Gyvenimas

2020.12.05 15:20

Kaip kūčiukus iškepti skanesnius ir kur sunaudoti nesuvalgytus?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.12.05 15:20

Koks šventinis stalas be unikaliųjų kūčiukų – juk jie kepami tik Lietuvoje. Nors dabar parduotuvių lentynose galime išvysti daugybę jų rūšių, kas paneigs, kad patys skaniausi – savo rankomis užminkyti ir iškepti kūčiukai. Kaip teisingai juos kepti, patarimais dalijasi seniausio veikiančio Lietuvoje Šlyninkos malūno šeimininkė.

Lietuviams kūčiukas yra svarbus šventinis patiekalas. Tai rodo faktas, kad priskaičiuojama net iki 25 skirtingų kūčiukų pavadinimų. Zarasų rajono Šlyninkos malūno šeimininkė Regina Veselienė sako, kad vis daugiau šeimų grįžta prie tradicijų ir juos kepa namuose.

„Kūčiukai dabar yra labai populiarinami. Ir jie vadinami ne tik kūčiukais, pagal regionus – ir skrebučiais, ir traškučiais, ir parpeliukais. Mes vadiname šlyžikais. Regionuose truputėlį skiriasi jų gaminimas ir valgymas. O mūsų kuo yra ypatingi – mes juos gaminame iš mūsų malūne sumaltų miltų, labai paprastu būdu krosnyje“, – kalba pašnekovė.

Labas rytas, Lietuva I d. Šeimos gydytojas: be COVID-19, kasdien susiduriame ir su gripu, ir su kitomis infekcijomis

Nuo senų laikų šeimininkės mėgusios bandyti įvairias kūčiukų receptūras, todėl tiek anuomet, tiek dabar naudojami įvairūs miltai: kvietiniai, miežiniai, grikių ar kiti. Į tešlą skirtinguose regionuose taip pat dėta ne tik aguonų, bet ir sėmenų ar kanapių išspaudų. Anot R. Veselienės, aguonos į mažučius kūčiukus buvo dedamos kaip akys, kad juos pamatytų vėlės.

„Jie būtinai turi būti be riebalų, be pieno, nes yra visiškas pasninkas. Susideda iš vandens, miltų, iš trupučio cukraus“, – sako ji.

Tačiau norintiems kūčiukų paskanauti dar iki švenčių, malūno šeimininkė pataria gaminant naudoti ir kitus ingredientus: „Mes kepame truputėlį pagerintus. Kadangi iki Kūčių yra labai daug laiko, jų ir norisi paragauti dar Kūčioms tikrai neatėjus. Mes savo kūčiukus kepame su pienu – ne su vandeniu. Jie skanesni, truputėlį dedame mielių, kad būtų pakilę, minkštučiai.“

Kūčiukus kepant krosnyje užtenka 7–10 minučių, o kepti namuose orkaitėje reikia šiek tiek ilgiau. Tačiau R. Veselienė atkreipia dėmesį – labai svarbu jų neperkepti.

„Jeigu būna kietas kaip riešutėlis, taip darydavo mūsų močiutės, promočiutės – merkdavo į pieną arba į arbatą, į vandenuką. Kai kas net ir mėgsta taip valgyti, sako, valgo kaip be dantų“, – kalba ji.

Nereikia bijoti kūčiukų prisikepti per daug. Šeimininkės pataria iš likusių pasigaminti įvairiausių desertų, kad ir paprasčiausią tinginį ar naują itališko delikateso „Tiramisu“ interpretaciją.

Plačiau – gruodžio 1 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva I d. Šeimos gydytojas: be COVID-19, kasdien susiduriame ir su gripu, ir su kitomis infekcijomis