Gyvenimas

2020.11.23 12:28

Neapolyje jau kurdinamos prakartėlės – šiemet figūros su kaukėmis, vietą randa ir medikai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.23 12:28

Nors artėjančių švenčių nuotaiką temdo pandemija, miestai puošiasi Kalėdų eglėmis, gatvėse ima mirgėti šventinės lemputės. Neapolyje randasi ir prakartėlių. Šis Italijos miestas turi savą prakartėlių tradiciją – jose meistrai įkurdina ne tik Biblijos veikėjų, bet ir šiuolaikinių asmenybių figūrų, atspindimos ir nūdienos aktualijos. Tad nuo koronaviruso saugančios kaukės matomas ir Neapolio prakartėlėse.

Istorijos dokumentai byloja, kad pirma prakartėlė Neapolyje buvo įrengta prieš tūkstantį metų. Gerokai vėliau – 18 amžiuje prakartėlių bažnyčiose turtuoliams neužteko, todėl ėmė statyti figūrų kompozicijas savo rūmuose, jas pradėjo kurti žymūs meistrai, derindami istoriją ir nūdieną.

Žinios. Šiandien minimos 102-osios Lietuvos kariuomenės metinės

Taip gimė Neapolio prakartėlės menas. Laikui bėgant prakartėlės tapo sudėtingos – jose vaizduojami miniatiūriniai malūnai, kriokliai, vyno ir alyvuogių presai, kasdienio gyvenimo scenos. Šiemet nieko nestebina, kai Šventoji šeima ir ją aplankę išminčiai dėvi veido kaukes.

„Visada sukuriu naujų figūrėlių pagal aktualijas. Prakartėlėje atkūriau 18 amžiaus Neapolio gyvenimo sceną, bet šių dienų aktualija – kovidas, todėl figūros sustatytos saugiu atstumu viena nuo kitos, dėvi kaukes“, – sako prakartėlių meistras Genny di Virgilio.

Medikai – šių dienų Italijos didvyriai, tad jiems radosi vietos ir Kalėdų prakartėlėje.

„Tai, kas vyksta mūsų kaimynystėje, atspindi padėtį visame pasaulyje. Pastebėjote, kaip aplink nykiai tylu, liūdna? Mes buvome įpratę prie šimtų tūkstančių laimingų žmonių antplūdžio, turistų iš viso pasaulio. Tikėkimės, tai greitai praeis, nes bijome ne tik dėl sveikatos – kenčia verslas, jam reikia pagalbos“, – sako prakartėlių meistras Marco Ferrigno.

Neapolio meistrai skuba kurti figūrėles, Neapolio ispanų kvartalas vėl džiugina prakartėlėmis, bet turistų vienas kitas. Bet kad ir kokia slogi nuotaika, vietiniai negali negroti ir nedainuoti.