Gyvenimas

2020.11.25 07:00

Naujiena Klaipėdos desertų padangėje: italas ėmė kepti panetonę – tikrą tradicinį Kalėdų pyragą

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.25 07:00

Klaipėdos senamiestyje jau kvepia Kalėdomis – čia įsikūrusioje desertinėje pirmą kartą uostamiestyje pradėta kepti tradicinė itališka panetonė. Beveik 40 valandų trunkančios šio skanėsto gamybos ėmėsi iš pačios Italijos atvykęs konditeris. Iš šio pyrago tėvynės į uostamiestį atkeliauja ir jam ypač svarbūs specialūs miltai.

Tradicijos mena šimtmečius

Tradicinis itališkas Kalėdų pyragas panetonė yra ypač mėgstamas ir vertinamas gimtinėje – Italijoje. Šio deserto istorija, anot pirmą tikrą panetonę Klaipėdoje iškepusio konditerio Emiliano Fontanesi, siekia šimtus metų.

„Panetonė nėra tik pavadinimas. Panetonė reiškia ir tam tikrus ingredientus, kurie neatsiejami nuo šio kepinio“, – aiškino E. Fontanesi.

Norint iškepti tikrą itališką panetonę ypač svarbūs yra miltai, labai geltoni kiaušinių tryniai, specialus sviestas. Kepinys taip pat gardinamas riešutais, razinomis, apelsinų cukatais, puošiamas migdoliniu kremu.

Tiesa, ne visų gerai panetonei reikalingų ingredientų lengva rasti Lietuvoje, ypač – tinkamų miltų, tad jie į uostamiestį atgabenti iš Italijos.

Puikaus skonio pyrago ingredientų proporcijos – jį kepančio konditerio ilgo darbo rezultatas.

E. Fontanesi panetones kepa jau maždaug keturis dešimtmečius.

Iškepęs kabinamas žemyn galva

Panetonės gamybos procesas ilgokas – nuo tešlos ruošimo iki tol, kai kepinį jau galima skanauti, praeina apie 37 valandos.

„Šis procesas reikalauja daug kantrybės ir dėmesio. Labai svarbi ir temperatūra, turi nuolat tikrinti. Man tai aukštasis pilotažas. Turi labai jausti tešlą“, – pasakojo desertinės „Lalene“, kur ir pradėtas kepti tradicinis itališkas pyragas, bendraturtė Jelena Aleksandravičienė.

Kepant šį Kalėdų pyragą labai svarbi ir krosnies temperatūra – negali būti nei per šilta, nei per vėsu.

Gamybos procesas nesibaigia ištiksėjus numatytam kepimo laikui. Kad kepinys išlaikytų gražią formą, iškepęs apverčiamas ir pakabinamas, o kaba, kol atvėsta, – apie 4 valandas.

„Kabinama tam, kad pavyktų išsaugoti purumą. Jeigu jį paliksime tiesiog ant stalo – sugniuš. Tai yra natūralus procesas: vėsdamas pyragas ima trauktis ir kristi, todėl italai, kurie yra labai išmintingi žmonės, sugalvojo pakabinti“, – pasakojo J. Aleksandravičienė.

Klaipėdoje – istorinis įvykis

Pirmosios panetonės uostamiestyje įsikūrusioje desertinėje iškeptos praėjusią savaitę. Kartu tai buvo pirmas būtent toks, ne masinės gamybos ir aukštos kokybės tradicinis itališkas kalėdinis pyragas.

„Pabandėme tik praėjusią savaitę, labai nerimavome, o kai prapjovė, net apsiverkiau, nes mačiau, kiek pastangų prireikė, kiek Emiliano skambino į Italiją, kalbėjo dėl šios krosnies ir ką reikia sureguliuoti, kad jau pirma panetonė pavyktų puikiai. Tai tikrai istorinis įvykis – Klaipėdoje iškepta pirma itališka panetonė“, – prisiminimais dalijosi desertinės siela J. Aleksandravičienė.

Idėja uostamiestyje kepti ir pardavinėti tradicines panetones desertinės bendraturtei kilo bendraujant su jau minėtu konditeriu ir verslo kolega E. Fontanesi – nuspręsta klaipėdiečiams pristatyti būtent tai, kuo galima didžiuotis, – tradicinį italų kalėdinį kepinį.

Sprendimas pradėti prekiauti uostamiestyje kepamomis panetonėmis pasiteisino – itališkas skanėstas sudomino pirkėjus.

Mėgaujasi visa šeima

Italai šiuo gardžiu ir kvapniu kepiniu gardžiuojasi prieššventiniu laikotarpiu, per Kalėdas ir dar kiek po jų – maždaug iki sausio 6 dienos. Panetonę italai šiuo laikotarpiu valgo kasdien.

Tradiciškai panetonė valgoma prie stalo susirinkus šeimos nariams, dažnai pyragas derinamas su saldžiu vynu. Taip kuriama visos šeimos tradicija.

Šis itališkas Kalėdų pyragas gali išsilaikyti maždaug keturias savaites. Svarbiausia – laikyti supakuotą, kad neprasidėtų džiūvimo procesas.