Gyvenimas

2020.11.26 13:16

Tradicijos nesikeičia: uostamiesčio centre – įspūdinga 12 metrų aukščio žaliaskarė iš klaipėdiečių šeimos kiemo

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.26 13:16

Ketvirtadienį į Klaipėdos centre esančią Teatro aikštę atgabenta šiųmetė miesto eglė. Plačiašakę, beveik 12 metrų aukščio, 1,5 tonos sveriančią eglę miestui padovanojo klaipėdiečiai sutuoktiniai Bronislovas ir Aldona Jankauskai.

Kieme augo tris dešimtmečius

Šiemet Teatro aikštėje bus įžiebta, kaip jau tapo įprasta, tikra eglė. Šį pagrindinį miesto kalėdinį akcentą jau penktą kartą miestui dovanoja vis kitų klaipėdiečių šeima.

Ketvirtadienį į uostamiesčio centrą atgabenta eglė augo Bronislovo ir Aldonos Jankauskų šeimos kieme, Liepojos gatvėje, esančioje ne itin toli nuo miesto centro.

B. Jankauskas pasakojo prisimenantis laiką, kai tuomet dar mažą eglės sodinuką šeima įkurdino savo kieme. Anot vyro, tuomet tai nebuvo išskirtinis įvykis – eglutę pasodino kartu su visu sklype kurtu sodu.

Žaliaskarė Jankauskų kieme augo beveik tris dešimtmečius ir buvo tikras šeimos kiemo akcentas, o per šventes virsdavo puošmena.

„Kol eglutė nebuvo tokia aukšta, ją puošdavome visą, užkeldavome dailią viršūnę, puošdavome lemputėmis. Tokios aukštos eglutės iki pat viršaus papuošti jau nebegalim, tačiau žmona žaislų prikabindavo ant tų šakų, kurias pasiekdavo“, – pasakojo sutuoktiniai, kurių užauginta eglė šiemet papuoš uostamiestį.

Pasveikino Kalėdų Senelis

B. Jankauskas neslėpė, kad kiek liūdna atsisveikinti su tiek metų kieme augusiu spygliuočiu, tačiau pastebėjo, kad eglė jau buvo per didelė likti kieme, be to, smagu, kad žaliaskarė dar papuoš miestą, nudžiugins nemažai žmonių.

„Eglė iškeliavo į tokią garbingą vietą – Teatro aikštę. Jau matėme ją ir internetu, o kai papuoš – važiuosime apžiūrėti, pasidžiaugti“, – patikino B. Jankauskas.

Eglutę Jankauskai miestui padovanoti siūlė jau ir pernai, tačiau kiek per vėlai, tad tąkart žaliaskarė nespėjo sudalyvauti tradiciniame „grožio konkurse“, o šiemet kandidatūrą šeima pateikė laiku ir jų užaugintas medis buvo pripažintas gražiausiu.

Klaipėdiečiams už pačių užaugintą ir miestui padovanotą eglę dėkojo ir pats Kalėdų Senelis. Jis žmonėms įteikė kiemo naujokę – mažos eglės sodinuką.

„Ačiū už tai, kad turėsiu didelę eglę sudėti daugybei dovanų visiems miesto vaikams. Tačiau atsipalaiduoti nereikia ir pats metas ruošti gražią pamainą šiai padovanotai eglutei – po kelių dešimtmečių, galbūt ir vėl iš jūsų kiemo į miesto aikštę atkeliaus nauja eglutė“, – sveikindamas Jankauskus sakė Kalėdų Senelis.

Kalėdų Senelis eglę lydėjo iki pat Teatro aikštės, kur žaliaskarė ir buvo pastatyta. Eglutės pjovimo, transportavimo ir tvirtinimo darbus koordinavo bendrovės „Klaipėdos želdinių“ vadovas Gediminas Valašinas, eglutę iki pat jos „rezidencijos“ lydėjo ir saugumą pakeliui užtikrino Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnyba.

Eglių „grožio konkurse“ dalyvavo 10 žaliaskarių

Klaipėdietiškas eglių „grožio konkursas“, kuriame pačių išaugintas žaliaskares padovanoti miestui siūlė klaipėdiečiai, surengtas jau 5 kartą.

„Šiais metais mes sulaukėme ypatingai daug pasiūlymų. Dar net neskelbę konkurso jau turėjome dvi pretendentes. Iš viso turime 10 gražuolių pretendenčių“, – LRT.lt jau kiek anksčiau pasakojo viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ projektų vadovė Rūta Steponavičienė.

Eglės kelionės į miesto centrą rytą R. Steponavičienė pastebėjo, kad beveik visos pretendentės buvo vertos laimėtojos titulo.

„Viena už kitą dailesnės, aukštos, skarotos, todėl juokaujame, jog pretendenčių turime visam artimiausiam dešimtmečiui. Viena iš pasiūlytų eglučių konkurse dalyvavo jau trečią kartą, ir trečius metus liko antroje vietoje. Ir nors dėl grožio nesiginčijama, ši eglutė labai greitai tapo visų favorite“, – pasakojo R. Steponavičienė.

Klaipėdos eglės įžiebimas numatomas gruodžio 5 d., tačiau žmonės raginami įžiebimą ir pecialią programą stebėti internetu.

Teatro aikštėje eglei draugiją šventiniu laikotarpiu palaikys šventinė instaliacija „Šiaurinė žvaigždė“, kurią sukūrė šviesų dailininkas Arvydas Buinauskas. Ji veiks ištisą parą.

Įžiebiant eglutę prireiks vaikų pagalbos

Ir nors šiemet įžiebiant eglutę klaipėdiečiai negalės susiburti stebėtgi šio momento Teatro aikštėje, tačiau gyventojai neakivaizdžiai galės prisidėti paskelbiant šventinio laikotarpio pradžią ir uždegant eglės lemputes.

Renginio organnizatoriai pranešė, kad Klaipėdos eglutė nušvis tik jungtinio vaikų choro dėka.

„Kad gruodžio 5-ąją nušvistų pagrindinė Klaipėdos eglutė, vien elektros energijos nepakaks – stebuklai taip paprastai nenutinka. Eglutė nušvis tik tada, kai jungtinis choras suskaičiuos nuo 1 iki 10. Todėl labai prašome jūsų – nufilmuokite savo vaikučius, nesvarbu jiems dveji ar aštuoniolika. Skaičiuokite nuo 1 iki 10, o filmuojant telefoną būtinai laikykite horizontaliai“ – dėstė R. Steponavičienė.

Vaizdo medžiagą su jaunaisiais klaipėdiečiais iki gruodžio 3 d. prašoma siųsti renginiai@jurossvente.lt Žadama, kad vaizdo įrašai bus sumontuoti ir rodomi gruodžio 5 d., 17 val., virtualaus eglutės įžiebimo metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt