Gyvenimas

2020.11.26 21:55

„Klauskite daktaro“ komandos eksperimentas: kurios veido kaukės apsaugo, o kurios tas pats, kas nieko

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.11.26 21:55

Šiandien be apsauginės veido kaukės iš namų – nė žingsnio. Tačiau kai kurie apsauginėmis kaukėmis laiko kone viską, kas papuola po ranka – bet kokios medžiagos gabalą, kuris dengia nosį ir burną. LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ komanda atliko eksperimentą, kad išsiaiškintų, kurios kaukės išties veiksmingai apsaugo nuo COVID-19, o kurios jokios apsaugos nesuteikia.

Populiariausios veido kaukės:

– vienkartinė medicininė kaukė (kaina – 0,20 Eur),

– vienkartinis respiratorius KN95 (kaina – 2,50 Eur),

– daugkartinė dviejų sluoksnių medvilninė kaukė (kaina – 3,50 Eur),

– daugkartinė dviejų sluoksnių kaukė iš poliesterio ir medvilnės (kaina – 5 Eur),

– pačių pagaminta dviejų sluoksnių kaukė iš poliesterio,

– stipriai priglundanti dviejų sluoksnių trikotažo kaukė arba golfo apykaklė,

– kaukę atstojanti šilko skarelė.

Eksperimentas su visuomenėje dėvimomis kaukėmis: po jo saugiausiomis atrodys tik dvi

Daugkartinė dviejų sluoksnių medvilninė kaukė

Tokia kaukė labai populiari tarp mūsų tautiečių. Reikėtų pabrėžti, kad kaukė buvo pirkta vaistinėje. Fizinių ir technologijos mokslų centro Aplinkotyros skyriaus vadovė dr. Steigvilė Byčenkienė teigia, kad tokia kaukė neapsaugo, lašeliai prasiskverbia į vidinę kaukės pusę, o tai reiškia, kad žmogus potencialiai gali būti apkrėstas koronavirusu.

„Iš tiesų nėra rekomendacijų ar patikimumo standartų, kurie apspręstų kaukės efektyvumą“, – tikina ji.

Vožtuvas skirtas palengvinti žmogui kvėpavimą, bet jeigu jis užsikrėtęs, tai iškvėpdamas orą paskleidžia virusą į aplinką.

Daugkartinė dviejų sluoksnių kaukė iš poliesterio ir medvilnės

Nors ši kaukė taip pat įsigyta vaistinėje, drėgmė pro ją irgi prasiskverbia į vidinę kaukės pusę. Be to, anot S. Byčenkienės, šios kaukės nerekomenduojama dėvėti dar ir dėl to, kad joje esantis vožtuvas, nors apsaugo dėvintįjį, tačiau neapsaugo žmonių aplinkoje, mat iškvėpimo metu pro jį prasiskverbia oras.

„Tas vožtuvas skirtas palengvinti žmogui kvėpavimą, bet jeigu jis užsikrėtęs, tai iškvėpdamas orą paskleidžia virusą į aplinką. Kaukė netinkama“, – sako pašnekovė.

Trikotažinė įmautė

Tokia priemonė daugeliui atstoja kaukę. Manoma, kad tai, jog ji gerai priglunda ir šonuose nėra tarpų, yra geriausias apsaugos nuo koronaviruso variantas. Puiku, kad nėra plyšių, o kaip su medžiagos pralaidumu aerozolinėms viruso dalelėms?

„Tokia priemonė apsisaugoti taip pat nėra tinkama. Šiuo atveju labai svarbu, ar prasiskverbia aerozolio dalelė, smulkus lašelis pro medžiagą. Rezultatas iš tiesų prastas“, – aiškina S. Byčenkienė.

Dviguba poliesterio skarelė

Šita skarelė, pasak daktarės, taip pat yra prastas pasirinkimas – ji negali apsaugoti nei paties žmogaus, nei aplinkoje esančių žmonių.

Iš šilko pagaminta skarelė

Tai – vienas blogiausių pasirinkimų. Kaukė maloni dėvėti, tačiau neatlieka savo funkcijos – apsaugo ne daugiau kaip 5 proc.

Vienkartinė medicininė kaukė

„Medicininė vienkartinė kaukė puikiai apsaugo nuo lašelių kosėjimo arba čiaudėjimo metu. Iš tiesų medicininė kaukė skirta apsaugoti ją dėvintįjį nuo aerozolio dalelių ir lašelių apie 3 mikrometrus. Ši kaukė su savo užduotimi susitvarko puikiai“, – pasakoja S. Byčenkienė.

Vienkartinis respiratorius KN95

Ši kaukė labai gerai apsaugo dėvintįjį nuo lašelių. Be to, šis respiratorius, skirtingai nei vienkartinė medicininė kaukė, turi metaliuką, kurį galima lankstyti pagal nosies formą, kas padidina kaukės efektyvumą.

Tad vienos kaukės puikiai išlaiko aerozolio dalelių, kuriomis plinta virusas, testą, o kitos kaukės praleidžia net mažiausias daleles.

Kai medicininė kaukė nešiojama savaitę, ant tokios kaukės gali kauptis virusai, bakterijos, mikroorganizmai, kuriuos mes iškvėpiame. Ta kaukė gali turėti neigiamą efektą, o ne apsauginį prevencinį.

Apsauginės kaukės, neapsaugančios nuo oro lašeliniu būdu plintančio koronaviruso:

– dvigubos medvilnės kaukė,

– kaukė iš poliesterio ir medvilnės,

– kaukė iš šilko,

– kaukė iš dvigubo poliesterio,

– trikotažinis golfas.

Apsauginės kaukės, atlaikiusios ir purkštuvo, ir vandens testus, – geriausiai nuo koronaviruso apsaugančios kaukės:

– vienkartinė medicininė kaukė,

– vienkartinis respiratorius KN95.

„Paskutiniai tyrimo duomenys, Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro pateikta medžiaga rodo, kad dėvima medicininė kaukė užsikrėtimo riziką sumažina 5 kartus“, – pažymi epidemiologė Galina Zagrebnevienė.

Reikėtų pabrėžti, kad patikimai apsaugančios kaukės yra vienkartinės, tik daugelis jas paverčia daugkartinėmis. Jei ir jūs šias kaukes nešiojate savaičių savaitėmis ir jaučiatės saugūs, įsidėmėkite – ant panaudotos kaukės gali veistis įvairiausios „gėrybės“.

„Kaukė pagaminta pagal Europos standartą, kuris ir nustato parametrus, kurį laiką kaukė apsaugo žmogų nuo užsikrėtimo, o kai ji nešiojama savaitę, ant tokios kaukės gali kauptis virusai, bakterijos, mikroorganizmai, kuriuos mes iškvėpiame. Ta kaukė gali turėti neigiamą efektą, o ne apsauginį prevencinį“, – komentuoja epidemiologė.

Labai svarbu pažymėti – net ir pačios geriausios apsauginės kaukės nepadės 100 proc., jei nesilaikysite socialinės distancijos.

Plačiau – lapkričio 19 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Eksperimentas su visuomenėje dėvimomis kaukėmis: po jo saugiausiomis atrodys tik dvi
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt