Gyvenimas

2020.11.20 10:38

Nepaskęsti užplūdus antrajai koronaviruso bangai padės režimas ir dieta

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.20 10:38

„Gyvenime ne visada esame viskam pasiruošę – yra dalykų, kuriuos turime papildyti nauja patirtimi“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalba gydytojas psichiatras Liudvikas Lazauskas. Antrosios koronaviruso bangos akivaizdoje jis pažymi, kad padaugėjo priklausomybių atvejų, nes kažkaip norima nugesinti nerimą, tačiau iš tiesų jį nuslopinti padės režimas ir dieta.

Nespėjusius atsigauti po pirmosios COVID-19 bangos mus užpylė antroji. L. Lazauskas sako – antrai bangai ir buvome, ir nebuvome pasiruošę.

„Gyvenime ne visada esame viskam pasiruošę – yra dalykų, kuriuos turime papildyti nauja patirtimi. Dėl to yra ir evoliucija: vienas įvykis rodo, kaip elgtis toliau“, – kalba pašnekovas.

Kiekvienas iš mūsų į netikėtumus reaguojame skirtingai, priklauso nuo to, kaip žmogus išmoko reaguoti. Kaip ir technika namų ūkyje – jei kurios nors grandinės saugiklis silpnesnis, apie save jis praneš pirmas, taip ir mūsų organizme: tokioje situacijoje kam skauda skrandį, o kam – galvą, kitiems sutrinka dėmesio koncentracija, sumažėja darbingumas, kinta nuotaikos.

Psichiatras pastebi, kad per karantiną nuo priklausomybių kenčiama dažniau: ir vėl grįžta nerimas

„Paskutinę savaitę daugiausia šnekėjau su žmonėmis, kurie turi miego sutrikimų: sunkiau užmiega, miegas nevisavertis, ryte pabunda nepailsėję, automatiškai diena nelabai darbinga. Kai žmogaus darbingumas keičiasi, ir santykiai tarp žmonių (ir tarp bendradarbių, ir šeimoje) pradeda trikti“, – komentuoja L. Lazauskas.

Pirmoji banga padėjo suprasti, jog turime tapti tolerantiškesni, labiau išmokti kalbėtis, patobulinti derybų meną, kad galėtume gyventi po vienu stogu. Į jį besikreipusias poras psichiatras tik sveikina – šaunu, kad poros nusprendžia problemas spręsti iš karto, o ne delsia.

Per pirmąją bangą pastebėtas ir perdegimo sindromo atvejų padaugėjimas. L. Lazauskas džiaugiasi, kad dabar žmonės perdegimo požymius geba pastebėti anksčiau, tačiau turi ir ką pridurti.

„Pirmoji banga suteikė dar vieną svarbią patirtį – žmonės ėmė ieškoti daugiau informacijos apie tai, kas su jais darosi. Padaugėjo žmonių, kurie ateina ir iš karto pateikia apibendrinimą, diagnozę medicinine terminologija: man tas, man anas. Šaunu, bet aš ir kolegos prašome, kad papasakotumėte savais žodžiais, apie ką eina kalba. Tada žiūrėsime, ar tai tikrai tas dalykas, apie ką paskaitėte“, – pažymi gydytojas.

Anot jo, kartais sau esame nekritiški, pervertiname vienus ar kitus simptomus. L. Lazauskas taip pat sako, jog dabar vėl labiau išryškėjo priklausomybių problema. Taip yra dėl to, kad ieškome, kaip nugesinti nerimą, mat ne karantino laikotarpiu galbūt tam buvo kitų pakaitalų.

„Priklausomybės įvairios: vartojamos ir psichoaktyvios medžiagos, ir lošiama, lažinamasi. Žmogus uždarytas, jis bando ieškoti, kur save realizuoti.

Du svarbiausi dalykai, kurie galioja ir pasiteisina nuo senovės – režimas ir dieta. Jeigu turime tvarkaraštį, žinome, kas po ko eina, lengviau ištverti dalykus. O maistas – ženklas, kad savimi rūpinamės. Pradėkime nuo savęs – tai nėra egoistiška. Jeigu mylime save, sugebėsime mylėti ir kitus“, – patarimais dalijasi psichiatras.

Plačiau – lapkričio 18 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Psichiatras pastebi, kad per karantiną nuo priklausomybių kenčiama dažniau: ir vėl grįžta nerimas