Gyvenimas

2020.12.03 14:31

Iniciatyva „Draugystė veža. Stipresni už virusą“ kviečia griauti stereotipus, draugauti ir priimti iššūkius

Indrė Radžiukynienė, „Draugystė veža“ atstovė2020.12.03 14:31

Savotišku nacionalinės „Eurovizijos“ atrankų palydovu tapęs projektas „Draugystė veža“ sugrįžta, tačiau, atsižvelgdamas į siaučiančią koronaviruso pandemiją bei prisitaikydamas prie esamų sąlygų, keičia formą ir ieško naujų, įtaigių, patrauklių būdų atskirties tarp žmonių su negalia ir be jos mažinimui bei tikros draugystės užkrato platinimui, stipresniam už visus virusus.

Iniciatyvos organizatoriai (VšĮ „Turizmo plėtros institutas“ ir Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos) kviečia dalyvauti projekte bet kokią negalią – matomą ar nematomą, judėjimo, intelekto ar psichosocialinę, regos ar klausos ir kt. turinčius žmones. Jie galės mesti iššūkį pasirinktam garsiam Lietuvos žmogui, pateikdami užduotį, kurią įvykdyti nebus labai paprasta!

„Karūnuotasis virusas koreguoja ir keičia viso pasaulio žmonių gyvenimą. Iniciatyvą „Draugystė veža“ galima drąsiai vadinti ne tik draugystės, bet ir kelionių projektu. Mes suprantame, kad keliauti dabar negalime, bet juk draugauti mums niekas neuždraudė! O gal ši situacija yra palanki atsinaujinimui? Neseniai vykusio turo per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ metu įsitikinome, jog geriausias pažinimo būdas – naujos patirtys, pabandymai pabūti kitokiu nei esi ir išėjimas iš komforto zonos.

Įvairiose interneto svetainėse ir socialiniuose tinkluose dabar galima rasti daugybę pasiūlymų ir būdų, kaip išgyventi „užsidarymo namuose“ laikotarpį. Žmonės su negalia, deja, bet vis dar, tam tikroje izoliacijoje gyvena nuolatos ir puikiai tvarkosi su kasdieniais iššūkiais. Įdomiausia yra tai, kad didžioji dauguma jų turimą ar įgytą negalią priima kaip galią.

Todėl tokių žmonių patirtis ir pasidalijimai apie tai, ką jie išgyvena kiekvieną dieną, kaip įveikia iškilusius sunkumus, moka ir nori draugauti yra neįkainojama pagalba į laikinus virusų spąstus pakliuvusiems visiems Lietuvos žmonėms bei dar vienas būdas pasijausti kokios nors negalios „kailyje“. Štai taip gimė šių metų akcijos „Draugystė veža. Stipresni už virusą“ idėja,“ – sako projekto sumanytoja ir puoselėtoja Žydrė Gedrimaitė.

Pavasarį, pirmojo karantino metu, negalią turintys žmonės turėjo unikalią galimybę tapti nuotolinės radijo laidos „Draugystė veža“ vedėjais ir pasikviesti pokalbiui pasirinktą pašnekovą. Šiai meninei provokacijai mielai pasidavė ir svajones pildė – Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, žurnalistai: Beata Nicholson, Andrius Tapinas, Orijus Gasanovas, atlikėjai: Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Donatas Montvydas, LRT prodiuseris Audrius Giržadas, prof. Arūnas Germanavičius. Ši geroji patirtis paskatino organizatorius sukurti kiek sudėtingesnę, televizinę „Draugystė veža. Stipresni už virusą“ versiją.

Projekto herojais ir vėl kviečiami tapti negalią turintys žmonės, kurie per savo asmeninę patirtį galės pasidalyti, kaip jie susidoroja su kasdieniais iššūkiais, dažnai kylančiais dėl infrastruktūros nepritaikymo ar netinkamo visuomenės požiūrio.

Nuo gruodžio 7 d., pirmadienio, pildydami dalyvio anketas interneto puslapyje www.lrt.lt jie turės išsirinkti porininką – žinomą žmogų, su kuriuo svajoja pabendrauti ir apsikeisti gyvenimo patirtimi bei mesti jam savo sugalvotą iššūkį – padaryti kokį nors veiksmą, įprastą neįgaliajam, pamėginti trumpam apsikeisti rolėmis.

Taigi antrasis dalyvis bus garsus žmogus: atlikėjas, aktorius, sportininkas, verslininkas ir kt. Jis galės papasakoti, kaip jam sekasi įveikti sunkumus ar nežinomas, nepatogias situacijas, o priėmęs iššūkį mėgins įveikti jam pateiktą užduotį. Svarbiausiu akcentu taps žmogaus be negalios patirtis ir nauji atradimai šiame projekte.

Filmuoti pasakojimai apie organizatorių atrinktas 15 porų bus pristatomi tinklapyje www.lrt.lt ir LRT laidose „Labas rytas, Lietuva“.

Pora nugalėtoja bus atrenkama balsuojant portale www.lrt.lt ir paskelbta finalinėje nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos laidoje, tiesioginio eterio metu. Galutinį balsavimo balą sudarys 50 proc. svetainės lankytojų balsų ir 50 proc. komisijos (organizatorių, partnerių ir rėmėjų atstovų ) balsų. Jei keletas pretendentų surinks vienodą balų skaičių, pirmumo teisė atiteks daugiau komisijos balų surinkusiai porai.

Porai nugalėtojai, kaip ir kasmet, yra numatytas prizas – kelionė poros neįgaliajam asmeniui su savo pasirinktu draugu į „Euroviziją“ Roterdame, Nyderlanduose, ir galimybė gyvai stebėti Lietuvos ir kitų šalių atstovų pasirodymus. Jei tuo metu dėl pandemijos kelionės nebus galima įgyvendinti, laimėtojui kaip ir dar trims poroms, 2020 m. gegužę dėl koronaviruso protrūkio neišvykusioms į kelionę, bus pasiūlytas alternatyvus prizas.

„Mes jau ne kartą įsitikinome, kad svajonės pildosi. Visi žinome, kad reikia mokytis gyventi naujoje situacijoje, sprendimus priiminėti tada, kai jau jų reikės, o ne iš anksto ruoštis liūdniems scenarijams. Mes visi esam „vieno kraujo“ ir jaučiamės panašiai, nepriklausomai nuo to, turime negalią ar ne.

Organizuojam tokias akcijas tik todėl, kad pamažu būtų baigta skirstyti žmones į „tokius“ ir „kitokius“. Visi turi teisę gyventi taip, kaip nori. O daugiausiai išmokstame dalydamiesi ir kartu patirdami kažką naujo. Todėl paskubėkite pildyti anketą, drąsiai dalyvaukite projekte, nes filmavimai prasidės jau kitą savaitę ir truks tik gruodžio mėnesį“, – viltingai nusišypso Žydrė.

Daugiau informacijos apie projektą ieškokite „Draugystė veža“ „facebook“ paskyroje.