Gyvenimas

2020.12.06 21:06

Krūvio nebepakėlęs gydytojas paliko COVID-19 mūšio lauką: sunkiausia matyti žmones, kuriems nebegali padėti

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.12.06 21:06

Per 24 valandas įvyksta tiek visko daug, kad neparsinešti namo darbinių reikalų jau nebegali, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja gydytojas Artūras Kiškis. „Aš labai pavargau – man tikrai ne gėda tai pripažinti“, – atvirai kalba anesteziologas. Dėl nebepakeliamo tiek fizinio, tiek emocinio krūvio jis nusprendė palikti COVID-19 mūšio lauką.

COVID-19 liga nustatyta naujagimiui. Jauniausia koronaviruso auka – šiek tiek vyresnis nei 30-ties. Dar vienas naujų koronaviruso atvejų rekordas. Labai gaila, bet tai dar ne pikas – bauginančios antraštės veja viena kitą ir, kad ir kokie ramūs sau atrodome, kad ir kaip mėginame save įtikinti, kad padėtį kontroliuojame, nerimas didelis. Jei neramu jums, įsivaizduokite, kaip neramu medikams, pažymi profesorė Jurgita Plisienė.

„Kartais su patiriamu stresu ir įtampa susitvarkyti, atrodo, neįmanoma, o ką kalbėti apie gydytojus, kurie dirba priešakinėse linijose, skubios pagalbos skyriuose, reanimacijose – kurie iš tiesų yra priekyje ir sutinka sunkius ligonius, juos gydo, prižiūri“, – kalba laidos vedėja.

Santaros klinikų anesteziologas, reanimatologas A. Kiškis šiuo metu klinikose greičiausiai jau nebedirba. Gydytojas beveik kasdien dirbo su tais COVID-19 pacientais, kurių padėtis sunkiausia. Jis teigia, kad situacija ligoninėse itin bloga, ramiai miegoti jau kurį laiką nebegali, fizinis ir emocinis krūvis – nebepakeliamas.

„Manau, kad situacija yra tarp katastrofos ir tragedijos, kalbant tiek apie sergamumą, pacientų skaičių, tiek apie personalą. Kalbu ne vien apie gydytojus, taip pat ir slaugytojus, padėjėjus – viso personalo tiek psichologinę, tiek fizinę savijautą“, – mintimis dalijasi jis.

Sunkiausia matyti žmones, kuriems nebegali padėti. Jeigu taip būdavo anksčiau, visuomet susirinkdavo komanda, diskutuodavo, imdavaisi priemonių. Dabar būna taip, kad priemonės neefektyvios – gali stovėti ir žiūrėti.

Yra reglamentuota, kiek gydytojas gali prižiūrėti ligonių vienu metu, tačiau A. Kiškis tikina, jog dabartinėje nenormalioje situacijoje ir elgiasi visi ne visai normaliai – dabar prižiūrėti 6–8 pacientus nėra daug, o mirtys lydi kiekvieną dieną.

Dėl susiklosčiusios situacijos namuose vyras, net ir turėdamas laido pailsėti, pamiegoti, to padaryti negali.

Mūšį klinikose su COVID-19 paliekantis gydytojas: man ne gėda pasakyti – aš labai pavargau

„Anksčiau po 24 valandų darbo, standartinės reanimatologo paros, grįždavai ir galėdavai pamiegoti – šeima kažkur kitur: dirba, darželiuose, mokyklose. Galėdavai pailsėti, prigulti ir panašiai – dabar taip neišeina. Sakoma, kad darbo neštis į namus nereikėtų, tai jeigu anksčiau tą pavykdavo įgyvendinti, dabar per 24 valandas įvyksta tiek visko daug, ypač psichologiškai, kad neparsinešti namo jau nebegali. Man asmeniškai jau nebeišeina.

Sunkiausia matyti žmones, kuriems nebegali padėti. Jeigu taip būdavo anksčiau, visuomet susirinkdavo komanda, diskutuodavo: darome tą, galbūt kažką kitką – ir tu imdavaisi tam tikrų priemonių. Dabar kartais būna taip, kad priemonės, kurios yra visur priimtos, tiesiog neefektyvios – tu gali stovėti ir žiūrėti“, – kalba pašnekovas.

Būdamas reanimatologas vyras, atrodo, turėtų būti prie to pripratęs – matymo, kad ne visada gali padėti, galų gale, kad žmonės mirtingi. A. Kiškis teigia, kad dabar situacija šiek tiek pasikeitusi, tad ir požiūris į šiuos dalykus šiek tiek kitoks.

„Galbūt galiu pasirodyti labai žiaurus žmogus, ciniškas, bet man asmeniškai mirtis nėra baisus dalykas, tai man nėra tragedija, aišku, kalbant ne apie artimus žmones – aš suprantu, kad visi žmonės miršta, anksčiau ar vėliau visi mirsime.

Anksčiau dažniausiai matydavau vyresnio amžiaus arba turinčius krūvą gretutinių ligų atvejus. Dabar matome šiek tiek kitokią situaciją: intensyvios terapijos skyriuje tikrai neguli visi 80-mečiai, 90-mečiai – yra ir 30-mečių, ir jaunesnių, automatiškai tų pacientų labiau gaila“, – sako jis.

Aš traukiuosi iš mūšio lauko dėl to, kad, visų pirma, turiu sveikatos problemų, kurios žymiai paryškėjo šito pusmečio metu, o svarbiausias dalykas yra tai, kad aš pavargau.

Gydytojas jau anksčiau buvo nusprendęs dėti pareiškimą dėl išėjimo iš darbo ant stalo, tačiau buvo per sunku palikti vienus kolegas, tad liko. Tačiau dabar sprendimas priimtas galutinai.

„Aš traukiuosi iš mūšio lauko dėl to, kad, visų pirma, turiu sveikatos problemų, kurios žymiai paryškėjo šito viso pusmečio metu, o svarbiausias dalykas yra tai, kad aš pavargau. Aš labai pavargau – man tikrai ne gėda tai sakyti, pripažinti. Gal kažkas gali pagalvoti, kad aš esu labai silpnas ar dar kažkoks, bet aš labai pavargau tiek emociškai, tiek fiziškai“, – pažymi A. Kiškis.

Anesteziologas tikina, kad atostogos šiuo atveju jau nepadės – visi puikiai žinome, kokios jos dabar būtų: namuose su vienintele pramoga – išeiti nusipirkti maisto. Gydytojas nežada visai palikti medicinos – tik pakeisti kryptį, kurioje, jo manymu, būtų šiek tiek lengviau.

Neseniai Lietuvoje atliktas darbuotojų tyrimas parodė tiksinčią bombą – ne tik medikai, daugybė žmonių jaučiasi siaubingai perdegę, taip, kad bet kada galėtų mesti darbą, atkreipia dėmesį J. Plisienė. „Rūpinkitės savimi ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Raminkite save, stenkitės atsipalaiduoti, medituokite ir tikėkite, kad viskas bus gerai“, – pataria ji.

Plačiau – gruodžio 3 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Mūšį klinikose su COVID-19 paliekantis gydytojas: man ne gėda pasakyti – aš labai pavargau