Gyvenimas

2020.11.23 08:15

Džiugi buitis priklauso ne tik nuo tinkamų prietaisų ar priemonių – kalbėkitės ir su kitais, ir su savimi

LRT RADIJO laida „Laimės dieta“, LRT.lt2020.11.23 08:15

Jei nebegaminame ant „pečiaus“, perkame geras virykles, kad būtų malonu gaminti, tai gal verta investuoti ir į kokybiškus valymo prietaisus bei priemones? LRT RADIJO laidoje „Laimės dieta“ švaros entuziastė Toma Šokelė teigia, kad daug ką namuose sutvarkyti gali ir pokalbis – tiek su Pelene savyje, tiek su artimaisiais.

Nuo ko pradėti keisti namus, kokias priemones įsigyti ir apie ką pasikalbėti su pačiu savimi, jei vaizdas namuose nedžiugina? Tinklaraščio Susitvarkyk.lt autorė, švaros entuziastė T. Šokelė sako, kad pirmiausia namuose turėtų būti aiški tvarkymosi sistema.


„Jau tėvų namuose būname įpratę, kad tvarkomės, valomės vieną kartą per savaitę – penktadienį arba šeštadienį. Paaukojame laisvą vakarą ar dieną. Iš dalies galime taip daryti – namus išsivalyti vieną kartą per savaitę. Susitvarkome vonios, tualeto kambarius, nusivalome dulkes, išsisiurbiame, išsiplauname, pasikeičiame patalynę ir rankšluosčius“, – kalba pašnekovė.

Tačiau namus reikėtų prižiūrėti kasdien, o namų priežiūra susideda iš dviejų dalykų – valymo ir tvarkymo. Anot T. Šokelės, šie du dalykai dažnai sumaišomi, per vieną dieną norima nuversti kalnus.

„Pradedame valyti, pamirštame, ką valėme, sakome: o, gal aš susitvarkysiu spintą. 19 val. vakaro ir matai, kad nepajudėjai iš vietos“, – sako ji.

Jeigu gyvename ne vieni, reikia pasiskirstyti buities darbus – tai, pasak T. Šokelės, ne tik padės gyventi žymiai tvarkingiau ir švariau, bet ir leis atsikratyti Pelenės vaidmens.

„Svarbiausia, kad viena Pelenė nebūtų savaime suprantamas dalykas. Jeigu namų buitimi labiau rūpinasi moteris ir tai atsitiko savaime, be išankstinio susitarimo, o moterį šis dalykas slegia, reikia sėstis ir kalbėtis: man taip netinka“, – sako tinklaraštininkė.

T. Šokelės teigimu, būtina ir sau pripažinti tai, kas galbūt nemalonu, pavyzdžiui, atsisėsti ir sau pasakyti: aš esu netvarkinga arba per daug tvarkausi, tai darau už visus šeimos narius ir man reikia pagalbos. „Pokalbis ir žodis gali sutvarkyti labai daug dalykų“, – pažymi pašnekovė.

Kodėl mes turime geras virykles? Kad būtų malonu gaminti. Ant „pečiaus“ to nebedarome, supaprastiname savo buitį. Labai rekomenduoju namuose turėti gerus prietaisus.

Į namus atnešti daugiau tvarkos padės ir tinkami tvarkymosi prietaisai. Svarbu, kad prietaisas išties padėtų tvarkytis namuose.

„Kai lankydavau klientų namus, pastebėdavau, kad žmonės nėra linkę įsigilinti, kokie namuose prietaisai. „Aš grindis galiu ir ant kelių su skuduru išplauti.“ Aišku, kad gali, jeigu to nori, bet jeigu jautiesi pavargęs, galbūt geras grindų plovimo šepetys, robotas-siurblys nuimtų tą naštą, ypač tada, kai turite galimybių šiuos dalykus įsigyti“, – pasakoja švaros entuziastė.

Tinkami prietaisai taupo laiką, kurį galite skirti sau ir savo šeimai – vietoje siurbimo galima su šeima žiūrėti filmą ar su vaikais kepti picą, priduria ji. „Kodėl mes turime geras virykles? Kad būtų malonu gaminti. Ant pečiaus to nebedarome, supaprastiname savo buitį. Labai rekomenduoju namuose turėti gerus prietaisus“, – sako laidos viešnia.

Trys prietaisai, kurie buitį padarys lengvesnę: geras grindų plovimo šepetys su kibiru, kokybiškas siurblys ir šluostės. Pažymėtina, kad ir plovimo įrankiai turi būti švarūs: visus įrankius bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti, šluostes, grindų plovimo skudurus – reguliariai plauti aukštoje temperatūroje. Tada priemonės ne tik ilgiau tarnaus, bet ir neskleis nemalonaus kvapo.

Tinkamos valymo priemonės – taip pat neatsiejama paprastesnės ir džiuginančios buities dalis. Vien vandeniu nuvalyti viską labai sudėtinga – T. Šokelė siūlo pasidomėti profesionaliomis priemonėmis.

„Norime gerų kremų, šampūnų, o juos ne visada rasime prekybos centruose. Yra specializuotos parduotuvės – lygiai tas pats ir su valymo priemonėmis. Tada efektas daug greitesnis, nereikia grandyti. Nereikia Pelenės vaidmens, kai grandai ir matai, kad neveikia“, – kalba tinklaraščio autorė.

Tiesa, tokios priemonės reikalingos tada, kai namai valomi gana retai. Jei namus prižiūrime kasdien, chemijos beveik nereikia.

„Dėl to niekada neskatinu – apsistatykime priemonėmis. Ne – to nereikia. Bet namų tvarkymo praktikoje pamatėme: Lietuvos vanduo kalkėtas, ne visada tai nuvalysi su actu, citrina ar kitais natūraliais valikliais“, – mintimis dalijasi moteris.

Namų tvarkytoja T. Šokelė yra dirbusi ir Švedijoje. Pasak jos, palyginti su švedais, lietuviai nėra praktiški įsirenginėdami namus: renkamės grožį, pavyzdžiui, stiklines pertvaras vonioje ar juodus paviršius virtuvėje, kuriuos nuolat išlaikyti švarius daug sunkiau. Švedai taip pat siekia, kad kiekvienas daiktas tarnautų, tad neapsistato suvenyrais – juk kiekvieną reikia valyti.

Neatsiejama džiugios buities dalis ir paties savęs priežiūra. Kaip ir bet kuriam kitam darbui, kad galėtum palaikyti namuose švarą, reikia energijos. Švaros entuziastė ragina rūpintis mityba, gerti užtektinai vandens – dehidratacija veda į nervingumą, o būdami nervingi palūšite, kiek besitvarkytumėte.

Visas pokalbis – lapkričio 19 d. laidos „Laimės dieta“ įraše. Laidos vedėja – Rimantė Kulvinskytė.

Parengė Indrė Motuzienė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt