pat mąstymo funkcijos nusilpimas, padidėjęs nervų sistemos jautrumas, slenkantys plaukai, skonio jutimo susilpnėjimas ir, žinoma, apskritai imuninės sistemos nusilpimas.

„Cinkas itin aktyviai stimuliuoja makrofagus, o tai reiškia, kad žaizdos gyja greičiau ir imuninė sistema yra tvirtesnė. Be to, cinkas neleidžia imuninei sistemai nutrūkti nuo grandinės kaip pasiutusiam šuniui, kai ji galiausiai pradeda naikinti savo organizmą“, – aiškina laidos vedėjas.

2. Vitaminas D

Vitaminas D imuninei sistemai būtinas, kad išvengtumėte perdėtos imuniteto reakcijos. Jeigu jums yra koks nors lėtinis uždegimas, nesvarbu, kokios srities, turėtumėte papildomai vartoti vitaminą D, kad stimuliuotumėte makrofagus.

Kaip teigia daktaras, daugelis imuninių ląstelių gali aktyviai atpažinti vitaminą D, todėl manoma, kad jis vaidina svarbų vaidmenį tiek įgimtoje, tiek įgytoje imuninės sistemos reakcijose.

3. Vitaminas E

„Vitaminą E sudaro dvi dalys – tai tokotrienoliai ir tokoferoliai. Vitamine E esantys tokotrienoliai lėtina audinių randėjimą, t. y. neleidžia jiems aktyviai randėti, ir vėlgi aktyvina makrofagus, o jau šie taip pat sulėtina audinių randėjimą. Tokių audinių gali būti jūsų plaučiuose, kepenyse, kraujagyslėse, žarnyne – bet kur“, – tikina jis.

Dar vienas svarbus veiksnys – protarpinis badavimas

Reikia nepamiršti ir dar vieno labai svarbaus veiksnio – protarpinio badavimo, nes, kaip sako A. Unikauskas, negalima trukdyti organizmui sveikti.

„Kiekvieną kartą, kai mes valgome be saiko arba valgome dažnai, neleidžiame organizmui sveikti. Jis sveiksta tik tada, kai nevalgoma. Tyrimais įrodyta, kad badavimo laikotarpiu žmonių organizme vyksta mažiau uždegiminių procesų, o tai ilgainiui padeda kovoti su ligomis“, – komentuoja profesorius.

Žinoma, imunitetui svarbūs ir iš pirmo žvilgsnio itin paprasti veiksniai. Jei nerūkysite, vengsite streso, reguliariai miegosite ir užtikrinsite visavertę mitybą, valgysite tikrą maistą, imuninė sistema visas tris savo funkcijas atliks kokybiškai: palengvins ir žaizdų gijimą, ir naikins vėžines ląsteles, ir pašalins įvairius patogenus.

Plačiau – lapkričio 26 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Šaltuoju sezonu būtina pasirūpinti imunine sistema: efektyvų veikimą užtikrins trys elementai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt