Gyvenimas

2020.11.26 19:36

Šventinė iniciatyva įsuko žmones į švarinimo akciją – pajūryje šiukšles keičia į kavą ir saldumynus

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.26 19:36

Olando Kepurės skardžio lankyti atvykstantys žmonės kviečiami iš miško parnešti maišelį šiukšlių ir išmainyti jį į kavos puodelį. Netoli skardžio esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje saldėsių ir kavos įsigyti siūlanti verslininkė tokiu būdu kviečia žmones švarinti pajūrio mišką.

Paskelbė mainus, padėsiančius švarinti aplinką

Panašią akciją Olando Kepurėje savaitgaliais saldėsiais ir kava prekiaujančio kioskelio „Smart Kava-Pupelė“ savininkė Kristina Rutkienė surengė jau ne pirmą kartą – kiek anksčiau žmonės buvo kviečiami grąžinti jau ištuštintą gėrimo puodelį ir už tai gauti saldainį.

„Periodiškai vis inicijuojame kokią panašią švarinimo akcijėlę“, – neslėpė pašnekovė.

Šventinė susitvarkyti skatinanti akcija trunka dar mažiau nei savaitę, tačiau jau susilaukė gyventojų dėmesio.

Iniciatyvos sumanytoja pasakojo, kad praėjusį savaitgalį šiukšles rinkti ėmėsi nemažai vaikų, prie miško švarinimo prisidėjo ir šeimomis atvykę žmonės. Mažiesiems gamtos tvarkytojams atitenka ne kavos puodelis, o pasirinktas saldumynas.

„Apie tai paskelbėme tik praėjusį sekmadienį. Tą dieną oras buvo prastokas, lijo lietus, tačiau apie 6–8 maišelius parnešė vaikai“, – pasakojo K. Rutkienė.

Masinių talkų neskatina

Pašnekovė pasakojo, kad dauguma per pirmąją akcijos dieną surinktų šiukšlių panašios – įvairių gėrimų, užkandžių, kuriuos žmonės pratę neštis į pajūrį, pakuotės, vienkartiniai puodeliai.

Planuojama, kad tvarkyti mišką kviečianti akcija tęsis visą šventinį laikotarpį iki pat Naujųjų metų.

Žinia apie tokią akciją žmonės suskubo dalytis ir socialiniuose tinkluose. Nemažai gyventojų atsakingą elgesį skatinančią iniciatyvą palaikė, verslininkei žėrė komplimentus ir tvirtino savo savaitgalio planus kreipsiantys būtent į miškus ties Olando Kepurės skardžiu.

Tiesa, buvo ir tokių, kurie įžvelgė galimybę pasinaudoti verslo siūlomais mainais nešvarinant miško – atnešti maišelį šiukšlių iš namų ar automobilio.

„Siekdami išvengti piktnaudžiavimo, norinčių dalyvauti akcijoje žmonių prašome specialų maišelį pasiimti mūsų kioskelyje“, – teigė K. Rutkienė.

Verslininkė pabrėžė, kad šia akcija nesiekiama inicijuoti masinių miško tvarkymo talkų ir žmonių susibūrimo, gyventojų prašoma elgtis atsakingai.

„Einant takeliu iki jūros ir atgal šiukšlių nebus. Tikrai negyvename šiukšlyne. Bet, pavyzdžiui, praėjusį sekmadienį viena šeima ėjo miškais iki pat Kukuliškių bunkerio. Jie, kaip pasakojo, taip vaikšto nuolatos. Šįkart eidami surinko ir pilną maišą šiukšlių. Ši akcija tokiems žmonėms ir skirta – būti gamtoje ir kartu tvarkyti ją“, – sakė pašnekovė.

Gamtininkų nuomone, situacija – dviprasmiška

Tokį verslo žingsnį teigiamai įvertino ir Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius, tačiau, jo nuomone, situacija yra dviprasmiška.

„Pats principas prižiūrėti, tvarkyti yra teigiamas. Tačiau yra kitas dalykas, kad 21 amžiuje žmones tvarkytis mes dar turime kviesti visokiomis akcijomis“, – teigė D. Nicius.

Prieš kurį laiką jau buvo diskutuojama dėl to, jog esą būtent pajūryje kavą parduodantys vagonėliai ar nedideli kioskeliai ir yra atsakingi už dalį toje teritorijoje pasiliekančių šiukšlių.

„Kyla klausimų, kas yra tų šiukšlių šaltinis. Jeigu ta pati kavinė yra šių šiukšlių šaltinis, tai turėtų būti ne akcija, o pareiga tai tvarkyti. Toks turėtų būti atsakingo verslo požiūris“, – dėstė D. Nicius.

Pašnekovo manymu, tokia akcija būtų dar veiksmingesnė, jeigu žmonės, perkantys kavą ir pageidaujantys ją įpilti į savo atsineštus daugkartinio naudojimo indus, gautų nuolaidą.

„Kai žmogus eina į gamtą, dabar yra labai madinga rankoje neštis kavos puodelį. Klausimas, ar tai yra taip gyvybiškai neišvengiama, ar tai tiesiog suformuota mada. Tačiau iš esmės pati verslininkų idėja skatinti tvarkyti mišką – geras dalykas“, – apibendrino Pajūrio regioninio parko vadovas.