Gyvenimas

2020.11.20 07:30

Su laikrodžiu mieganti Daugėlaitė ryte liko nemaloniai nustebinta: to gamintojai nereklamuoja

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.11.20 07:30

Kai kurie žmonės miega segėdami išmanųjį laikrodį, visą naktį fiksuojantį širdies darbą, miego ritmą ir kitus organizmo rodiklius. Tiesa, nenustebkite, jei ryte nusisegę laikrodį išvysite bėrimą ant odos, kaip nutiko ir LRT žurnalistei Eglei Daugėlaitei. Portalo LRT.lt kalbintas dermatovenerologas įspėja, kad tai gali būti ne šiaip odos sudirgimas.

Motinystės atostogose esanti E. Daugėlaitė su savo socialinio tinklo draugais ir sekėjais pasidalijo nuotrauka, kurioje matyti odos sudirgimas ant riešo, atsiradęs ten, kur buvo išmanusis laikrodis.

„Kadangi mėgstu sekti savo miego ritmą, miegu su išmaniuoju laikrodžiu. Atsikėliau ryte su nudegintu riešu. Alergiška kokiam nors metalui nesu, tad pradėjau domėtis, ar gamintojas įspėja dėl tokio galimo šalutinio poveikio. Radau šimtus panašių atvejų JAV ir Jungtinėje Karalystėje, žmonės keičia laikrodžių apyrankes, o, pavyzdžiui, po 3 dienų nuo naujo pirkinio atsiranda odos reakcija.

Galvojau rašyti skundą į gamintojo puslapį, bet tokių skundų ir reakcijų radau ne vieną. Tad tiesiog tai – nemaloni pamoka“, – savo patirtimi su portalu LRT.lt dalijosi E. Daugėlaitė. Paieškojusi apie tai informacijos internete, ji surado ir kelias rekomendacijas – neužveržti apyrankės, kad oda nebūtų drėgna, po ja nuvalyti ir prižiūrėti vidinę laikrodžio pusę, kurioje yra pulsometras.

Gydytojas dermatovenerologas Vytautas Toliušis portalui LRT.lt sakė, kad kai kuriems žmonėms riešus išberia būtent dėl segimų laikrodžių.

„Dažniausiai oda sudirginama dėl kontaktinės alergijos, kurią sukelia nikelis ar chromas, kurio junginiai yra naudojami ir apdirbant ar impregnuojant odos gaminius. Žinoma, jei laikrodžio dirželis yra smarkiai suveržtas, po juo patenka drėgmė, atsiranda savotiška trintis, o kontaktas su oda būna dar artimesnis. Tai taip pat turi įtakos odos sudirgimui ar alerginėms reakcijoms“, – paaiškino jis.

Pastebėjus tokią odos reakciją, gydytojas pataria kreiptis į medikus. „Gali būti, kad tai – kontaktinis alerginis dermatitas. Tokiu atveju dermatologas ar alergologas atliks reikiamus tyrimus dėl galimo alergijos sukėlėjo. Jei nustatomas jautrumas tam tikrai medžiagai, patariama jos vengti ar surasti kokią nors išeitį, kad oda neturėtų tiesioginio kontakto su alerginę reakciją sukeliančia medžiaga. Pavyzdžiui, nikelio yra ir džinsų sagose, dėl to alerginės reakcijos gali pasireikšti ant pilvo. Kai kurie žmonės sagą apsiuva kokiu nors audiniu, kad nebūtų tiesioginio kontakto su oda“, – sakė V. Toliušis.

JAV leidinys „International Business Times“ taip pat domėjosi, kodėl dėl išmaniųjų laikrodžių atsiranda odos sudirgimų. Publikacijoje teigiama, kad kai kurių išmaniųjų laikrodžių nugarėlės ar apyrankės pagamintos iš nerūdijančio plieno, kuriame yra nikelio. Be to, kai kurių išmaniųjų laikrodžių korpuso nugarėlėje esantys jutikliai (elektrodai), padedantys fiksuoti pulsą ir kitus organizmo rodiklius, taip pat pagaminti naudojant nikelį, taigi odos sudirgimų ar alerginių reakcijų kyla dėl šios priežasties.

Leidinio kalbintas gydytojas dermatologas Joelis Cohenas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad išmaniuosius laikrodžius žmonės neretai dėvi ir sportuodami, tad natūralu, kad išsiskiria prakaitas, o jame esančios druskos taip pat gali būti dirgikliu. Medikas rekomenduoja valyti laikrodį, kad po dirželiu nesikauptų drėgmė. Kaip ir V. Toliušis, amerikiečių gydytojas rekomenduoja vengi medžiagų, kurios gali sukelti alergines reakcijas.

Išmaniuosius laikrodžius gaminančios kompanijos savo internetinėse svetainėse taip pat dalijasi įvairiais įspėjimais bei rekomendacijomis. Pavyzdžiui, kompanija „Apple“ savo internetinėje svetainėje įspėja, kad kai kurie jų laikrodžiai bei jų apyrankės sudėtyje turi nikelio junginių ar akrilatų. Gamintojas taip pat įspėja, kad laikrodžio dirželis neturėtų būti per daug suveržtas ar per daug laisvas – tai taip pat didina sudirgimo riziką.

Kitas gamintojas, „Samsung“, vartotojams rekomenduoja nedėvėti prietaisų ant drėgnos odos, taip pat prieš užsisegant laikrodį gerai nuvalyti nuo odos prakaito, muilo, kremo, aliejaus, dezinfekcinio skysčio likučius, nes dėvint laikrodį jie gali sukelti įvairių odos reakcijų.

Taip pat skaitykite