Gyvenimas

2020.11.24 12:01

Prie dėmesio pripratusios kačių kavinių gyventojos per karantiną ėmė labiau šertis, neteko svorio

žiūrėkite vaizdo įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.24 12:01

Kaip karantiną išgyvena katės? Turinčios šeimininkus dabar džiaugiasi dažniau matydamos juos namuose, tačiau kačių kavinėse gyvenančios keturkojės liko be dėmesio, kurio sulaukdavo iš lankytojų. Kai kurios įstaigos buvo priverstos perorganizuoti veiklą, kitos tikisi sulaukti žmonių paramos.

Dar visai neseniai katės mėgavosi išskirtiniu dėmesiu. Vilniuje esančioje kačių kavinėje atėję pavalgyti žmonės su jomis ir žaisdavo, ir jas maitindavo. Tačiau paskelbus karantiną čia lankytojai nebeįleidžiami, keturkojams dabar tenka guostis vieni kitų draugija.

„Stresas prasidėjo taip, kad buvo ir šėrimasis, ir svorio metimas, ir tokios depresinės nuotaikos, jautėsi, kad trūko dėmesio. Kai mes ateidavome, iškart visos prie mūsų, jos vis tiek socializuotos. Nors visos katės iš prieglaudos, bet čia gyvena ne vienerius metus, joms reikia bendravimo, jos to nori, pasiilgsta“, – tikina „Kačių kavinės“ direktorius Tautvydas Bitinas.

Be lankytojų likusios kačių kavinės: vienos perorganizuoja veiklą, kitos tikisi paramos

Pasak kavinės vadovo, išlaikyti įstaigą ir penkiolika kačių, kai nebesulaukiama lankytojų, sudėtinga. Mintis gyvūnus iškelti į kitą vietą ar atiduoti norintiems jas priglausti net nesvarstoma. Anot pašnekovo, katės čia pripratusios ir joms būtų dar didesnis stresas, todėl tikimasi, kad šį laikotarpį išgyventi padės žmonių parama.

„Per praeitą karantiną žmonės labai padėjo mums ir maistu, ir finansinę paramą labai jautėme. Tikimės, kad ir šį kartą bus lygiai taip pat, padės mums išgyventi. Be abejo, po pirmos bangos jau visi buvo nusistekenę, dabar antra banga, tikiuosi, mūsų nedamuš. Praeitą kartą žmonės nešė ir maistą, ir dabar skambina, klausia, kuo padėti. Be abejo, mums parama visada labai reikalinga“, – kalba jis.

Panevėžio kačių kavinė po pirmojo karantino buvo priversta užsidaryti – įsikūrusi prekybos centre nebesulaukė lankytojų, o išlaikyti dideles patalpas buvo per sunki finansinė našta. Keturkojės laikinai glaudžiasi prieglaudoje.

„Mes turime 80 katyčių, mums reikia jas rodyti, rasti joms namus. Iš tikrųjų be galo tiek fiziškai, tiek finansiškai sudėtinga išlaikyti visą tą gražią armiją. Šiaip ne taip išgyvenome pirmą bangą, bet artėjant antrai nebesinori prisiimti tos rizikos. Vienareikšmiškai nusprendėme, kad mums užteks mažesnės patalpėlės“, – mintimis dalijasi veterinarė Jūratė Paltarokė-Vilimė.

Šioje kavinėje, priešingai nei kitose kačių kavinėse, lankytojai ateina ne pavalgyti bendraudami su keturkojėmis, tačiau susipažinti, siekdami joms surasti naujus namus.

„Tai nėra vieta, kur ateini atsigerti kavos ir pavalgyti. Tai vieta pasimatymams. Mes dažniausiai, kai renkamės pasimatymui vietą, sakome, na, kur susitinkame? Susitinkame kavinėje. Ta idėja iš to ir kilo, kad tai yra pasimatymų vieta susipažinti ir pamilti. Aišku, tikslas yra, kad gyvūniukas rastų namus. Būna, žmogus lankosi kokias tris savaites ir po to nusprendžia, kad visgi jis jį pasiims“, – tikina veterinarė.

Dėl karantino žmonės nebegali atvykti kada panorėję. Tokios kavinės įkūrėja sugalvojo išeitį, kaip padėti katėms rasti naujus namus. Keturkojų nuotraukas moteris sukėlė į feisbuką. Čia žmogus išsirenka, kurią katę kvies į pasimatymą.

„Jeigu žmogus sako, kad katiniukas labai krito į akį, mes su juo susitariame, kokiu metu jis atvažiuotų, tuo metu tas katinėlis jau gyvens tam kambarėly. Jis susitinka, pasibūna, galbūt vieną dieną, galbūt jam reikia kelių dienų, su šeimos nariais pasitarti – tokiu principu. Bet kad bet kada ateitų, kaip daugelyje vietų... Tiesiog reikia užsiregistruoti į pasimatymą“, – aiškina J. Paltarokė-Vilimė.

Anot veterinarės, per pirmąjį karantiną žmonės kur kas labiau troško įsigyti augintinį, dabar tokių atsiranda tik vos vienas kitas. Žmonės motyvuoja tuo, kad šiuo sunkiu laikotarpiu bijo prisiimti atsakomybę išlaikyti dar vieną šeimos narį.

Plačiau – lapkričio 24 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Be lankytojų likusios kačių kavinės: vienos perorganizuoja veiklą, kitos tikisi paramos