Gyvenimas

2020.11.24 09:33

Į Lietuvą atkeliauja pasaulinis dosnumo judėjimas – kas vyks šią dieną?

LRT.lt2020.11.24 09:33

„Dosnumo antradienis“ (angl. „Giving Tuesday“) – tai pasaulinis dosnumo judėjimas, tradiciškai minimas pirmąjį antradienį po Padėkos dienos. Tai ypatinga diena metuose, kai šimtai milijonų žmonių visame pasaulyje dalinasi savo dosnumu, susitelkia dėl bendrų tikslų, savanoriauja, keičia ir stiprina savo bendruomenes. Šiemet „Dosnumo antradienis“ visame pasaulyje bus minimas gruodžio 1 d.

Šią iniciatyvą dar 2012 metais pradėjo Niujorko kultūros ir bendruomenės centras „92nd Street Y“ bendradarbiaujant su Jungtinių Tautų Fondu. 2019 metais „Dosnumo antradienis“ pasiekė savo visų laikų rekordą – per vieną dieną visame pasaulyje buvo skirta paramos už beveik 2 milijardus JAV dolerių.

Lietuvos nevyriausybinės organizacijos taip pat skatina dalyvauti šiame pasauliniame dosnumo judėjime, rašoma iniciatorių pranešime žiniasklaidai. Aukojimo portalas Aukok.lt šiemet „Dosnumo antradienį“ pasitinka su šūkiu „Gerumas nesidėvi“ ir kviečia gruodžio 1 d. apsivilkti savąjį gerumo rūbą – išsirinkti projektą portale, kuriam padovanoti savo dosnumą. „Būdų minėti dosniausią metų antradienį yra daug – palaikantis žodis šalia esančiam, pagalba nepažįstamajam, dėmesys socialinei problemai, aukojimas tiems, kuriems labiausiai reikia paramos. Norime priminti, kad kiekvienas dosnus gestas yra vertingas ir kiekvienas iš mūsų turime, ką duoti“, – teigia Aukok.lt portalo vadovė G. Šopaitė-Šilinskienė.

Dar praėjusią savaitę paramos kampaniją režimo persekiojimą patyrusiems baltarusių studentams ir mokslininkams paskelbęs Vilniaus universiteto fondas taip pat ruošiasi minėti „Dosnumo antradienį“. Fondo vadovas Justinas Noreika mano, kad šis pasaulinis dosnumo judėjimas kaip niekad aktualus ir COVID-19 sukeltos pandemijos akivaizdoje, kuomet visų akys krypsta į mokslą. „Kartu stiprinkime mecenatystės, filantropijos, labdaros tradiciją Lietuvoje, telkimės į švietimo ir mokslo svarbą vertinančių rėmėjų bendruomenę“, – kviečia Justinas Noreika. Vilniaus universiteto fondas siūlo internetu skirti paramą tiek investuojamam neliečiamajam kapitalui, tiek globojamiems projektams.

Nors geri darbai mus lydi kasdien, nevyriausybinės organizacijos tikisi, jog pasaulinis „Dosnumo antradienis“ Lietuvoje taps ypatinga diena ir stipria tradicija, kasmet kviečiančia išlaisvinti savo gerumą.