Gyvenimas

2020.11.22 21:50

COVID-19 grėsmė širdžiai: sukelia širdies uždegimą, dėl padidėjusio krešumo kyla infarkto rizika

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.11.22 21:50

Maždaug ketvirtadaliui stacionarizuotų pacientų pasireiškia su širdies ir kraujagyslių ligomis susijusių komplikacijų – taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako profesorė Jurgita Plisienė. Dažniausia komplikacija – širdies raumens uždegimas, tačiau labai svarbu nenumoti ranka ir į kraujo krešumą – COVID-19 paciento kraujas sutirštėja, o susiformavę krešuliai gali užkimšti kraujagysles.

Plaučių pažeidimai ir ūminis respiracinis distreso sindromas tapo baisiausiomis COVID-19 sukeltomis komplikacijomis, tačiau širdies pažaida – dar vienas kraupus viruso padarinys. Anot kardiologės, maždaug ketvirtadaliui stacionarizuotų pacientų pasireiškia su širdies ir kraujagyslių ligomis susijusių komplikacijų.

COVID-19 sukelti širdies komplikacijų gali keliais būdais. Juos laidoje aptarė J. Plisienė.

Jei anksčiau sirgote širdies ar kraujagyslių liga

„Žmonėms, kurie anksčiau sirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, COVID-19 sukelia daugiau komplikacijų ir jos dažniau būna sunkesnės formos. Tai reiškia, kad prieš tai buvusios širdies ir kraujagyslių ligos yra kaip rizikos veiksnys: arterinė hipertenzija, širdies kraujagyslių aterosklerozė, cukrinis diabetas, padidėjęs cholesterolio kiekis, nutukimas ir amžius. Tai yra rizikos veiksniai sergant virusine infekcija, ligos eiga ir jos išeitys gali būti blogesnės“, – komentuoja daktarė.

Klauskite daktaro. COVID-19 sukelti širdies pavojai, operos solisto Vyšniausko patirtis ir pėdų terapija

Jei anksčiau nebuvo diagnozuota širdies ar kraujagyslių liga

Žmonėms, kuriems anksčiau nebuvo diagnozuota širdies ar kraujagyslių liga, COVID-19 taip pat gali sukelti su širdimi susijusių komplikacijų. Tokiems žmonėms pasireiškia širdies pažaidos simptomai, kuriuos sukelia virusinė infekcija ir uždegimas, kaip procesas.

„Virusas per tam tikrus receptorius gali tiesiogiai atakuoti ir širdies ląsteles, todėl vystosi ir širdies raumens pažeidimas. Tai vadinama miokarditu, širdies raumens uždegimu. Tai turbūt dažniausia komplikacija.

Miokarditas gali sukelti ir širdies nepakankamumą, ir įvairiausius širdies ritmo sutrikimus. Turbūt pati svarbiausia situacija, dėl ko šitas virusas gali pažeisti širdies ir kraujagyslių sistemą, tai yra būtent tai, kad šitos ligos metu suaktyvėja kraujo krešumas“, – pažymi profesorė.

Normaliai mūsų organizme krešumo sistema veikia labai protingai. Ji naudojama tik tada, kada jos reikia. Įsipjovę nukraujuotume, jeigu neveiktų krešumo sistema – ji puikiai žino, kada įjungti krešumo mechanizmą ir kur reikia, kad kraujas sukrešėtų.

COVID-19 dėl masyvaus uždegimo pradeda stimuliuoti citokinų išsiskyrimą, kas padidina kepenų išskiriamų krešėjimo faktorių aktyvumą. Susiformavę krešuliai gali užkimšti kraujagysles.

Jeigu ten, kur kraujas neturi krešėti, pavyzdžiui, kraujagyslėse, pradeda formuotis krešuliukas, kraujas jį ištirpdo. Normaliai ten, kur nereikia, krešuliai nesiformuoja. Virusinės infekcijos metu situacija yra visai kitokia.

„COVID-19 dėl masyvaus uždegimo pradeda stimuliuoti citokinų išsiskyrimą, kas padidina kepenų išskiriamų krešėjimo faktorių aktyvumą, pavyzdžiui, fibrinogenų. Žmogaus, sergančio COVID-19, kraujas tampa lipnus ar linkęs krešėti, susiformavę krešuliai gali užkimšti kraujagysles“, – pasakoja gydytoja.

Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti širdies pažeidimas, imituojantis infarktą

Pasak J. Plisienės, įrodyta, kad COVID-19 pacientams labai dažnai užkemšamos plaučių kraujagyslės, įvyksta plaučių embolija, bet dar yra įrodymų, kad lygiai taip pat užkemšamos ir širdies smulkiosios kraujagyslės. Tokiu būdu gali įvykti ir infarktas.

„Infarktas COVID-19 atveju gali įvykti ir dėl deguonies trūkumo, tai vadinamasis antrinis infarktas. Taigi sergant COVID-19 infekcija labai svarbūs kraujo krešumą mažinantys vaistai tam, kad apsisaugotumėte nuo tromboembolinių komplikacijų. COVID-19 veikia ne tik plaučius, ne tik sukelia kvėpavimo sutrikimų, bet gali pažeisti ir širdies raumenį, ir širdies kraujagysles, dėl tromboembolinių komplikacijų – kitas kraujagysles“, – kalba laidos vedėja.

Šis virusas yra pavojingas ir apgaulingas, o jo eiga nenuspėjama. Jeigu esate rizikos grupėje – tiesiog likite namuose. Tai gali būti gyvybiškai svarbu.

Jeigu vartojate vaistus nuo kraujospūdžio, nenutraukite vartojimo ir pasitarkite su savo kardiologu

Kadangi virusas į ląstelę patenka per tam tikrus receptorius, o vaistai, kurie mažina kraujospūdį, padidina tų receptorių kiekį, buvo pasvarstymų, kad vartodami kraujo spaudimą mažinančius vaistus atversime virusui vartus, tačiau taip nėra.

Tiek Europos, tiek Lietuvos kardiologų draugija sako, jog paskirtų vaistų širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti nutraukti nereikia. „Įrodyta, kad šitie vaistai neturi įtakos. Lygiai taip pat reikėtų toliau vartoti ir vaistus nuo cholesterolio, ir aspiriną, jei yra paskirta“, – vardija J. Plisienė.

Gera žinia ta, kad sveikiems žmonėms, kurie suserga COVID-19 infekcija, širdies pažaida yra retas reiškinys. Be abejo, jeigu turite rizikos veiksnių, eiga gali būti sunkesnė.

„Jokiu būdu nenoriu jūsų gąsdinti, tačiau noriu priminti, kad dabar labai svarbu saugoti ne tik save, bet ir kitus. Šis virusas yra pavojingas ir apgaulingas, o jo eiga nenuspėjama. Jeigu esate rizikos grupėje – tiesiog likite namuose, leiskite savo vaikams, anūkams, draugams ar kaimynams jumis pasirūpinti. Tai gali būti gyvybiškai svarbu“, – perspėja laidos vedėja.

Plačiau – lapkričio 18 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Taip pat skaitykite

Klauskite daktaro. COVID-19 sukelti širdies pavojai, operos solisto Vyšniausko patirtis ir pėdų terapija