Gyvenimas

2020.11.20 13:36

Į Kuršių nerijos gyventojų kiemus veržiasi nekviesti svečiai: obuolių prisivaišinę meškėnai teršia aplinką

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.20 13:36

Kuršių nerijos gyventojai skundžiasi nelaukta kaimynyste: naktimis kiemuose šeimininkauja meškėnai. Invaziniai gyvūnai puotauja, krečia išdaigas ir teršia aplinką. Gamtininkai sako, kad meškėnus būtina gaudyti, nes žinduoliai kelia grėsmę kitiems žvėrims ir paukščiams.

Juodkrantės bendruomenės pirmininkė pasakoja sode paspendusi spąstus. Jų prireikė kieme po nakties vis randant keistų pėdsakų.

„Apžiūri kieme, lyg viskas tvarkoje, viskas gerai. Ryte atsikėlus pamatai, kad varteliai atidaryti, hidroforas su laistymo žarna įjungtas, pusė kiemo pribėgę vandens. Ir tai kartojasi porą naktų“, – LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybai sako Juodkrantės bendruomenės pirmininkė Sandra Berletaitė.

Žinios. ES lyderiams nepavyko pajudėti iš aklavietės: sprendimus dėl biudžeto blokuoja Vengrija ir Lenkija

Gyventojams teko statyti vaizdo stebėjimo kamerą, o ji užfiksavo neįprastą vaizdą: juodkrantiškių kiemuose naktimis šeimininkauja meškėnai.

„Atėjo dviese, vienas papuolė į gaudyklę. Kitą naktį vėl atėjo dviese, vienas vėl papuolė į gaudyklę. Trečią naktį atėjo vienas, bet iš toli tik apsiuostė, mat obuolių nebeturėjau“, – pasakoja S. Berletaitė.

Meškėnai pastebimi visoje Kuršių nerijoje, gyvenvietėse fiksuota keliolika jų pasirodymų šį rudenį, o žiemą, neradę miške maisto, atklys dar dažniau.

„Meškėnai gali gyventi beveik visose stichijose, ir ant žemės jie gerai jaučiasi, ir medžiuose, netgi plaukioti sugeba, nardyti. Kadangi yra visaėdžiai, tokio dydžio plėšrūs žinduoliai, kurie neturi natūralių priešų, kelia grėsmę ir mažiesiems žvėreliams, ir paukščiams, kurių kiaušinius ėda“, – pasakoja Kuršių nerijos nacionalinio parko ekologas Žilvinas Grigaitis.

Meškėnai pamėgo ir sengirę, kurioje peri kormoranai: ten randa ir nakvynę, ir maisto. Meškėnai – invaziniai gyvūnai, jie laisvai gyvena Šiaurės Amerikoje. Pas mus juos galima medžioti visus metus, bet gyvenvietėse medžioklė draudžiama. Pirmieji meškėnai Lietuvoje fiksuoti prieš dešimtmetį, tačiau jie čia atsirado neatsitiktinai.

„Žmonės iš parduotuvės nusipirko, kol jauni – jie labai gražūs, meilūs, o kai užauga, subręsta, būna dviejų metų, jie pasidaro nebesuvaldomi. Eina, kur nori, daro, ką nori“, – pasakoja gamtininkas Gediminas Gražulevičius. Todėl į Kuršių neriją atvykę atostogautojai čia ir paleido augintinius.

Pasak gamtininko, dabar meškėnai jau pripratę prie žmonių, tačiau bėgant laikui sulaukės, o nenaikinant jų populiacija augs geometrine progresija. Į spąstus patekę meškėnai atiduoti zoologijos muziejui Kaune.

Plačiau – Jovitos Gaižauskaitės reportaže:

Žinios. ES lyderiams nepavyko pajudėti iš aklavietės: sprendimus dėl biudžeto blokuoja Vengrija ir Lenkija

Taip pat skaitykite