Gyvenimas

2020.11.15 17:41

Kokių dokumentų reikia norint įteisinti lietuvės ir Kenijos piliečio bažnytinę santuoką?

galite siųsti ir savo klausimus
Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.11.15 17:41

Portalo LRT.lt skaitytoja teiraujausi, ar, norint įteisinti bažnytinę santuoką su užsieniečiu iš Kenijos, privaloma Bažnyčios institucijai pristatyti šūsnį dokumentų, nors kitoje šalyje, anot jos, tiek dokumentai, tiek tvarka yra kitokia. Pasak kunigo Ričardo Doveikos, nors yra bendrų taisyklių, kiekviena sąjunga – individuali, todėl į kylančius klausimus konkrečiai gali atsakyti su poros istorija susipažinęs parapijos kunigas.

Dokumentų pristatymo tvarka

Kaip portalui LRT.lt sako kunigas R. Doveika, mylimiesiems, apsisprendusiems tuoktis bažnyčioje, paprastai pasirengimo santuokai kelrodžiu tampa parapijos kunigas. Jis, įsigilinęs į poros istoriją, gali geriausiai atsakyti į visus mylimiesiems kylančius klausimus. Vis dėlto yra keletas bendrųjų taisyklių, galiojančių norint įteisinti bažnytinę santuoką.

„Katalikams tuokiantis bažnyčioje privaloma pristatyti krikšto pažymą, išklausyti pasirengimo santuokai (sužadėtinių) kursus. Jei tuokiamasi ne savo teritorinėje parapijoje, reikia iš gyvenamosios parapijos gauti leidimą tuoktis už parapijos ribų. Geriausia yra kreiptis į parapijos kunigą ir jis labai išsamiai paaiškins, kokius dokumentus reikia pristatyti, palydės sužadėtinius jų pasirengimo kelyje iki Santuokos sakramento šventimo“, – aiškina R. Doveika.

Poros, nusprendusios tuoktis bažnyčioje, santuoką gali įteisinti ne tik bažnytiškai, bet ir civiliniu būdu. „Prieš santuoką pildant dokumentus užpildomas specialus valstybės ir Katalikų bažnyčios institucijų suderintas dokumentas, kurį kunigas per dešimt kalendorinių dienų pristato į civilinės metrikacijos skyrių. Civilinėje metrikacijoje bažnytinė santuoka įtraukiama į Lietuvos Respublikos santuokų registrą“, – nurodo kunigas R. Doveika.

Santuoka su užsieniečiu

Bažnyčiai reikalingų dokumentų tvarka šiek tiek keičiasi tokiu atveju, jeigu Lietuvos pilietis ketina įteisinti bažnytinę santuoką su užsienio šalies gyventoju. Tokiu atveju, norėdamas sudaryti bažnytinę santuoką su ne Lietuvos Respublikos piliečiu, asmuo, prieš kreipdamasis į parapiją, privalo sudaryti civilinę santuoką. „Jeigu civilinė santuoka sudaroma ne Lietuvoje, ji turi būti įregistruota Lietuvos Respublikos civilinės metrikacijos skyriuje“, – sako R. Doveika.

Kokrečių dokumentų, kuriuos privalo pristatyti bažnytinę santuoką įteisinti norinti Lietuvos ir užsienio piliečio pora, dvasininkas neįvardija. Anot R. Doveikos, kiekviena sąjunga yra individuali, todėl, norint susituokti su kitos valstybės piliečiu, geriausia kreiptis į parapijos kunigą. Jis, įsigilinęs į poros situaciją, suteiks visą reikalingą informaciją.

„Bažnyčioje kunigas tokiems sužadėtiniams asmeniškai paaiškins, kokie dokumentai reikalingi. Tokių santuokų sudaryme pasitaiko daug ir tik tai sužadėtinių porai specifinių situacijų, kurių neįmanoma apibendrinti keletu sakinių. Sužadėtiniams visą informaciją, kokius reikės pristatyti dokumentus, paaiškins parapijos kunigas, įsigilinęs į sužadėtinių situaciją“, – sako kunigas R. Doveika.

Anot kunigo, esminė santuokos įteisinimo Katalikų bažnyčioje tvarka yra panaši visose šalyse. Tiesa, kai kurie reikalavimai, atsižvelgiant į šalies civilinę teisę ir Bažnyčios santykį su valstybe, gali skirtis.

„Esminiai dokumentai, kurių reikia norint įteisinti santuoką Katalikų bažnyčioje, visose šalyse yra tie patys. Krikšto, laisvos būsenos liudijimas (dokumentas, liudijantis, kad anksčiau asmuo nebuvo sudaręs bažnytinės santuokos – LRT.lt), sužadėtinių kursų išklausymas, t. y. sąmoningas pasirengimas ir supratimas, į ką mane kviečia mano tikėjimas švenčiant Santuokos sakramentą, leidimai tuoktis kitose parapijose.

Taigi, kanoniniai reikalavimai sudaryti Santuokos sakramentą bažnyčioje yra tie patys visoje Katalikų bažnyčioje. Tiesa, kiekvienas kraštas vietinės Bažnyčios ganytojų dėka gali nustatyti tam kraštui specifinius, būtinus ir reikalingus reikalavimus.

Jie pritaikomi prie to krašto civilinės teisės ir Bažnyčios santykių su valstybe, tad kiekviename krašte gali būti labai daug specifinių ir tik tam kraštui būdingų elementų. Pasikartosiu, kad katalikui, norinčiam sudaryti Santuokos sakramentą, būtina dėl visų svarbių ir rūpimų klausimų kreiptis į savo parapijos kunigą“, – nurodo kunigas A. Doveika.

Pirmiau dokumentų – dvasinis pasirengimas

Norėdami švęsti Santuokos sakramentą Katalikų bažnyčioje, sužadėtiniai į tikėjimo namus privalo kreiptis ne vėliau kaip prieš penkis mėnesius iki norimos santuokos dienos. Per šį laiką mylimieji turi pristatyti santuokai įteisinti reikalingus dokumentus.

Tiesa, ne mažiau svarbus būsimų sutuoktinių dvasinis pasirengimas santuokai, pabrėžia kunigas R. Doveika, todėl dar iki pradėjus rūpintis dokumentais reikėtų apmąstyti, ar pora turi pašaukimą bažnytinei sąjungai.

„Santuoka nėra tik dokumentų pristatymas ar santuokos anketos pildymas, tai viso gyvenimo naujos krypties ir bendrakeleivystės patirtis. Ruošiantis svarbus ne tik dokumentų tvarkymas, bet ir nusiteikimas, supratimas, asmeninis noras su tuo žmogumi eiti per gyvenimą iki mirties, būti pagalba džiaugsme ir varge, išreikšti tėvystės ir motinystės pašaukimą.

Svarbu suprasti, kad pasirenkamas santuokos kelias yra ir asmeninės laimės patirties kelias. Santuoka Katalikų bažnyčioje niekada nėra sandoris, kuris nutrūksta pažeidus susitarimo punktus. Tai yra sandora, kuri ypač šeimos išbandymų ir iššūkių akivaidoje atsidengia arba kaip gyvenimo pašaukimas, arba kaip supratimas, kad santuokos kelias nėra mano gyvenimo kelias.

Santuokai pirmiausia reikia turėti pašaukimą. Tai ne užgaida ar gyvenimo buities susitvarkymas. Tai nauja visą gyvenimą persmelkianti užduotis, kryptis ir savęs išraiška kito asmens akivaizdoje bei labai gilus sąmoningas noras kitam padėti būti tuo, kas jis yra“, – dėsto kunigas R. Doveika.

Santuoka, anot dvasininko, yra pasižadėjimas mylėti besąlygiškai ir be jokių išlygų. Būtent todėl partnerių, sudariusių ikivedybinę sutartį, santuoka bažnyčioje yra negalima.

„Santuokos sutarties, kurioje numatomos ir būsimų skyrybų sąlygos, sudarymas civilinėse isntitucijose prieš Santuokos sakramento šventimą bažnyčioje padaro neįmanomą bažnytinę santuoką. Į sakramentinę santuoką negalima ateiti atsinešant „draudimo polisą skyrybų atveju“. Santuoka yra pašaukimas, užduotis ir gyvenimo krypties kelias, o ne užgaidų, poreikių ir susidėliotos buities patogumo gyvenimas“, – komentuoja kunigas R. Doveika.

Jeigu ir Jūs turite klausimų, siųskite juos el. paštu tavo@lrt.lt arba žinute LRT feisbuke ir mes surasime atsakymus!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt