Gyvenimas

2020.12.03 10:51

5 augalai imunitetui stiprinti ir ką būtina apie juos žinoti: ilgai vartojama ežiuolė ima veikti priešingai

LRT.lt2020.12.03 10:51

Prastėjant orams ir siaučiant įvairioms ligoms, vis daugiau žmonių imasi stiprinti imuninę sistemą. Be sveiko gyvenimo būdo ir vitaminų, šiam tikslui galima pasitelkti ir vaistažoles bei kitus augalus.

Kokius augalus rinktis, norint išvengti negalavimų, „Camelia“ vaistinės pranešime žiniasklaidai pasakoja vaistininkė Evelina Zykienė.

Augalai, tinkamiausi imunitetui stiprinti

Pasak vaistininkės, vaistažolių ar kitų augalų vartojimas gali būti tikrai nebrangi ir veiksminga alternatyva siekiant sustiprinti imuninę sistemą. Svarbiausia – pasirinkti tokius augalus, kurie turi daug vitaminų.

„Pati populiariausia žolelė imunitetui stiprinti – ežiuolė. Ji didina atsparumą užkrečiamoms ligoms, ypač gripui, padeda pasveikti sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad ežiuolę galima vartoti tik 4–6 savaites. Jei vaistažolė vartojama ilgiau, ji organizmą pradeda veikti atvirkščiai – t. y. silpnina imunitetą“, – pasakoja E. Zykienė.

Taip pat vienas iš populiaresnių augalų imunitetui stiprinti – imbieras. Jis pasižymi antibakterinėmis savybėmis, padeda peršalus, nes skatina prakaitavimą, paspartina kraujo cirkuliaciją. Visgi, nepatariama imbiero vartoti, jei yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas, nes gali pridaryti dar didesnės žalos.

„Taip pat imunitetui stiprinti puikiai tinka erškėtis, jį naudoti reikėtų nusilpus organizmui po sunkių ligų bei esant vitaminų trūkumui. Panašų poveikį turi ir šaltalankių uogos, jos turi daug antioksidantų, vitamino C, saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, gerina geležies pasisavinimą“, – paaiškina vaistininkė.

Specialistė priduria, kad į labiausiai tinkamų stiprinti imunitetą augalų penketuką turėtų patekti ir juodasis šeivamedis. Jį puikiai galima vartoti užklupus ligai, nes jis skatina prakaitavimą bei mažina karščiavimą.

Vaistažoles vartoti reikia atsakingai

E. Zykienė atkreipia dėmesį, kad vartoti reikėtų tik šviežiai pagamintus antpilus – iš vakaro pagamintų arbatų pataria vengti. Taip pat svarbu ir taisyklinga vaistažolių arbatos gamyba, ją ruošiant ant vaistažolių negalima pilti ką tik užvirusio vandens, bent minutę reikėtų palaukti.

„Vaistažoles naudokite ir gaminkite taip, kaip nurodyta ant pakelio. Dažniausiai vaistažoles reikia užpilti karštu vandeniu ir palaikyti 5–10 minučių, bet gali būti ir ilgiau. Tai priklauso nuo to, kokia vaistažolė ir per kiek laiko ji išskiria savo naudingas medžiagas“, – teigia vaistininkė.

Ji priduria, kad į vaistažolių vartojimą reikėtų žiūrėti atsakingai, ypač, jei esate alergiški arba laukiatės. „Nėštumo metu reikia labai atsargiai vartoti žoleles. Daugelis žmonių klaidingai galvoja, kad vaistažolės negali būti pavojingos, tačiau nėštumo metu yra tik kelios, kurias galima vartoti. Todėl tokiu atveju būtina pasitarti su gydytoju, – atkreipia dėmesį E. Zykienė. – Reikėtų išskirti ir tuos žmones, kurie alergiški astrinių šeimos augalų žiedadulkėms. Ežiuolė, ramunėlė, šalpusnis ir kitos šiai šeimai priklausančios vaistažolės jiems gali sukelti alergiją.“

Ką rinktis: tinktūras ar arbatas?

Pasak vaistininkės, pagal kamuojančius negalavimus reikėtų pasirinkti ne tik vaistažoles, bet ir tinkamą vartojimo būdą. „Tinktūros yra spiritinės, jos daugiau naudojamos skrandžio arba širdies ligoms, kai reikia greitesnio poveikio. Todėl, pavyzdžiui, širdies lašai yra gaminami spirito pagrindu, kad pacientui būtų galima suteikti greitesnę pagalbą“, – paaiškina specialistė.

Ji priduria, kad, siekiant stiprinti imuninę sistemą ar atsikratyti kosulio, labiau tinka vartoti arbatas. Jas rekomenduojama gurkšnoti dažnai, 3–4 kartus per dieną.

Vaistažolės namų vaistinėlėje

Žoleles galima naudoti ne tik imunitetui stiprinti, bet ir kitiems negalavimams gydyti. „Kiekvienam savo namų vaistinėlėje patarčiau turėti universalesnių vaistažolių, kurias galima naudoti tiek esant kvėpavimo takų ligoms, tiek virškinimo sutrikimams. Pavyzdžiui, ramunėlė naudinga kvėpavimo takams ir atpalaiduoja skrandžio spazmus, gerina virškinimą. Čiobrelis taip pat atpalaiduoja skrandžio spazmus, pašalina pilvo pūtimą, tinka kovoti su kosuliu“, – teigia E. Zykienė.

Vaistininkė priduria, kad vaikams reikėtų vartoti arbatas, skirtas mažiesiems. Tačiau, jei specialių arbatų nėra po ranka, tinka tokios pačios vaistažolės, kaip ir suaugusiesiems. Vienintelis skirtumas, kad jas reikėtų vartoti mažesniais kiekiais – t. y. arbatos vaikams turėtų būti silpnesnės.