Gyvenimas

2020.12.02 10:26

Laurinaitis apie bendravimo būtinybę, kad ir virtualiai: labai svarbu matyti ir girdėti vienas kitą vienu metu

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.12.02 10:26

Karantinui uždarius visus namuose, švęsti šventes ar minėti gimtadienius žmonės ėmė ir virtualiai. Psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ komentuoja, kodėl būtina bendrauti nors virtualiai.

Kai kurie šventes virtualiai mini jau kurį laiką – žmonės yra išsibarstę po pasaulį, tad neretai šeimai, pavyzdžiui, per Kūčias tenka atlaisvinti kėdę kompiuteriui, kad būtų galima pasikalbėti su toli gyvenančiais artimaisiais.

„Mūsų tauta išsivažinėjo, labai daug mūsų artimų žmonių yra toli, mes negalime pas juos apsilankyti, apsikabinti. Todėl tenka pabandyti šituos dalykus pakeisti. Aš galvoju, kad vienas iš dalykų, kuris labai svarbus – mes turime technologijas. Galvojame, kad viskas, ką davė pandemija, blogai, bet, iš kitos pusės, ji daugybę žmonių išmokė kokybiškai naudotis technologijomis, kad galėtume būti kartu“, – pažymi E. Laurinaitis.

Švęsti galima net ir karantino metu: originali idėja, kaip tą padaryti virtualiai

Matyti ir girdėti vienas kitą vienu metu – labai svarbu kalbant apie jausmus. Kai bendraujame, ypač svarbu atsakymą gauti iš karto. „Taip palaikomi mūsų jausminiai kontaktai. Per šventę norisi pabūti kartu jausmais“, – mintimis dalijasi psichoterapeutas.

Jis neslepia – ir jo paties šeima išsibarsčiusi, tad ir jam tenka šitokiu būdu bendrauti su artimaisiais. „Buvau nustebęs, kai pirmą kartą su šeima šventėme Velykas su kompiuteriu ant stalo. Buvo labai linksma ir įdomu pasižiūrėti, kaip švenčia, kaip mes vienas kitam ko linkime. Tai buvo gyva. Tai 100 proc. atstoti gal ir negali, bet kokiu 90-ia, manau, kad taip“, – tikina pašnekovas.

Gali pasirodyti: kas tas pusvalandis pokalbio su artimuoju per ekraną, tačiau jei žmogus yra vienas ir nepabendrautų su kažkuo net pusvalandžio, jis taptų dar vienišesnis.

„Antras dalykas, vienišumas neatėjo su pandemija. Atėjo su gyvenimu, kažkokiais įvykiais, procesais tame gyvenime. Todėl nereikia įsivaizduoti, kad viską padarė pandemija ir karantinai. Be abejo, pridėjo daug. Todėl kai kalbama apie bendravimą naudojantis technologijomis, jis neturėtų vykti pusvalandį per pusmetį – turėtų būti žymiai dažnesnis.

Pavyzdžiui, mes su žmona esame izoliavęsi, bet su saviškiais šnekamės naudodamiesi technologijomis kasdien, matome, girdime vieni kitus. Kontakto palaikymas būtinas – yra įrodyta, kad šitos pandemijos metu dėl karantino atsirado žymiai daugiau psichikos bėdų: depresijų, nerimo, vienišumo jausmo. Jeigu neužsiimsime profilaktika, bus negerai“, – pasakoja E. Laurinaitis.

Plačiau – lapkričio 30 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Švęsti galima net ir karantino metu: originali idėja, kaip tą padaryti virtualiai