Gyvenimas

2020.12.04 20:44

Įžiebta Kėdainių eglė – sugrįžtančios saulės belaukiant

rinkosaikste.lt2020.12.04 20:44

Kalėdos jau ateina ir į Kėdainius – penktadienio vakarą Didžiosios Rinkos aikštėje įžiebta baltiškais ženklais pasipuošusi žaliaskarė. Dėl pandemijos eglės įžiebimo šventė nebuvo surengta – įžiebimo momentą galima stebėti tik internetu, vaizdo įrašuose.

Penktadienį Kėdainiuose viešėjo ir Kalėdų Senelis. Tik jis keliavo ne su elnių tempiamomis rogėmis, kaip įprasta, o elektromobiliu.

Eglė papuošta pagoniškai

„Saulė sugrįžta“ – šią puošybos tematiką, kuria dabar ir padabinta eglutė, pasiūlė Kėdainių kultūros centro režisierė Asta Bartkuvienė.

Žiemos saulėgrįža reiškia Saulės atgimimą ir naujo gyvenimo pradžią, todėl pagrindiniai eglės puošybos elementai – saulė ir mėnulis. Saulė – žemiau, nes saulėgrįžos metą diena yra trumpiausia metuose. Šiuo gamtos virsmo laiku karaliauja naktis, todėl ant eglutės mėnulis aukščiau.

Aplink saulę ir mėnulį išdėstytos 4 tipų dekoracijos simbolizuojančios gamtą ir jos magiškas galias, į kurias tikėjo senovės lietuviai. Tai saulės ženklas, varnakis, žirgeliai ir vandenys. Saulės ženklas (svastika) yra vienas iš dažniausiai lietuvių liaudies mene besikartojančių motyvų. Baltai svastiką siejo su Dievu, Saule ir Perkūnu.

Varnakis – ženklas, simbolizuojantis vaisingumą, Žemę. Žirgeliai (Jumis) tai gerovės, laimės, derlingumo ir vaisingumo simbolis. Vandenų ženklas simbolizuoja gyvybę, atgimimą ir dvasios tyrumą.

Papuoštas visas miestas

Kalėdinėmis švieselėmis bei dekoracijomis sužibo visas miestas. Nemažai jų sukūrė ir pagamino Kėdainių kultūros centro darbuotojai.

Jie pasirūpino, kad Kėdainių miesto parko lankytojai bet kokiu oru rastų gabalėlį žiemos, nes ten „apsigyveno“ „Sniego karalienė“. Prie Kėdainių kultūros centro džiugina ir žaismingos „Nykštukų slėpynės“.

Vilainių parkas puošiasi menine instaliacija „Švenčių belaukiant“, kurią kūrė Vilainių skyrius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt